Posted on

Większość osób twierdzi, że każdy majsterkowicz potrafi zamontować blachę trapezową, uważając, iż jest to bardzo prosta czynność, niewymagająca wygórowanych kwalifikacji. Jednak każdy, nawet minimalny błąd w sztuce sprawi, że dach będzie ani nieszczelny ani przewiewny. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż pokrycie jest konstrukcją, która poddaje się wpływom temperatury, raz będzie się kurczyć a potem rozprężać. Aby prawidłowo położyć blachę, trzeba brać pod uwagę wszystkie wyżej wymienione kryteria i trzymać się poniższych reguł. W jaki sposób zamontować blachę? Co może się stać, gdy popełni się błąd w sztuce?

Jak przygotować się do pracy?

Do rozpoczęcia prac przygotowawczych należy poznać parametry dachu. Takie dane najłatwiej znaleźć w parametrach domu, które bardzo często wypełniano w trakcie robót. Takie zapiski pozwolą zaoszczędzić masę czasu. Wyliczenie powierzchni pokrycia dachowego będzie determinować zakup ilości poszczególnych części. Jedna informacja, która sprawi, że inwestor nie przepłaci za poszczególne elementy konstrukcji. Jest to szczególnie ważne w czasach, kiedy ceny zmieniają się z dnia na dzień i ciężko przewidzieć sumaryczny koszt całej inwestycji. O jakie części chodzi? Przede wszystkim o blachę, ale także o drzewo, rynny i różnego rodzaju normalia.

Kolejny punkt warto powierzyć specjalistom, którzy zmierzą, czy pokrycie domu jest proste. Każde odchylenie od normy trzeba koniecznie naprawić, czy to za pomocą dystansów czy wyregulowanie deski szczytowej. Na tym etapie usunięte zostaną wszystkie elementy, które nie pasują do całości lub uległy uszkodzeniu. Dotyczy to również więźby dachowej. Może się okazać, że dla bezpieczeństwa trzeba będzie wykonać szereg niezaplanowanych wcześniej prac.

Izolacja. Jak zapobiegać wilgoci?

Po zakończeniu prac przygotowawczych, które mogą zająć najwięcej czasu, można przejść do kolejnego etapu, którym jest położenie izolacji. Będzie ona zapobiegać powstawaniu wilgoci w pomieszczeniach. Służą do tego folie dachowego wstępnego krycia. Po położeniu warstwy izolacyjnej należy wykonać rzut nośny, składający się z łat i kontrłat.
Najpierw do konstrukcji zostają przybijane kontrłaty, będące belkami przebiegającymi wzdłuż krokwi. Do nich przytwierdza się biegnące poprzecznie do nich łaty.
Pomiędzy powyższymi elementami należy wytyczać wszelkie otwory, które będą przechodzić przez połać dachu. Zwykle są to kominy wentylacyjne, wyłazy czy otwory na kable antenowe.

Obróbki przed położeniem dachu

Przed głównymi pracami należy zająć się wszelkimi obróbkami, które wydają się czynnościami pobocznymi, lecz również są bardzo ważne. Do konstrukcji montuje się haki rynnowe wraz z rynnami czy kratki, dzięki którym powietrze nie będzie przedostawać się pod pokrycie. Wykonanie tych prac w późniejszym momencie może skutkować wadliwym działaniem całego systemu. Może dojść też do sytuacji, w której trzeba będzie rozebrać część dachu, żeby dopasować brakujące elementy.

Prace główne

W jaki sposób położyć blachę, by w stu procentach spełniała swoją funkcję? Gdzie najłatwiej popełnić błąd? Najważniejsze, żeby blachę trapezową układać na tak zwaną zakładkę. Następnie za pomocą wkrętów specjalnego przeznaczenia, tak zwanych wkrętów farmerskich, montuje się ją do łat.

Takie wkręty można teraz spotkać w każdym sklepie budowlanym a charakteryzują się tym, że do jego wkręcenia będzie służyć końcówka typu torx. Sam wkręt powinien posiadać gwint, dzięki któremu można przeprowadzać montaż w drewnie, końcówkę samowiercącą i uszczelki, które po dokręceniu będą idealnie przylegać do blachy, przez co niemożliwe będzie powstawanie dziur i przeciekanie poszycia.

Obróbka blachy trapezowej nie może przebiegać przy pomocy urządzeń emitujących ciepło. Użycie takich przyrządów sprawi, że blacha utraci właściwości antykorozyjne, przez co szybko się zniszczy i będzie wymagać wcześniejszej wymiany.

Zamiast różnego rodzaju szlifierek warto użyć na przykład nożyc do cięcia metalu. Krawędzie cięte na zimno charakteryzują się tym, że powłoka ocynkowana zagina się w stronę uciętej części.
Przed zakupem blachy koniecznie trzeba zorientować się w ofercie rynkowej. Nie dość, że istnieje wiele przedsiębiorstw, świadczących kompleksowe usługi, od sprzedaży części do kładzenia poszycie, to jeszcze istnieją blachy o różnej grubości i innych właściwościach. Teoretycznie, im grubsza blacha, tym dłuższy okres jej żywotności, więc niekiedy opłaca się przeprowadzić jedną większą inwestycję, która będzie służyć na lata.

Prace końcowe

Gdy wykonano już najważniejsze czynności, można przejść do końcowych prac, które będą miały za zadanie poprawę funkcjonalności pokrycia. Do blachy można przymocować takie dodatki jak systemy odgromowe, śniegołazy, ławki kominiarskie. Na tym etapie przeprowadza się także okuwanie kominów wentylacyjnych.

Przeprowadzenie remontu dachu zgodnie z powyższymi wskazówkami daje użytkownikowi pewność, że taka konstrukcja będzie mu służyć na wiele lat, nie tracąc przy tym swoich właściwości oraz atrakcyjnej prezencji przez cały czas.