Nie da się ukryć, że na dzień dzisiejszy gips szpachlowy cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób nie do końca jednak wie, czym on tak właściwie jest, a także jakie cechy charakterystyczne posiada. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie, aby ułatwić sobie proces związany z zakupem odpowiedniego produktu.
Co to jest gips szpachlowy i jakie ma zastosowanie? Na jakie podłoże gips szpachlowy może być stosowany? W jaki sposób wykorzystać gips szpachlowy? Jak połączyć płyty gipsowo-kartonowe za pośrednictwem gipsu szpachlowego? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Co to jest gips szpachlowy i jakie ma zastosowanie?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w zakresie gipsu szpachlowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czym on tak właściwie jest. Otóż moglibyśmy stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju specjalistyczna mieszanka, która jest przystosowana przede wszystkim do szpachlowania. Do gipsu dodawane są zróżnicowane dodatki mające na celu opóźnienie wiązania gipsu. Poprawie ulega przyczepność, jednocześnie chłonne podłoże nie wyciąga wody z zaprawy w zbyt szybkim tempie. Jeśli doszłoby do wcześniej wspomnianego zjawiska, wówczas praca z zaprawą byłaby bardzo kłopotliwa, jednocześnie pogorszeniu uległaby wytrzymałość mechaniczna.
Gips szpachlowy wykorzystywany jest do wielu prac. Jednym z zastosowań jest chociażby łączenie płyt gipsowo-kartonowych. Może on również wypełniać wszelkie łączenia. Jeszcze jakiś czas temu za jego pośrednictwem wykonywano tynki i gładzi. W dzisiejszych czasach istnieją również gładzie gipsowe i tynki, które są przeznaczone do tego, by znajdowały się w wybranych parametrach i technologii pracy. Wiele osób pierwsze warstwy pokrywa właśnie gładziami szpachlowymi. Odradzamy jednak takie praktyki, bowiem istnieje prawdopodobieństwo znacznej różnicy w twardości, przez co wycieranie podczas szlifowania nie będzie równe.
Na jakie podłoże gips szpachlowy może być stosowany?
Wiele osób zastanawia się, gdzie tak właściwie może być wykorzystywany gips szpachlowy, a także na jakich powierzchniach sprawdzi się najlepiej. Okazuje się jednak, że w praktyce nie jest to tak skomplikowana kwestia. Gipsy mogą być użytkowane na niemalże wszystkich tradycyjnych podłożach. Wśród nich najczęściej wyróżnia się te następujące: cegły, bloczki betonowe, pustaki ceramiczne, bloczki gazobetonowe. Dodatkowo sprawdzą się też na tynkach gipsowych, tynkach cementowych, gładziach tynkowych, a także na wcześniej położonych gładziach tynkowych. W tym miejscu warto mieć świadomość tego, że podłoże pod gips nie powinno być odpowiednio chłonne, dlatego też kluczowe znaczenie może mieć gruntowanie. Powierzchnia każdorazowo musi być odpylona i odtłuszczona, bowiem wszelkie zanieczyszczenia mają negatywny wpływ na przyczepność.
W jaki sposób wykorzystać gips szpachlowy?
W tym miejscu powinniśmy sobie uświadomić, że technologia pracy, jeśli chodzi o gips szpachlowy, jest stosunkowo łatwa i podobna do innych wyrobów gipsowych. Przede wszystkim zaprawa powinna być przygotowana w sposób odpowiedni- gips należy powoli wsypać do wody. Takie działanie skutkuje większą łatwością w rozmieszaniu zaprawy, która jest pozbawiona grudek. W zależności od tego, na jaki wyrób się zdecydujemy, mamy około godziny na to, aby zużyć całość. Po upływie tego czasu mamy do czynienia ze zjawiskiem twardnienia i gęstnienia. Specjaliści jednoznacznie twierdzą, że zgęstniała naprawa nie powinna być przywracana ponownie do rzadkiej konsystencji. W ten sposób jesteśmy w stanie zniszczyć wytrzymałość wybranego spoiwa, co może doprowadzić do całkowitego spękania i obsypywania się gipsu, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. W niektórych sytuacjach producent pozwala na to, by zgęstniała zaprawa została jednokrotnie przemieszana. Takie działanie sprawi, że ponownie przywrócimy satysfakcjonującą konsystencję, co ma bezpośredni wpływ na łatwość pracy.
Jak połączyć płyty gipsowo-kartonowe za pośrednictwem gipsu szpachlowego?
Gips szpachlowy bardzo często stosowany jest jako łączenie gipsowo-kartonowych płyt w systemach suchej zabudowy. W jaki sposób jednak tego dokonać? W pierwszej kolejności spoinę należy wypełnić gipsem. Następnie wtapiamy taśmę zbrojącą. Kolejnym krokiem jest nałożenie następnej warstwy, która ma na celu wyrównanie i pokrycie taśmy. Ostatnim etapem jest gładzenie powierzchni, czego konsekwencją jest jej wyrównanie. Do łączenia z gipsem szpachlowych wykorzystywane są taśmy siatkowe, fizelinowe lub papierowe. Różne materiały są w stanie współpracować z określonymi taśmami, dlatego też każdorazowo powinniśmy stosować się do zaleceń producentów. Na dzień dzisiejszy rynek oferuje wiele różnych gipsów szpachlowych, które mogą łączyć płyty bez taśmy. Mamy wówczas pewność co do tego, że spełniają wszelkie wymogi wytrzymałości. Są to połączenia stabilne i silne.