Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym mogą być uwzględnione w różnych typach i w różnych konstrukcjach, od budynków wielokondygnacyjnych po budynki typu hangar i mosty. W tradycyjnym budownictwie, drewno jest również wykorzystywane do konstrukcji szkieletowych, wiązarów dachowych, produkcji okien, drzwi. Obecnie branża materiałów budowlanych oferuje wiele gotowych technologii, z których można wybrać wersję opcjonalną dla danego projektu. Łączy ona wysoki poziom prefabrykacji i szybki montaż na placu budowy.
Konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym
Najczęstszym rodzajem konstrukcji drewnianych https://konsbud.com/oferta/konstrukcje-drewniane-szczecin/ w budownictwie tradycyjnych jest konstrukcja kilkukondygnacyjna z głównymi elementami nośnymi. Ściany nośne mogą być wykonane w formie konstrukcji szkieletowej lub z dużych elementów z litego drewna. Przy konstruowaniu stropów w dużych rozpiętościach między elementami nośnymi można sięgać nawet 7 metrów. Zwykle nośne są ściany prostego budynku, a także część przegrody wewnętrznej, często przegrody między pomieszczeniami.
Najczęstszym sposobem budowy domów tradycyjnych o konstrukcji drewnianej jest ich montaż z dużych prefabrykatów. W konstrukcji właściwej ramy ściana jest zbudowana z drewna klejonego warstwowo, wykonana w postaci materiałów o określonych wymiarach. Z takiego drewna można zbudować dom o kilku kondygnacjach. Konstrukcja stropów dobierana jest według uznania, np. w postaci stropu z belek ramowych lub stropu żebrowego. Wydłużenie przęseł jest możliwe dzięki ich wysokości.
Tradycyjne domy z drewna klejonego
W przypadku budowy konstrukcji szkieletowych z drewna uzyskiwana jest na wysoka wydajność energetyczna, a także szczelność aż do wzmocnienia izolacji. Dla każdego obiektu z osobna istnieje możliwość optymalizacji konstrukcyjnych oraz rodzaju zabudowy. Drewniane konstrukcje dobrze komponują się z betonem. Kombinacje drewna z innymi materiałami jeszcze bardziej rozszerzają możliwości użytkowe budynku.
Zastosowanie specjalnego drewna konstrukcyjnego sprawia, że ugięcia konstrukcji budowlanych są znikome. Wysoki poziom prefabrykacji materiałów pozwala na montaż w krótszym czasie. Prace instalacyjne na placu budowy mogą być wykonywane o każdej porze roku. Obecnie drewno klejone warstwowo jest materiałem zaawansowanym technologicznie, ale chętnie wykorzystywanym w budownictwie tradycyjnym.
Jakie gatunki są uważane za drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne, wykorzystywane jest do budowy domów prywatnych, rolniczych, przemysłowych. Aby możliwe było wykonanie np. wiązarów dachowych, drewno musi posiadać odpowiednie właściwości to znaczy: wytrzymałość, twardość, brak widocznych wad, takich jak sęki.
Wśród rodzimych gatunków jako drewna, należy zwrócić uwagę na:
- Sosna jest najpopularniejszym gatunkiem w tradycyjnym budownictwie drewnianym. Sosna suszona komorowo w wysokich temperaturach posiada wilgotność do 15% i nie wypacza się. Zaimpregnowana jest odporna na grzyby, pleśń i larwy owadów.
- Świerk wykorzystywany w tradycyjnym budownictwie wymaga wysuszenia, a także zewnętrznej impregnacji w przypadku stosowania na zewnątrz. Spotykany jest świerk jako drewno konstrukcyjne i wykończeniowe, w tym do podłóg i schodów.
- Modrzew ma najwyższą twardość, dlatego jest doskonałym materiałem budowlanym. Dzięki zastosowaniu w budownictwie tradycyjnym, jest on dodatkowo stosowany jako materiał wykończeniowy, dzięki czemu wyróżnia się wzór tekstury.
Konstrukcje drewniane klejone warstwowo w budownictwie tradycyjnym
Drewno klejone warstwowo w klasie C24 jest uznane za bardziej wytrzymałe niż drewno lite. Sposób jego zastosowania pozwala na przybieranie przez drewno klejone postaci łuków, dzięki czemu możliwe jest stworzenie złożonej konstrukcyjnej wiązarów dachowych.
Drewno klejone warstwowo dla budownictwa tradycyjnego dzielone jest na dwa rodzaje:
- KVH, tj. drewno klejone na całej długości.
- BSH – drewno klejone podłużnie, łączone na mikrowczepy, z którego można uzyskać najdłuższe belki o dużej wytrzymałości.
Uwagę zwraca również wygląd estetyczny domu, w tym przypadku również dominuje klejone drewno. Z tego powodu jest wykorzystywane w przestrzeniach otwartych, w tym jako ozdobne belki stropowe. Gdy konstrukcje drewniane są już gotowe i przetransportowane na plac budowy, montażyści przystępują do budowy domu szkieletowego.
Czy konstrukcje drewniane w budownictwie tradycyjnym to dobry wybór?
Tak, budownictwo tradycyjne wykorzystuje konstrukcje drewniane, ponieważ można połączyć klasyczne bryły z nowoczesnymi technologiami. To dzięki temu domy z drewna zapewniają właścicielom komfort użytkowania i ciepło. To także aspekty zdrowotne, ponieważ osoby chore na astmę oraz alergie na roztocza i kurz, będą w takim domu czuły się bardzo dobrze, ponieważ zachowana zostanie odpowiednia wilgotność. Tradycyjne domy postawione z konstrukcji drewnianej wypełnione są izolacją termiczną. Domy prefabrykowane z drewnianą konstrukcję szkieletową, oddają charakterem tradycyjny styl, mimo że, ściany i stropy powstają w fabryce. Najbardziej znanym rodzajem budowli drewnianej jest dom z bali.