Posted on

Jak zdobyć plac zabaw dla przedszkola? Jak powszechnie wiadomo, każde dziecko uwielbia zabawy na placu zabaw, ponieważ oprócz możliwość zabawy na różnorodnych urządzeniach, jest także możliwość zabawy w piaskownicy. Aczkolwiek, aby dziecko mogło w sposób pełni bezpieczny bawić się w takim miejscu, to plac zabaw powinien posiadać odpowiedni atest, który będzie to mógł zagwarantować.

Otóż w dzisiejszych czasach powstaje coraz większa ilość przedszkoli. W związku z tym następuje także bardzo duży popyt na pozyskanie placu zabaw dla takiego rodzaju miejsca. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić Państwu kilka informacji odnośnie tego, jak w odpowiedni sposób można zdobyć plac zabaw dla przedszkola.

Dlaczego opłaca się pozyskanie placu zabaw dla przedszkola?

Pozyskanie placu zabaw dla przedszkola opłaca się w wielu przyczyn, ale przede wszystkim dlatego, ponieważ dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania można urozmaicić czas dzieciom przebywającym w takiej placówce, jak również uzyskać o wiele więcej zapisów dzieci do takiego przedszkola. Bowiem warto pamiętać o tym, że dzieci uwielbiają różnego rodzaju wycieczki i zajęcia organizowane wewnątrz budynku przedszkola. Aczkolwiek czasami zwykły plac zabaw bardziej jest w stanie takie dzieci uszczęśliwić. Natomiast należy pamiętać, że mając na uwadze to, iż przedszkole jest miejscem, które zrzesza duże grono dzieci, plac zabaw na terenie takiej placówki powinien posiadać odpowiedni atest. Bowiem w przeciwnym wypadku nie będzie mógł on powstać na terenie przedszkola, gdyż nie będzie gwarantował dzieciom odpowiedniej dozy bezpieczeństwa.

Zobacz koniecznie:

Co należy zrobić, aby móc uzyskać atest na plac zabaw?

Aby móc uzyskać atest na plac zabaw trzeba przede wszystkim spełnić określone kryteria odnoszące się do takiego miejsca, a do kryteriów takich można zaliczyć między innymi następujące kwestie:

   • siedziska urządzeń znajdujących się na placu zabaw powinny być wygodne dla ich użytkowników, w związku z tym nie powinny być bardzo twarde
   • nawierzchnia placu zabaw powinna zostać skonstruowana w taki sposób, aby móc w odpowiedni sposób amortyzować ewentualny upadek dziecka bawiącego się w takim miejscu
   • wszystkie ważne zabezpieczenia urządzeń znajdujących się danym placu zabaw powinny być poza zasięgiem dzieci
   • na placu zabaw powinna znajdować się w sposób rzetelny napisana instrukcja, jak postępować, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również pozostałym osobom przebywającym w takim miejscu

Gdzie należy się zgłosić, aby móc otrzymać atest na plac zabaw dla przedszkola?

Jak zdobyć plac zabaw dla przedszkola?
Jak zdobyć plac zabaw dla przedszkola?

Aby móc uzyskać atest na plac zabaw dla przedszkola należy zgłosić się przede wszystkim w pierwszej kolejności do Centrum Kontroli Placów Zabaw. Bowiem wyłącznie taka instytucja jest w stanie sprawdzić w odpowiedni sposób stan techniczny danego placu zabaw i dopuścić go do użytku dzieci w przedszkolu. Oczywiście należy pamiętać, że nie każdy plac zabaw w Polsce musi posiadać taki certyfikat. Aczkolwiek musi go posiadać każdy plac zabaw znajdujący się terenie przynależącym do placówki przedszkolnej. Jeżeli przedszkole takiego dokumentu nie otrzyma, to plac zabaw nie będzie mógł zostać dopuszczony do użytkowania. A wszystko to dlatego, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Bowiem jak powszechnie wiadomo, w sytuacji, gdy dane urządzenia nie spełniają wszystkim wymogów bezpieczeństwa to nieoczekiwany wypadek może zdarzyć się praktycznie w każdym momencie. Z kolei, jeżeli plac zabaw, który nie uzyskał wymaganego atestu bezpieczeństwa zostanie mimo to dopuszczony do użytku przez przedszkole to w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek wypadku przedszkole takie musi liczyć się poważnymi konsekwencjami. A do konsekwencji tych należy zaliczyć nie tylko wypłatę stosownego odszkodowania rodzicom takiego dziecka, ale również możliwość zamknięcia takiej placówki ze względu na postępowanie niezgodne z obowiązującym w naszym kraju prawie. W związku z tym, jak można w łatwy sposób zauważyć, konsekwencje takiego postępowania mogą być naprawdę dość dotkliwe dla właściciela takiego przedszkola.

Kwestie odnoszące się do wyposażenia placu zabaw w przedszkolu

Jeżeli chodzi o kwestie odnoszące się do wyposażenia placu zabaw w przedszkolu to należy powiedzieć przede wszystkim to, że dyrektor każdej takiej placówki ma obowiązek zażądania od producenta, bądź też od dostawcy takich urządzeń, stosownego certyfikatu, który będzie w odpowiedni sposób potwierdzał to, że urządzenia takie są w pełni bezpieczne dla najmłodszych i spełniają wszystkie z obecnie wymaganych norm. Aczkolwiek należy również pamiętać przede wszystkim o tym, iż powinno się tak stać w przypadku prowadzenia przedszkola prywatnego. Bowiem, jeżeli chodzi o przedszkola publiczne to posiadanie takich certyfikatów nie jest w chwili obecnej wymagane przez polskie przepisy prawne. Oczywiście dla niektórych osób może wydawać się to trochę niesprawiedliwe, lecz ustawodawca właśnie w taki, a nie inny sposób określił obowiązujące ramy dla placów zabaw w przedszkolach. W związku z tym, jak można zauważyć, trochę inaczej kwestie te przedstawiają się w stosunku przedszkoli prywatnych, jak i publicznych.