Posted on

Obecnie obiekty noclegowe, takie jak hostele są bardzo popularne. Ich sporym atutem są stosunkowo niskie ceny za pobyt. Co więcej, często usytuowane są w atrakcyjnych lokalizacjach, blisko punktów turystycznych, dlatego wielu turystów, którzy bardziej niż ogólną wygodę, cenią sobie koszt wyjazdu, decyduje się na skorzystanie z usług hostelu. Jednak, czy to zawsze musze oznaczać, iż standard hostelu jest poniżej hotelowego? Podejście do prowadzenia hosteli, jak też wymagania klientów uległy sporym zmianom przez ostatnie lata. Obecnie coraz częściej wynajmujący pokoje, czy łóżka w hostelu, liczą na przyzwoity, a nawet wysoki standard. Dlatego tego typu obiekty coraz częściej podnoszą jakość swoich usług, w celu przyciągnięcia uwagi większej liczby klientów.

Hotel a hostel – jakie są różnice?

Na rynku spotkać można oferty zarówno hotelowe, jak też hosteli, jaka jest główna różnica między tego typu obiektami noclegowi? Przede wszystkim w przypadku hotelu, miejsca tego typu oferuję prywatne pokoje, najczęściej jedno, dwu lub trzyosobowe, zawsze z własnym dostępem do łazienki. Natomiast w przypadku hosteli najczęściej oferta dotyczy samego wynajmu miejsca noclegowego, w postaci łóżka. W tradycyjnych hostelach są to łóżka piętrowe, z uwagi, iż pozwala to na ulokowanie większej liczby przyjezdnych w jednym pomieszczeniu. Z tej racji utarło się przekonanie, iż w gruncie rzeczy hostele to dość tanie miejsca noclegowe, w którym można spać nawet w kilka osób. Często trafia się także na nieznajomych w pokoju, ponieważ hostele lokują klientów w pomieszczeniach, gdzie znajdują się wolne łóżka. Czy zawsze tak jest?

Prowadzenie hostelu – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności trzeba określić grupę wiekową, jak też typ klientów, do których skierowana jest oferta hostelu. To bardzo istotne, ponieważ ułatwia to dopasowanie charakteru miejsca do potencjalnych klientów. Dla przykładu właściciel, który nastawiony jest na grupy wycieczkowe, czy turystów, szczególnie młodych, dla których od komfortu ważniejsza jest niska cena noclegu, powinien zadbać o odpowiednią ilość łóżek w pokojach. Należy jednak zachować w tym pewien umiar, ich duża ilość może odstręczać. Tym bardziej, iż na stronie firmowej, czy fan page’u na profilu w mediach społecznościowych, warto umieścić fotografie poszczególnych pokoi, które pokrywają się ze stanem faktycznym. Niezależnie od tego, kto jest docelowym klientem, to, na ile łóżka są estetyczne, może mieć wpływ na ilość klientów. Zniszczone i brudne materace warto jednak wymieniać, chociaż jak wiadomo, w przypadku hosteli łatwiej o ich zabrudzenie. Tak samo z kołdrami, czy poszewkami, muszą być zawsze czyste. Nie ma natomiast potrzeby pozostawiania w pokojach ręczników. Tego rodzaju elementy najczęściej przewidziane są w hotelach. Kolejnym aspektem jest odpowiednia ilość łazienek. Typowe hostele oferują toalety poza pokojem. Jednak tylko jeden prysznic i jedna toaleta to zdecydowanie za mało, szczególnie dla większej liczby osób. Zaplecze sanitarne jest bardzo ważne. Tak samo istotne jest pomieszczenie socjalne, w którym można przygotować podstawowe posiłki, czy skorzystać z mikrofalówki lub piekarnika, także czajnika elektrycznego. To podstawowe, jednak bardzo przydatne elementy wyposażenia hostelu. Jeśli przewidziana jest duża ilość łóżek noclegowych, można zdecydować się na stworzenie dwóch, oddzielnych przestrzeni kuchennych, tak, by wczasowiczom ułatwić z nich korzystanie.

Strefa dla palących

Jeśli ktoś oferuje łóżka przede wszystkim osobom młodym, powinien wiedzieć, iż często przyjeżdżają oni w celach turystycznych, ale również rozrywkowych. Lubią korzystać z nocnego życia miasta, dlatego istnieje sposób, który pomoże w rozwiązaniu tego problemu. Po pierwsze niektóre z hosteli przewidują godzinę, do której osoby wynajmujące pokój mogą spokojnie wrócić do lokum, po tym czasie często są niewpuszczani. Oczywiście dla wielu osób rozwiązanie to może być drastycznego, dlatego takie działanie powinno być przemyślane. Trzeba także jasno określić sposoby korzystania z pokoi, włącznie z pozwoleniem lub zakazem palenia w pomieszczeniach. Jeśli takowy jest, personel obsługujący hotel, o ile posiada informację, iż zasada ta została złamana, powinien egzekwować jej przestrzeganie. Jeśli natomiast w hostelu są pokoje dla palących, należy uzyskać informacje od osób, które rezerwują łóżko, czy dym tytoniowy w pomieszczeniu im przeszkadza. Można także zorganizować przestrzeń dla palących obok budynku.

Czystość pomieszczeń sanitarnych

Duża ilość osób, które korzystają z natrysków, czy toalet może prowadzić do sporego bałaganu w łazience. Dlatego niezbędne jest regularne sprzątanie tego typu pomieszczeń. Jest to istotne, ponieważ toalety są jednym z pomieszczeń, na które wiele osób zwraca uwagę, przede wszystkim na ich estetyczny lub odstręczający wygląd. Niechlujne przestrzenie sanitarne mogą odbić się negatywnym echem na renomie hostelu, dlatego warto zadbać o budowanie pozytywnego wizerunku noclegowni, co może zwiększyć liczbę klientów.