Posted on

Masaże wykorzystywane są przede wszystkim w celach relaksacyjnych. Trudno jednak porównywać profesjonalne wykonanie całego procesu (wraz z dodatkowymi elementami) i amatorskie uciskanie ciała w losowych miejscach. Z tego powodu osoby, które nie skorzystały z tej pierwszej formy, tak naprawdę mają utrudnione rozumienie wszystkich zabiegów. Oczywiście istnieje wiele odmian masaży. W ramach tego artykułu skupimy się jednak na jednym jego rodzaju, ale za to obecnie najpopularniejszym na świecie. Masaż tajski sam ma wiele odmian, więc można go klasyfikować w ogólności, ale już w kwestii szczegółów istnieją znaczące różnice. Moglibyśmy opisać go w kilku zdaniach, jak i stworzyć na jego temat potężne elaboraty. Skupimy się jednak przede wszystkim na jednym aspekcie. Na co pomaga masaż tajski?

Czym jest masaż tajski, czyli podstawa, która pozwoli zrozumieć, na co pomaga

Na początek warto jednak wyjaśnić, czym w ogóle jest masaż tajski. W największym skrócie możemy go sprowadzić do akupresury na różne części ciała, czego efektem jest osiągnięcie stanu odprężenia. Jest to jednak zbyt mocne uproszczenie. Tak naprawdę za tą formą masażu kryje się cała filozofia. Jest on elementem tajskiej kultury. Podczas samego zabiegu ważna jest nie tylko sama akupresura, ale również cały rytuał. Składa się on z dokładnie dobranych elementów choćby w postaci odpowiedniego światła czy kameralnej atmosfery. Dodatkowo rytuał polega na zadbaniu o wiele zmysłów. Przyjemność, którą powoduje akupresura to nie wszystko, ponieważ ważna jest również tajska muzyka oraz orientalne zapachy. Z tego powodu należy unikać nadmiernych uproszczeń, które sprowadzają masaż tajski wyłącznie do ucisku. Najczęściej podaje się, że techniki zostały zapoczątkowane już 2500 lat temu. Z czasem dochodziło jednak do wielu przekształceń, a ewolucja doprowadziła do powstania wielu podkategorii. Przykładowo tajski masaż stóp jest już trochę inny niż tradycyjna forma. To bogactwo wariantów sprawi, że każdy będzie mógł dobrać ten, który zapewni mu największy relaks.

Na co pomaga masaż tajski?

Na co pomaga masaż tajskiPo wprowadzeniu możemy odpowiedzieć, na co pomaga masaż tajski. Po pierwsze masażysta skupia się na zapewnieniu klientowi maksymalnego odprężenia oraz redukcji stresu. Jest to jeden z czynników, który sprawia, że masaż tajski jest obecnie tak popularny. W codziennym wysokim pędzie życia stanowi on pewną przerwę. Możemy wtedy skupić się wyłącznie na sobie oraz na własnej przyjemności. Rozładowanie napięcia jest jednym z najważniejszych elementów. Po drugie ważne są efekty zdrowotne. Z jednej strony wynikają one wprost z poprzedniego punktu. Stres jest często wskazywany jako choroba cywilizacyjna, a masaż pozwala zredukować go nie tylko na czas trwania, ale również przez pewien czas po nim. Z drugiej strony dotyczy to również bezpośrednio naszego ciała. Rozmasowane mięśnie będą się szybciej regenerować i tym samym całe nasze ciało będzie zdrowsze. Nie możemy też zapominać o pobudzeniu układu krwionośnego i limfatycznego. Efektem jest poprawienie całej wydolności organizmu. Warto więc zaznaczyć, że masaż tajski stanowi ucztę dla ducha, ale również dla ciała. Jest to cały system, który składa się z tak dobranych procesów, aby optymalizować osiągane korzyści. Ostatecznie ten element tajskiej kultury pomaga pośrednio na wiele aspektów naszego życia.

Różne odmiany masażu tajskiego, a zróżnicowane korzyści

Korzyści różnią się trochę zależnie od samego rodzaju masażu. Może rozbieżności nie są duże, ale jednak powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę. Przykładowo olejkowy masaż tajski dla niektórych może powodować większe odprężenie. Z jednej strony ucisk będzie zwykle trochę delikatniejszy niż w klasycznym wariancie, ale pojawią się dodatkowe korzyści. Wynikają one z właściwości samych olejków. Masaż z zastosowaniem stempli ziołowych to jeszcze większe wykorzystanie możliwości zdrowotnych. Same produkty dobierane są tak, żeby maksymalizować efekty. Ziołolecznictwo polega na uśmierzaniu bólów czy właściwościach przeciwzapalnych. Oprócz tego pojawiają się typowe zalety dla tego rodzaju przyjemności. Klasyczny masaż tajski to z kolei dokładna akupresura najmocniej zakorzeniona w orientalnej kulturze. Zazwyczaj poleca się właśnie ten zabieg jako pierwszy, a później możemy już próbować innych wariantów, poszukując swojego ulubionego. Nadal jest to zaledwie kilka spośród około 80 wersji masażu tajskiego.

Podsumowanie, czyli w skrócie o tym, na co pomaga masaż tajski

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że masaż tajski wpływa zarówno na ducha, jak i na ciało. To pierwsze to głównie odczucie relaksu. Akupresura i cały rytuał z nią związany redukuje napięcie mięśniowe oraz eliminują stres. Ten drugi jest przecież dotkliwą chorobą cywilizacyjną, której nie powinniśmy ignorować. Oprócz tego masaż pomaga na samo ciało. Dotyczy to przede wszystkim rozluźnienia i zwiększenia regeneracji mięśni oraz stawów. Nie możemy również zapominać o pobudzeniu układu krwionośnego oraz limfatycznego. Tajska tradycja może przynieść nam wiele korzyści. Najważniejsze jest jednak chwilowe zatrzymanie się w codziennym pędzie. Masaż tajski pozwala na chwilę relaksu oraz skupienie się na sobie. Jest to niezwykle przyjemne podczas samego trwania procesu, ale jednocześnie jest to świetna okazja do refleksji, która może pozwolić przewartościować niektóre fragmenty życia.