Posted on

Witamina C liposomalna, co to jest? To zaawansowana forma stworzona z myślą o lepszym wchłanianiu i wykorzystaniu w organizmie. Liposomy to małe, kuliste komórki, których zewnętrzna warstwa składa się z kwasów tłuszczowych zwanych fosfolipidami, które pochodzą ze słonecznika lub soi. Liposomy mają również wewnętrzną warstwę złożoną z wody i rozpuszczalnych w wodzie składników aktywnych. Składniki rozpuszczalne w wodzie, takie jak witamina C, są chronione w warstwie wewnętrznej przez strukturę liposomalną.

Witamina C liposomalna, co jeszcze można o niej powiedzieć?

Główną zaletą liposomalnej witaminy C jest jej lepsze wchłanianie. Zdolność komórek jelitowych do wchłaniania wyższych dawek witaminy C. Biodostępność liposomalnej witaminy C jest znacznie wyższa niż zwykłej witaminy C, jest ona wchłaniana do organizmu prawie dwa razy szybciej. Liposomalna witamina C jest często reklamowana, jako doustna alternatywa dla dożylnej witaminy C.

Obecnie wiele osób słysząc o nowoczesnych rozwiązaniach, korzystniejszych dla zdrowia, zastanawia się – witamina C liposomalna, co to jest? Ta nazwa większości osób nic nie mówi. Liposomalna technologia jest innowacyjną formą dostarczania substancji aktywnych bezpośrednio do komórki. Liposomalna witamina C to ulepszona forma dobrze znanej witaminy, która jest kilkakrotnie skuteczniej przyswajana przez organizm. A zapewniają to liposomy, które mają wewnętrzną komorę, w której witamina C jest chroniona przed barierą pokarmową, przezwyciężając, z łatwością przedostaje się do krwiobiegu.

Nasze jelita mają fizjologiczny próg wchłaniania zwiększonego poziomu witaminy C. Dlatego wysokie dawki tej witaminy mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji: tworzenia się gazów i / lub biegunki. Jednym z głównych wskazań do stosowania dużych dawek witaminy C jest poprawa jakości życia chorych na raka.

Jakie funkcje pełni liposomalna witamina C?

Liposomalna witamina C ma te same właściwości, co zwykła witamina C. Główną funkcją witaminy C jest produkcja kolagenu, głównego białka w organizmie człowieka. Ponieważ kolagen jest niezwykle ważnym białkiem dla struktur, które trzymają nasze ciała razem (tkanka łączna, chrząstka, ścięgna itp.), Witamina C jest niezbędna do gojenia ran, zdrowych dziąseł i zapobiegania siniakom. Oprócz swojej roli w metabolizmie kolagenu, witamina C ma również kluczowe znaczenie dla układu przeciwutleniającego, funkcji odpornościowej, produkcji hormonów w mózgu oraz wchłaniania i wykorzystania innych czynników żywieniowych.

Witamina C liposomalna, co to jest z punktu widzenia współczesnej medycyny? W jednym z interesujących badań wykazano, że liposomalna witamina C zapobiega uszkodzeniom tkanek spowodowanym powrotem krwi do tkanki po okresie pozbawienia tlenu. Uraz występuje przy wielu zabiegach kardiologicznych i sercowo-naczyniowych i występuje po zawale serca lub udarze. Dożylne podanie witaminy C zapobiega również takim uszkodzeniom. Witamina C jest zwykle podawana dożylnie, jednak przez to, że liposomalna witamina C ma tak szybkie wchłanianie, jest alternatywą doustną.

Korzyści zdrowotne liposomalnej witaminy C

Udowodniono naukowo, że witamina C jest bardzo skuteczna w zmniejszaniu nasilenia objawów, a także czasu trwania przeziębienia. Do tej pory przeprowadzono wiele badań z udziałem wielu tysięcy uczestników, które pokazują, że witamina C jest bardzo korzystna w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na infekcje wirusowe. Zasadniczo technologia liposomów jest używana od wielu lat do dostarczania pewnych leków do określonych tkanek organizmu bez wpływu na inne narządy. Fosfolipidy są bardzo podobne do błony, która otacza każdą komórkę naszego ciała i umożliwia lub zapobiega wchłanianiu składników odżywczych lub związków. Wiele lat temu naukowcy odkryli, że te liposomy mogą być wypełnione środkami leczniczymi i substancjami odżywczymi. Błona liposomów zatrzyma składnik odżywczy i nie uwolni go, dopóki nie dotrze do krwiobiegu.

Wiele zalet witaminy C obejmuje:

  • Witamina C jest niezbędna dla wszystkich głównych układów enzymatycznych organizmu. Bez tych enzymów po prostu nie przeżylibyśmy, a ich niedobór prowadzi oczywiście do mniej optymalnego działania każdego indywidualnego procesu.
  • Badania pokazują, że niski poziom witaminy C w organizmie jest związany z chorobami układu krążenia. Jako biologiczny przeciwutleniacz witamina C zwalcza mutacje komórek. Witamina C jest szeroko stosowana w celu ochrony organizmu przed grypą.
  • Bez wystarczającej ilości witaminy C, a tym samym kolagenu, nasza skóra będzie wykazywać oznaki przedwczesnego starzenia, a tętnice i żyły zaczną się przerzedzać. Niedobór witaminy C jest powiązany z chorobami dziąseł, krwawieniem z obszaru skóry, niedoborem żelaza i złym nastrojem.

Hermetyzacja liposomalna polega na tym, że najmniejsze liposomy są wypełnione witaminami (są w nich upakowane), a cienka błona fosfolipidowa niezawodnie zatrzymuje witaminy w środku i chroni je przed zniszczeniem podczas przechodzenia kwaśnego środowiska żołądka.