Posted on

Czy słyszałeś kiedyś o zjawisku jakim jest sublimacja? Jeśli nie, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż dzięki temu artykułowi, dowiesz się czym jest sublimacja, na czym polega druk sublimacyjny, a także jakie czynniki muszą zostać spełnione, by móc mówić o prawidłowo wykonanym druku sublimacyjnym. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do dalszej lektury, a gwarantujemy, że nie będziesz zawiedziony. 

Zanim jednak przejdziemy do głównego wątku tego tekstu, chcemy zadać Ci jedno pytanie: czy myślałeś kiedyś nad tym, by móc nosić ubrania z własną grafiką? Jeśli tak, to tylko kolejny powód, dla którego powinieneś kontynuować czytanie! 

Co to jest sublimacja? 

Sublimacja jaka temperaturaCo myślisz, gdy słyszysz słowo sublimacja? Cóż, wielu osobom kojarzy się ono głównie z przedmiotem ścisłym nauczanym w szkole. Z pewnością mają oni po części rację, ponieważ sublimacja jest to przemiana fazowa, która polega na przejściu stanu skupienia ze stanu stałego w stan gazowy. Jest to o tyle ciekawe i ważne, że podczas sublimacji całkowicie pomija się stan ciekły. Choć brzmi to dość strasznie, a przede wszystkim bardzo zagmatwanie, w rzeczywistości nie jest to aż tak skomplikowane. Aby lepiej Ci to zobrazować, posłużymy się przykładem. Do tego przykładu użyjemy czegoś, co każdy jest w stanie sobie wyobrazić, czyli wodę. Skoro definicja mówi o stanie stałym, wyobraź sobie kostkę lodu, które zamienia się w gaz, czyli np. parę wodną. W normalnej sytuacji, by takie zjawisko mogło powstać kostka lodu zamienia się w kałużę, a potem dopiero w parę. W sublimacji natomiast chodzi o to, by całkowicie wyeliminować kałużę wody oraz od razu przejść do pary wodnej. Mamy nadzieję, że dzięki temu prowizorycznemu przykładowi, wiesz już czym jest sublimacja. 

Co to jest druk sublimacyjny? 

Teraz, gdy wiesz już czym jest oraz na czym polega sublimacja, możemy przejść do tego czym jest druk sublimacyjny. Otóż druk sublimacyjny jest to specjalny rodzaj drukowania, który polega na wykorzystaniu zjawisko wyżej wspomnianej sublimacji, czyli przejścia ciała stałego w ciało gazowe. Aby nadruk wykonany na pomocą druku sublimacyjnego mógł utrzymać się długo, należy wykonać go według ustalonych reguł. Najważniejsze jest oczywiście zadbanie o to, by wykorzystywać odpowiednio dobrane materiały. Do wykonania takiego nadruku należy zaopatrzyć się w specjalistyczne farby, które są wykonane na bazie wody. Atramenty te często można znaleźć pod nazwą ,,atramenty sublimacyjne” lub też ,,farby do druku sublimacyjnego”. Kolejną niezwykle ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest papier, na którym ma zostać wykonana dana grafika. Materiał ten nazywany jest papierem transferowym. Co ciekawe nadruk na tym papierze stanowi lustrzane odbicie danego wzoru lub też grafiki. Gdy wydruk zostanie wykonany na papierze, należy go przenieść na wcześniej przygotowany materiał. Materiały, które mogą zostać wykorzystane to między innymi:
– materiały poliestrowe,
– blachy aluminiowe,
– materiały porcelitowe. 

Jeśli zatem marzysz o tym, by wykonać koszulkę lub też torbę z własnym nadrukiem, zwróć uwagę na to, by materiał, którego użyjesz był przynajmniej w 70% poliestrowy. 

W jakich warunkach należy wykonać przeniesienie nadruku na dany materiał? 

Aby przenieść druk sublimacyjny na tkaninę http://efanshop.eu/product-category/ubrania/chusty/, należy zadbać o odpowiednią temperaturę oraz ciśnienie. Na samym początku należy zaznaczyć, że temperatura ta musi być naprawdę wysoka. Przed rozpoczęciem przenoszenie grafiki, należy pokryć lakierem poliestrowym miejsce lub cały przedmiot, na którym ma znaleźć się grafika. Przed pokryciem przedmioty lakierem, należy dokładnie odtłuścić dany przedmiot. Następnie należy kilkakrotnie nałożyć lakier oraz dokładnie utwardzić każdą jego warstwę. Utwardzanie powinno odbywać się w temperaturze około 160°C. 

Warto jest zdawać sobie sprawę z tego, że każdy rodzaj druku wymaga zupełnie innej temperatury oraz ciśnienia. Temperatura zależy również od rodzaju tuszu, a także od materiału, na którym ma zostać wykonany nadruk. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie ma wynosić temperatura, jednak wartość ta waha się w przedziale od 160°C do nawet 2000°C. Jak widzisz, by móc wykonać druk sublimacyjny w prawidłowy sposób, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jeśli chodzi o ciśnienie jakiego należy użyć, sprawa prezentuje się niemal tak samo jak w przypadku temperatury. Kwestia ta także jest zależna od wyżej wspomnianych czynników. 

Co ciekawe, jeśli zależy Ci na tym, by dodatkowo zabezpieczyć swój nadruk, spróbuj wykorzystać specjalny lakier przeciw promieniowaniu UV. Nie od dziś wiadomo, że promieniowanie słoneczne może mieć fatalny wpływ na odzież z własnym nadrukiem http://efanshop.eu/product-category/ubrania/bluzy. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na to, że pod wpływem słońca, kolory oraz barwy zaczynają blednąć oraz pozbywają się wyrazistości, którą można było zauważyć gołym okiem. 

Jak widzisz, druk sublimacyjny to skomplikowana sprawa, jeśli jednak marzysz o ubraniach z własnym nadrukiem http://efanshop.eu/product-category/akcesoria/pokrowce-na-lusterka/, spróbuj właśnie tej metody!