Posted on

Które szkolenia dla księgowego – jeśli rozważasz wzięcie udziału w kursie księgowym, możesz znaleźć na rynku wiele firm, które prowadzą takie szkolenie. Jednak osoba poszukująca właściwego kierunku bez wątpienia stanie przed bardzo trudnym wyborem, a w jego umyśle pojawi się wiele pytań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kursach rachunkowości i dowiedzieć się, gdzie je znaleźć i na co szczególnie zwrócić uwagę, koniecznie przeczytaj poniższe artykuły.

Szkolenia online – jaka jest przewaga nad szkoleniami na miejscu?

Obecnie wiele kursów odbywa się przez Internet. Format ten stał się bardzo popularny, ponieważ jest prosty, szybki i co najważniejsze wygodny. Kursy księgowości online pozwalają zaoszczędzić czas, a w niektórych przypadkach obniżyć koszty związane ze szkoleniem, gdyż ceny nie zawierają kosztów związanych z lokalem czy cateringiem. Tego typu szkolenia to również świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają możliwości wychodzenia z mieszkania na kilka godzin dziennie – mówimy na przykład o matkach, które muszą opiekować się swoimi dziećmi.

Przykłady szkoleń online

Jeśli chcesz pracować w księgowości, bez wątpienia będziesz musiał posiadać określone umiejętności, a zdobycie tych umiejętności powinno być celem kursu. Wybierając odpowiednie szkolenie, należy szukać szkoleń, które przynoszą realne korzyści. Przykładem takiego szkolenia może być szkolenie zaproponowane przez Polskie Stowarzyszenie Księgowych. Poniżej przykładowa lista kursów online dla księgowych organizowanych przez filie regionalne SKwP:

  • Dokumentacja dla pracowników – aktualne przepisy, najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy.
  • Praca jako księgowa w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
  • Faktury VAT z uwzględnieniem planowanych zmian w JPK_VAT i Slim VAT 2.
  • Zasady dobrej komunikacji w relacjach międzyludzkich.
  • Specjalistyczny Kurs Kadr i Płac.
  • Rozliczaj koszty produkcji w sposób uproszczony i rozszerzony.
  • Optymalizacja dokumentów księgowych pod kątem zmian w podatku dochodowym od osób prawnych i podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Zaawansowana lista płac w praktyce.
  • Zaawansowane rozwiązanie księgowe w Comarch OPTIMA.

Opisane powyżej szkolenie to tylko przykład. Możesz skorzystać z wielu innych kursów dostępnych na różnych stronach internetowych. Wybierając odpowiedni kurs, warto skupić się na jego elementach składowych, o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Koszt i czas trwania — czynniki decydujące o wyborze treningu

Które szkolenia dla księgowego
Które szkolenia dla księgowego

Często najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy wybieramy dany kurs, jest jego cena. Zbyt niska wydaje nam się podejrzana, natomiast zbyt wysoka zniechęca do treningu, jednak warto zastanowić się nad składnikami, które wpływają na jej ilość. Na ceny będą miały wpływ takie czynniki jak: miejsce szkolenia, zatrudnieni eksperci czy catering. Jeśli kurs odbywa się w pobliżu centrum miasta, można spodziewać się, że będzie droższy niż kurs na obrzeżach miasta. Niestety, należy również wspomnieć, że w cenie kursu jest bardzo mało materiałów dydaktycznych – coś, co należy zauważyć. W wielu przypadkach uczestnicy szkoleń musieli sami wykonać kopie niezbędnych dokumentów. Takie podejście z jednej strony zmniejsza koszt całego kursu, ale z drugiej nakłada dodatkowe koszty na przyszłych księgowych. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku szkoleń online dla księgowych, ponieważ w tym przypadku możesz otrzymać materiał w formie PDF lub zdjęcia – i wykorzystać go na swoim urządzeniu mobilnym.

Kolejną kwestią, którą należy się zająć, jest czas trwania szkolenia. Zawód księgowego został wyzwolony, ale nikt nie jest wolny od odpowiedzialności i etyki – dlatego potrzebne jest dobre wykształcenie. Na pewno nie zrobisz tego godzinami zajęć. Jeśli chcesz, aby Twoja wiedza była kompletna i rzetelna, powinieneś poświęcić więcej czasu na szkolenia. Rachunkowość to dziedzina, która wymaga obszernej wiedzy, a nawet eksperci, którzy są w branży od wielu lat, stale się uczą i poszerzają swoje umiejętności.

Zdobądź odpowiednie zaświadczenie o ukończeniu kursu

Jeśli decydujemy się na kurs online, musimy upewnić się, że jest to szkolenie online z certyfikatem księgowym. Dlaczego jest to takie ważne? Bo zazwyczaj po ukończeniu kursu księgowa otrzyma jedynie potwierdzenie ukończenia kursu – które jest jedynie potwierdzeniem uczestnictwa w kursie. Dyplom sam w sobie nic nie znaczy, dlatego warto zainwestować w kurs zakończony egzaminem. Po zdaniu takiego egzaminu otrzymasz świadectwo ukończenia kursu oraz certyfikat zawodowy zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej. To właśnie te dokumenty są ważne dla przyszłej pracy w branży.