Posted on

Odpowiedni komputer z dobrze dobranymi parametrami jest niezbędny w pracy dzisiejszemu grafikowi. Na rynku mamy wiele dostępnych opcji, które uwzględniają różne wymagania – w zależności od tego, jakich funkcji potrzebujemy. Jakimi cechami technicznymi powinien charakteryzować się laptop dla grafika? Poniżej przedstawiamy zestawienie, które oferuje przegląd najciekawszych opcji, dostępnych obecnie na rynku. Poniższe zestawienie ma na celu przybliżenie optymalnych modeli, które zaspokoją zarówno grafiką zajmujących się tworzeniem obrazów 3D, jak i fotografów i grafików 2D.

Laptop dla grafika – co jest ważne przy wyborze sprzętu

Przy zakupie sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy:

1. Odpowiedni ekran, co najmniej 15,6 cala (więcej na temat ekranów w tekście poniżej).

2. Dobry procesor i wysoka pamięć RAM – graficy pracujący na takich programach jak Adobe Photoshop powinni mieć przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Zalecana jest jednak pamięć 16 GB. Czterordzeniowy procesor sprawdzi się doskonale, do potrzebnych danych obliczeniowych, przy takich programach jak Ilustrator, Photoshop czy CAD. Zalecany jest procesor Intel Core i7, jednak dla profesjonalistów, którzy oczekują najlepszych osiągów powstały modele procesorów z układem Intel Xeon, który pozwala na wykorzystywanie pamięci z korekcją błędów tzw. ECC, co przydaje się przy wielowymiarowych obliczeniach i wielopłaszczyznowych projektach.

3. Dysk SDD – dla grafików dobry dysk powinien posiadać minimum 500 GB pamięci oraz 7200 RPM. Warto rozważyć zrobienie dwudyskowej konfiguracji, która dodatkowo może pozwolić na poprawienie jakości i wydajności pracy.

4. Karta graficzna – dobry laptop do pracy grafika musi być wyposażony w profesjonalny układ graficzny (AMD FirePro lub NVIDIA Quadro), przy pracy z mniej zaawansowanymi grafikami powinien wystarczyć układ zintegrowany.

Matryca w laptopach dla grafików

Komputery przenośne mają najczęściej błyszczącą matrycę, warto jednak zainwestować w matrycę matową, która gwarantuje lepszy komfort pracy. Oglądając matrycę ważna jest rozdzielczość matrycy, kontrast, iluminacja (czyli podświetlenie) oraz zdolność do odwzorowania barw. Najmniejszy rozmiar ekranu, odpowiedni dla grafików to 15,6 cala. Właściwe proporcje matrycy do pracy to 16:9 lub 16:10. W takim wypadku, w laptopach siedemnasto calowych minimalna rozdzielczość to 1920 na 1080 pikseli, czyli jakość Full HD. Obecnie dostępne są na rynku matrycę o rozdzielczości 3K (więcej niż Full HD, czyli 2880 na 1620) a nawet 4K (czyli 3840 na 2160 pixeli). Niestety, obecnie tak wysoka rozdzielczość ekranu niesie ze sobą odpowiednio wysokie koszta. Szczególnie ważne w matrycach jest sposób odwzorowania kolorów. Istnieją trzy popularne standardy, które służą do pomiaru barw: sRGB, NTSC oraz AdobeRGB. Różnią się one od siebie zakresem widzialnych dla człowieka kolorów. Dobry komputer powinien odwzorowywać całość sRGB i możliwie jak najwięcej AdobeRGB. W pracy przy grafikach, animacjach czy zdjęciach niezwykle ważne jest wysoki kontrast matrycy, który wynosi minimum 300:1. Równie ważny jest wysoki poziom podświetlenia (luminancji) ekranu. Komfort pracy zapewniają osiągi około 250 cd/m2. Bardziej zaawansowane modele laptopów dla grafików posiadają luminancję od 350 cd/m2. Przed wyborem danego modelu trzeba sprawdzić, czy luminancja jest równomiernie rozłożona na całej przestrzeni ekranu.

Dobry laptop dla grafika – odpowiedni kąt widzenia

Jak już zostało wspomniane, pożądany przez grafika ekran posiada matową matrycę, ponieważ błyszczący ekran nie zapewnia takiego komfortu pracy w oświetlonym pomieszczeniu. Błyszcząca matryca działa na zasadzie lustra, co zdecydowanie nie służy pracy. Duża grupa osób decyduje się dzisiaj na ekrany dotykowe – w tym momencie cała przestrzeń ekranu staje się przestrzenią roboczą.
Matryce w laptopach z wyższego przedziału cenowego posiadają mocny kontrast oraz szerokie kąty widzenia, które zdecydowanie ułatwiają grafikom wykonywanie obowiązków. Ekran wykonany w technologii IPS lub podobne to oczywisty wybór dla tej grupy użytkowników komputerowych, którzy potrzebują obrazu o idealnych parametrach. Warto wspomnieć w tym miejscu o matrycach laptopów HP, które są wyposażone w ekrany Dream Color, które zawierają bardzo wysoki kontrast, odwzorowania wszystkich przestrzeni barwnych oraz szerokie kąty widzenia.

Komputer dla wymagających użytkowników

Ostatnią kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając odpowiedni laptop do pracy dla grafika jest wygoda użytkowania zakupionego sprzętu. Graficy spędzają wyjątkowo dużo czasu przy komputerach, dlatego bardzo ważny jest komfort pracy. Dlatego kupując sprzęt dobrze zobaczyć, jak działa touchpad, czy jest podświetlana klawiatura oraz czy przyciski są wygodne. Jak są wreszcie rozłożone poszczególne wejścia na różne złącza, czy jest ich odpowiednia ilość. Jeśli laptop będzie często przewożony istotna jest też waga sprzętu.
Jaki wybrać laptop do pracy dla grafika? – podsumowanie
Każdy oddzielny użytkownik posiada swoje własne preferencje. Trudno stworzyć ogólny zbiór cech, który będzie odpowiadać dla każdego poszczególnego klienta. Jednak niniejszy artykuł pokazał, którymi właściwościami sprzętu powinno się kierować w pierwszej kolejności.