Posted on

Osoby, które zaczynają się mierzyć z wyzwaniem, jakim jest budowa własnego domu jednorodzinnego, mają oczywiście bardzo dużo pytań oraz pojawia się bardzo dużo niewiadomych, które muszą zostać wyjaśnione. Jednym z tych pytań jest pytanie na temat przeprowadzania badań geologicznych http://www.gco-consult.com/ na działce budowlanej. Nie jest do końca jasne na przykład to, czy są one obowiązkowe oraz to, czy każdy na przykład inżynier budowlany, może je przeprowadzić. Warto kilka tych niejasnych sytuacji wyjaśnić.

Kto może przeprowadzać badania geotechniczne na działce budowlanej?

Badania gruntu pod budowę są tak naprawdę dość istotne, ale o tym powiemy nieco później. Warto jednak stwierdzić dość krótko oraz zwięźle, że osoby, które przeprowadzają badania geologiczne oraz hydrologiczne, są to osoby, które mają do tego specjalne uprawnienia. Najczęściej jest to osoba z tytułem geotechnika lub geolog, który ma uprawnienia geologiczno-inżynierskie. Nie oznacza to oczywiście, że inżynier budowlany nie może opinii hydrologeologicznej wydać. Musi mieć on jednak oprócz inżyniera budownictwa dodatkowy tytuł, czyli tytuł wspomnianego geotechnika albo geologa z uprawnieniami inżynierskimi. Osoby takie mogą być zatrudniane na etatach w firmach, jednakowo budowlanych, firmach geologicznych oraz firmach geotechnicznych. Mogą również takie osoby prowadzić własną małą firmę geologiczną. To czy zdecydujemy się na usługi dużej wykwalifikowanej firmy, czy osoby, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest w zasadzie naszą sprawą indywidualną. Nie zmienia to faktu, że czasem zatrudnienie tej lub innej firmy, może być dla nas korzystniejsze. Przykładem tego typu sytuacji może być taka. Chcemy wybudować dom, ale oczywiście nie chcemy za bardzo zajmować się wszystkimi tematami związanymi z budową domu. Dlatego wynajmujemy sobie profesjonalną firmę budowlaną, która zrobi nam projekt oraz, która będzie nam go realizować. Bardzo często takie firmy mają na swoich usługach geotechników, którzy mogą w ramach całej umowy, wykonać znam badanie działki za darmo. Opinia hydrogeologiczna jest to swego rodzaju upust na naszą korzyść, z którego warto oczywiście skorzystać. Możemy oczywiście zatrudnić osobę, która pracuje na jednoosobowej działalności gospodarczej i również będzie to dla nas opłacalne. Taka sytuacja jest na przykład wówczas, kiedy nie mamy wybranego projektu budowlanego, nie mamy wybranej firmy, która będzie ten projekt realizować, ale chcemy zakupić działkę. Wówczas, żeby potwierdzić, że działka ta faktycznie będzie nadawała się do inwestycji budowlanej, lepiej jest zatrudnić osobę, która pracuje na działalności jednoosobowej. Ekspertyza budowlana http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geologia-inzynierska.html takiej osoby, będzie zapewne tańsza.

Czy opinia geotechniczna http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geotechnika.html jest obowiązkowa?

Kto wykonuje badania geotechniczneNa temat tego, czy badania hydrogeologiczne są obowiązkowe, czy nie, jest sporo niejasności. Do roku 2012, badania takie nie były obowiązkowe i przeprowadzono je tylko i wyłącznie na działkach, które leżały na terenie o skomplikowanej strukturze geologicznej lub hydrologicznej. Dotyczy to oczywiście małych konstrukcji takich jak dom jednorodzinny, w przypadku innych budowli te badania zawsze były obowiązkowe. Oczywiście mówimy tu o inwestycjach w małej skali. Od 2012 roku przepisy nieco się zmieniły, ale również jednoznacznie nie precyzują tego, że badania są obowiązkowe. Nie zmienia to faktu, że w momencie, kiedy staramy się o zezwolenie na budowę organ, który taką decyzję wydaje, może od nas zażądać przeprowadzenia takich badań. Decyzja taka może zostać wydana nawet wówczas, jeżeli architekt, który zaprojektował nasz dom, w projekcie budowlanym określa warunki geologiczne panujące na działce jako odpowiednie. Z tego to powodu, w zasadzie w 90% przypadków, zalecane jest przeprowadzenie tego typu ekspertyzy budowlanej. Z tego również powodu warto zadbać o przeprowadzanie takich badań wcześniej, chociażby dlatego, żeby w sezonie wiosennym oraz letnim, kiedy to są najlepsze warunki do budowy, nie tracić czasu na oczekiwanie na rezultat badania oraz odpowiedni raport.

Czy takie badania rzeczywiście są potrzebne?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy badania takie w rzeczywistości są potrzebne? Eksperci mówią jasno, że przeprowadzenie takich badań jest w interesie inwestora i najlepiej, przeprowadzić takie badania jeszcze zanim zakupimy działkę budowlaną. Najlepszą sytuacją jest taka, kiedy w trakcie zakupu, osoba sprzedająca przedstawia nam raport z przeprowadzonego już badania tego typu. Transakcje takie są najbardziej uczciwe i wówczas wiemy, że działka jest warta swojej ceny. Zdarza się jednak tak (a w zasadzie jest to dość powszechne), że w momencie sprzedaży, raportu takiego nie ma. Jeżeli kupimy działkę budowlaną, a okaże się, że z jakiegoś powodu warunki geologiczne na tej działce nie są najlepsze, wówczas nie dość, że wartość działki automatycznie spada, to może się okazać, że dom w takim kształcie, w jakim chcieliśmy go zbudować, na tej konkretnej działce, zbudowany w taki sposób być nie może. W oczywisty sposób powoduje to wzrost kosztów całej inwestycji oraz całą moc komplikacji.