Posted on

Sklepy RTV to miejsca, które – chcąc nie chcąc – musimy regularnie odwiedzać. Zapotrzebowanie na sprzęt jest bardzo duże przede wszystkim z uwagi na to, że w takich właśnie żyjemy czasach. Postęp technologiczny sprawił jednak, że nie tylko zapotrzebowanie wzrosło, ale i pojawiły się nowe sposoby na kupowanie tego typu sprzętu. Obecnie wcale nie muszą się one wiązać z wizytą w sklepie stacjonarny.

Czy stacjonarne sklepy RTV to już melodia przeszłości?

Choć mogłoby się wydawać, że działające stacjonarnie sklepy RTV powoli odchodzą do lamusa, wciąż przyciągają rzesze klientów – nie tylko tych starszych i podchodzących do zakupów w bardziej tradycyjny sposób, ale i tych młodszych. Idą z nimi w parze takie zalety, jak:

  • możliwość przetestowania każdego produktu – każdy produkt dostępny w sklepie stacjonarnej możemy wziąć do ręki – zamiast oglądać jego zdjęcie, z często nieco sfałszowanymi kolorami (żaden monitor nie odda ich w pełni), widzimy go na żywo; jest też szansa, żeby przetestować go w akcji, co może przyczynić się do decyzji o zakupie i co z pewnością pomoże nam w określeniu, czy rzeczywiście chcemy się zdecydować na tego typu sprzęt;
  • szansa na zaczerpnięcie opinii eksperta – w sklepach zatrudniane są osoby, które rzeczywiście znają się na rzeczy – zamiast więc polegać na opinii często nieznanego i anonimowego internauty, korzystamy z pomocy kogoś, kto ma już pokaźne doświadczenie w branży i może dopasować produkt do naszych indywidualnych potrzeb – takiego podejścia nie mamy co się spodziewać w Internecie, gdzie znajdziemy jedynie subiektywne opinie, często nijak mające się do naszych oczekiwań czy zastosowania, na które chcemy postawić;
  • możliwość skorzystania z przedmiotu tuż po jego zakupie – w przypadku dokonywania zakupów w sklepie stacjonarnym, nie musimy czekać na wysyłkę przedmiotów – z przedmiotu możemy korzystać od razu po powrocie do domu; mamy też pewność, że będzie on transportowany we właściwy sposób – jak wiadomo, kurierzy nie słyną z dobrego obchodzenia się z przesyłkami; mając więc do czynienia z drogim sprzętem, w ten sposób możemy upewnić się, że będziemy korzystać z jego nieuszkodzonej, bo widocznej na każdym kroku trafiania do nas wersji; da to nam duży komfort, ale też sprawdzi się, gdy sprzętu będziemy potrzebowali “na teraz”.
  • łatwość reklamacji – kupując coś tak drogiego, jak sprzęt RTV chcemy mieć pewność, że będzie nam on służył; w przypadku zakupów w sklepie internetowej gwarancja często działa w sposób zagmatwany i nie wiemy, w jaki sposób z niej skorzystać; kupując stacjonarnie po prostu wracamy z danym produktem do sklepu, a pracownicy przeprowadzą nas przez cały proces reklamacyjny; to większa wygoda i stanowczo większy komfort korzystania z przedmiotu (gdyż wiemy, co zrobić w przypadku jego nieoczekiwanej awarii).

    Polecamy również:

Dlaczego warto postawić na zakupy Internetowe?

W swoistej opozycji do stacjonarnego sklepu RTV stoi zazwyczaj jego wersja Internetowa, na łamach której często możemy znaleźć atrakcyjniejsze ceny, ale i większy wybór. Te pierwsze wynikają przede wszystkim z pozbycia się pewnych kosztów – właściciele tego typu sklepów często przerzucają takie opłaty, jak ta za czynsz, zatrudnienie kasjerów i magazynierów czy też eksploatację miejsce, w którym znajduje się sklep RTV na klienta właśnie w postaci nieco wyższych cen. W przypadku Internetu tego typu kosztów nie ma, więc firmy mogą pozwolić sobie na lepsze ceny.
Wielką zaletą internetowych sklepów RTV jest ich dostępność – odwiedzić je możemy o dowolnej porze dnia i nocy i nie mamy żadnej presji przy dokonywaniu zakupów na ich łamach. To, ile czasu spędzimy na podejmowaniu decyzji zależy wyłącznie od nas, a żaden pracownik nie stoi nam nad głową. Każdy produkt możemy – za pośrednictwem zaledwie kilku kliknięć – porównać z innym, również pod kątem ceny – jesteśmy kilka kliknięć od innego sklepu, więc możemy też wybrać ten, który okaże się dla nas tańszy. Same zakupy na stronie internetowej to również możliwość zapoznania się z dokładną specyfikacją, ale i wejścia na strony zewnętrzne celem chociażby prześledzenia recenzji. Zamiast opinii jednego pracownika mamy więc dostęp do nieograniczonej ich ilości z całego świata. Poza tym… wygoda! Całej transakcji możemy dokonać nawet leżąc w łóżku, a zamówiony przedmiot trafi do nas kurierem, zazwyczaj bardzo szybko, a zawsze pod same drzwi.

Podsumowanie

Choć postęp technologiczny każe sądzić, że internetowy sklep RTV zastąpi w niedługim czasie ten stacjonarny, realia są rzeczywiste, a ludzie często decydują się na korzystanie z usług każdego z nich, widząc zalety obu rozwiązań. Zamiast więc wybierać którekolwiek z nich, powinniśmy skupić się na określeniu własnych oczekiwań i wymagań. Jeżeli na przykład wiemy, czego chcemy i jaki sprzęt chcemy kupić, a także nie potrzebujemy fachowej porady oraz namacalnego jego zobaczenia, możemy postawić na Internet. Wtedy jednak, gdy zastanawiamy się, jaki sprzęt kupić i nie mamy co do tego pewności, lub też potrzebujemy sprzętu “na już”, wybierzmy się do sklepu stacjonarnego. Jedno nie wyklucza drugiego!