Posted on

Budowa dachu stanowi dużą część całkowitego kosztu domu. Po zakończeniu można naprawdę poczuć, że zbliżamy się do końca całego procesu. Samo zadanie budowlane nie jest łatwe i wymaga od dekarza dużego doświadczenia i precyzji. Nowoczesną alternatywą jest zastosowanie prefabrykatów. W końcu ta część domu często ma problemy po latach użytkowania. W tym artykule odpowiemy m.in. na pytania, z czego składa się konstrukcja dachu (szczególnie wyraźnie brane będą pod uwagę wiązary dachowe) i jakie jest dla niej najlepsze pokrycie.

Podziel dach według kształtu

Z punktu widzenia inwestora ważny jest wybór kształtu dachu. To jest zwykły podstawowy podział. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej złożony kształt, tym wyższy koszt. Z jednej strony wymaga więcej materiału, z drugiej jest to trudniejszy problem do wykonania. Nie należy zapominać, że budowa dachu zaczyna się od projektu, który jest podstawą Twojej satysfakcji. Dachy jednospadowe są jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Wydaje się, że jest łatwy do zbudowania, ale tylko wtedy, gdy kąt nachylenia nie jest zbyt duży. Zaletą dachu dwuspadowego jest to, że pozwala na znaczną ilość powierzchni użytkowej. To także bardzo popularna opcja. Dachy biodrowe (zwane również dachami otaczającymi) są na podobnym poziomie pod względem doboru częstotliwości. To bardzo wytrzymała konstrukcja. W porównaniu z poprzednią opcją zapewnia mniej wolnego miejsca. Dachy biodrowe potrafią robić wrażenie i wyróżniają się oryginalnym wyglądem. Daje pałacowy charakter. Z drugiej strony jest drogi i trudny w produkcji. Inne typy są w Polsce używane rzadziej. Płaski dach pozwala zaaranżować jego powierzchnię, np. można na nim urządzić ogród. Warto pamiętać, że ma niewielki kąt, aby woda deszczowa mogła spływać. Dach dwuspadowy jest podobny do dachu dwuspadowego.

Z czego składa się dach?

Budowa dachu
Budowa dachu

Dla hobbysty budowanie dachu to tylko szereg elementów, które ostatecznie pokryją dom. Z punktu widzenia eksperta składa się z wielu elementów i nie jest łatwo je wszystkie zapamiętać. Więźba dachowa to konstrukcja oryginalna, ale też ciekawa, dlatego warto się jej przyjrzeć. Istnieją również różnice w zależności od samego dachu. Więźby dachowe to elementy nośne konstrukcji. Ich zadaniem jest przenoszenie ciężaru, czyli po prostu podpieranie całej konstrukcji. W tej kategorii rozróżniamy również konstrukcje całościenne oraz kratownice kratowe. Warto zastanowić się nad wyborem kratownic prefabrykowanych. Kratownice kratowe stają się coraz bardziej popularne. Główne zalety tego rozwiązania to łatwość budowy i szybkie wykonanie, ale to nie wszystko. Nie należy również zapominać o niższych kosztach inwestycji. Dodatkowo kratownice kratowe są lekkie i można je łatwo zaizolować. Murłat to poziome belki podtrzymujące krokwie i krawężniki. Same krokwie są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów, z którymi w dużej mierze kojarzy się konstrukcja dachu. Są to belki ukośne, które u góry tworzą grzbiety. Ten artykuł dotyczy nie tylko konstrukcji, ale trudno opisać wszystkie elementy dachu. Więźby dachowe to również belki podwalinowe, dźwigary, jętki, szczypce, miecze itp. Jak widać, wymaga to wiedzy dekarzy.

Dach, która opcja jest najlepsza?

Opisując dachy warto również wspomnieć o ich pokryciach. Odpowiedź na postawione pytanie nie jest jasna. Wciąż najpopularniejszym jest papier falisty. Powłoka ceramiczna jest najbardziej trwała i trwała, ale wiąże się z wysokimi kosztami. Ceramika może wytrzymać nawet setki lat w znanych warunkach. Jednocześnie jest też estetyczny. Płytki betonowe są również trwałe, ale wiążą się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Jest jednak tańszy i mniej trwały niż ceramika. Jaka jest różnica między tekturą trapezową a tekturą falistą warta rozważenia. To są podobne rozwiązania. Oba wykonane są głównie ze stali i aluminium. Zaletą desek trapezowych jest łatwiejszy montaż. Z tego powodu będzie działać szybciej niż w przypadku wyboru tektury falistej. Obie mają tę zaletę, że są znacznie lżejsze niż płytki ceramiczne lub betonowe. Płyty trapezowe to rozwiązanie o podobnych parametrach do płyt falistych. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę kształt i nachylenie dachu. Możesz również zdecydować się na dach naturalny. Zazwyczaj odznacza się niezwykłą estetyką przy dobrych parametrach izolacyjnych i wytrzymałościowych. Oczywiście dokładniejsze byłoby rozbicie kategorii naturalnej ściółki na poszczególne elementy i omówienie ich osobno. Plastikowe materiały dachowe są uważane za zbyt nowoczesny wygląd. Jednocześnie papier falisty jest od nich mocniejszy. Jednak główną zaletą tego rozwiązania jest jego niska cena oraz wysoka przepuszczalność światła.

Podsumowując: dach tworzy wiele decyzji, które należy podjąć

Konstrukcja dachu jest ważną częścią ogólnego efektu. Rzeczywista funkcja tego elementu konstrukcyjnego jest nieoceniona, podobnie jak wygląd i izolacja dachu. Warto dodać, że dach daje wiele możliwości. Zaczynają się na etapie projektowania, a kształt jest jednym z najważniejszych elementów. Często ciekawy jest wybór wiązarów dachowych i elementów prefabrykowanych. Warto wziąć to pod uwagę w swoich rozważaniach. Dach jest bardzo ważny. Ceramika i beton są stosunkowo drogie, ale bardzo trwałe. Popularnym wyborem są blachy faliste lub trapezowe. Naturalna ściółka ma niepowtarzalny wygląd. Wiele decyzji, ale warto podjąć, aby uzyskać jak najlepszy wynik.