Posted on

Jak czyścić wykładziny dywanowe. Czyszczenie regularne wykładziny, jak i jej prawidłowa pielęgnacja mają niewątpliwie kluczowe znaczenia, aby mogła zachować dobry wygląd niczym po zakupie. Chcemy także, aby służyła na przez wiele, wiele lat. Pranie wykładzin dywanowych daje nam na pewno pewność, że nie będą one siedliskiem żadnego brudu oraz bakterii, których gołym okiem nie jesteśmy w stanie dostrzec. Sprawdźmy jak czyścić wykładziny dywanowe.

Czy wiesz, że warto wyczyścić wykładzinę dywanową zaraz po zakupie?

Wykładzina do naszej sypialni zapewnia nam komfort, gdy wstajemy stopami po przebudzeniu. Sprawia, że czujemy się bardzo komfortowo. Wykładzina dla dzieci jest dobrym wyborem, ponieważ najmłodsi spędzają wiele czas na podłodze. Zabawa na wykładzinie dywanowej będzie na pewno przyjemniejsza od zabawy na panelach, czy też kafelkach. Wykładziny dywanowe kładziemy także często na korytarzu oraz w pomieszczeniach biurowych. Tak naprawdę wykładzina dywanowa jest świetnym sposobem, aby ukryć wszelkie niedoskonałości. Podłoga nabiera całkiem nowego wyglądu. Wykładziny dywanowe mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Jaką? Nie tylko ocieplają pomieszczenie, ale także dobrze je wygłuszają.

Jednak, aby nasze pomieszczenia rzeczywiście prezentowały się godnie z wykładzinami dywanowymi, to musimy zrobić co w naszej mocy, aby zostały utrzymane w czystości. Jak wyczyścić wykładzinę, gdy dopiero co ją niedawno kupiliśmy? Czy jest to konieczne? Jak najbardziej tak. Na pocieszenie dodamy, że na sam początek wystarczy wyczesywanie miękką szczotką oraz oczywiście odkurzanie regularne. Gdy nasza wykładzina ma już ponad sześć miesięcy, to musimy sięgnąć już po inne metody. Będziemy już stawiać na metody bardziej zaawansowane.

Czyszczenie wykładziny dywanowej na sucho

wykładziny dywanowe obiektowe MałopolskaWśród nas są z pewnością osoby, które nie przepadają za myciem wykładziny dywanowej przy wykorzystaniu wody. Udowadniają jednak, że na sucho można osiągnąć identyczne efekty. Osoby zainteresowane tą metodą muszą obowiązkowo kupić aktywator do krystalizacji brudu. Przydatny będzie także odkurzacz mocno ssący. Na szczęście takiego nie trzeba kupować. Są miejsca, które oferują jego wypożyczenie. Odkurzacz w połączeniu z aktywatorem naprawdę może zdziałać cuda. Przy użyciu tego sprzętu odkurza się dokładnie całą powierzchnię naszej wykładziny, a później przechodzi się do ręcznego wyczesywania runa wykładziny. Po tych czynnościach na wykładzinę nakładamy suchy środek. Później wkracza szczotka walcowa. Na pocieszenie dodamy, że możemy ją wypożyczyć. Po upływie mniej więcej trzydziestu do czterdziestu minut należy usunąć suchy środek silnym odkurzaczem. Nie można o tym kroku zapomnieć, ponieważ mamy tutaj do czynienia naprawdę z mocnym preparatem.

Wiele osób poleca także czyszczenie wykładzin dywanowych obiektowych przy użyciu sody oczyszczonej. Sposób ten był bardzo często stosowany przez nasze babcie. Aby sodą wyczyścić dywan, to należy nią posypać powierzchnię, pozostawić na dobrych kilka godzin, a następnie odkurzyć. Soda ma to do siebie, że usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachy. Cieszy to głównie posiadaczy zwierząt w domu.

Czyszczenie wykładzin dywanowych z użyciem wody

Są takie wykładziny w naszym domu, które są bardzo często i szczególnie mocno użytkowane. Na przykład taka wykładzina dywanowa w naszym przedpokoju jest narażona na głębokie zabrudzenia. Dotyczy to bardzo często pokrycia podłóg, z których korzysta się w domowych warunkach. Jak wyczyścić wykładzinę dywanową w sposób, który okaże się najskuteczniejszy? Warto na pewno sięgnąć po profesjonalny odkurzacz, który wyróżnia się mocnym ssaniem. Przydatna będzie także maszyna do mycia. 

Jak czyścić wykładziny dywanoweCzym najlepiej czyścić wykładzinę dywanową? Najczęściej wypożyczając urządzenie, możemy dokupić przy okazji detergent o wysokim działaniu, który będzie odpowiedni dla danej maszyny oraz bezpieczny dla wszystkich użytkowników. Zawsze czyszczenie wykładziny rozpoczyna się od jej dokładnego odkurzenia. Następnie musimy obowiązkowo kontrolować ewentualne uszkodzenia materiału, aby w miejscach tych działać znacznie delikatniej. Oczywiście obowiązkowym punktem jest wykonanie próby preparatu w pewnym niewidocznym miejscu. Jeśli preparat nie reaguje w sposób niepożądany, to możemy rozpocząć pranie naszej wykładziny bez żadnych obaw.

Zawsze w takich sytuacjach postępujemy zgodnie z ustaleniami producenta. Mowa zarówno o przygotowaniu płynu, jak i o użytkowaniu wypożyczonej maszyny piorącej. Po umyciu wykładziny czystą wodą należy wykładzinę wysuszyć. Gdy jesteśmy posiadaczem wykładziny welurowej, to pamiętajmy, że konieczne jest jej szczotkowanie przy pomocy miękkiej szczoteczki.

Gdy nie chcemy wypożyczać sprzętu i korzystać ze specjalistycznych maszyn, to możemy postawić na domowe sposoby czyszczenia wykładziny dywanowej. Musimy przygotować w tym celu mydło, wodę, sodę, butelkę z aerozolem oraz sól. Obszar, który zamierzamy wyczyścić, pokrywamy sypkimi produktami, a później spryskujemy wodą z odrobiną mydła. Na sam koniec zbieramy wszystko w jednym kierunku, używając miękkiej szczoteczki. Na pewno sposób ten jest bardziej pracochłonny. Wybór konkretnej metody zależy tylko i wyłącznie od nas.