Nie da się ukryć, że branża kosmetyczna w ostatnich latach mocno rozkwitła. Nic dziwnego, ponieważ najwięcej kobiet decyduje się na manicure hybrydowy. Jego wytrzymałość, brak możliwości kruszenia się czy też niemal niezliczona ilość kolorów sprawia, że panie kochają paznokcie w takiej formie. Obecnie hybrydy wykonują już nie tylko salony kosmetyczne. Sporo osób decyduje się na zdobienie paznokci samodzielnie w domu. Niestety, wówczas mogą pojawić się pewne problemy związane z brakiem wiedzy czy doświadczenia.
Czym jest lakier hybrydowy?
Lakier hybrydowy to rodzaj manicure, który można wykonywać co około trzy tygodnie nawet do jednego miesiąca. Różni się on klasycznego tym, że nie wymaga zbyt często zmywania ani też nakładania nowej warstwy. Wszystko dlatego, że hybryda jest niezwykle trwała. Nie dochodzi do żadnych smug ani też odprysków. Lakier tego typu utwardza się z pomocą lampy UV albo LED, dlatego też schnie w zaledwie parę sekund. Co więcej, mając manicure hybrydowy na paznokciach, można wykonywać różne czynności domowe, takie jak mycie naczyń czy krojenie. Zwykle lakiery hybrydowe błyszczą, ale po nałożeniu specjalnego topu, są matowe.
Skład lakierów hybrydowych
Odpowiednia konsystencja lakierów hybrydowych jest bardzo ważna. Nie może być bowiem ani zbyt rzadka, ani też zbyt gęsta. Musi łatwo nakładać się na płytce paznokci. Nie mogą powstać żadne smugi ani zacieki. Składy lakierów są naprawdę różne, każdy producent tworzy je z innych składników. Niektóre, co istotne, posiadają dodatkowe proteiny, co sprawia, że lakier jest przyjazny skórze wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych.
Najczęstsze problemy z lakierem hybrydowym
Wykonując manicure hybrydowy w domu, bez odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy, możemy spotkać się z różnymi problemami. Wśród nich wymienia się chociażby odpryskiwanie lakieru albo też jego kurczenie się. Dlaczego się zatem tak dzieje? Jak sobie radzić z tego typu kwestiami?
Dlaczego lakier hybrydowy się kurczy?
Lakier hybrydowy może kurczyć się jeszcze przed włożeniem do lampy. Wówczas powodem jest zbyt duża warstwa lakieru na płytce albo też źle przygotowany paznokieć. Należy zwrócić uwagę na to, czy płytka została dobrze odtłuszczona przed nałożeniem bazy. Jeśli jednak zaczyna się kurczyć w trakcie schnięcia w lampie, wtedy przyczyną jest albo zużyta lampa, albo też żarówka. W takim wypadku konieczne jest sprawdzenie, czy żarówki oraz sam sprzęt posiadają odpowiednią moc.
Co robić, aby lakier hybrydowy się nie kurczył?
Najczęstszym sposobem, który pozwala na uniknięcie kurczenia się lakieru hybrydowego jest zebranie na pędzelek nadmiaru, a następnie włożenie go do słoiczka. Można również stosować wysokiej jakości odtłuszczacze. Te, które pochodzą od pewnych producentów. Dzięki temu, jesteśmy pewni, że płytka została właściwie przygotowana do nałożenia hybrydy. Może również dojść do kurczenia się bazy. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, oznacza to, że paznokieć nie jest odpowiednio przygotowany. W momencie natomiast, kiedy kurczy się top, zapewne został nałożony zbyt szybko po wyjęciu paznokci z lampy i kolor nie zdążył się utwardzić.
Dlaczego lakier hybrydowy pęka?
Bardzo częstym problemem podczas wykonywania manicure hybrydowego jest jego pękanie. Przyczyny tego można upatrywać w zbyt cienkiej oraz elastycznej płytce paznokcia. Może to oznacza także, że paznokcie są zbyt długie, dlatego dochodzi do nieestetycznego pojawienia się pajęczynki. Chcąc pozbyć się pękania lakieru hybrydowego, należy usunąć nałożoną warstwę, zmatowić płytkę paznokcia specjalnym blokiem polerskim, a następnie ponownie nałożyć top i lakier.
Dlaczego lakier hybrydowy spływa?
Bardzo ważna jest konsystencja lakieru hybrydowego. Nie bez powodu. Jeśli będzie on zbyt rzadki, może zacząć spływać i w efekcie zalewać skórki. Istotne jest zatem wybranie takiego produktu, który nie będzie ani za rzadki, ani też za gęsty. Lakier należy również nakładać cienkimi warstwami. Lepiej bowiem nałożyć dwie, aniżeli jedną, grubą.
Czy lakier hybrydowy niszczy paznokcie?
Wiele kobiet nie jest przekonana co do manicure hybrydowego. Głównie przez krążącą, błędną opinię, jakoby lakier hybrydowy niszczył płytkę paznokcia. To nieprawda. Jest to metoda w pełni bezpieczna, jeśli wykonuje się ją w odpowiedni sposób. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt często oraz niewłaściwe ściąganie lakieru może faktycznie zniszczyć paznokcie i osłabić je. Często więc kosmetyczki proponują ściągnięcie hybrydy na jakiś czas, najlepiej na około miesiąc lub dwa. Wówczas płytka zregeneruje się i nabierze mocy.
Płytkę może natomiast niszczyć aceton. Bardzo niekorzystnie wpływa on na płytkę paznokcia i mocno ją osłabia. Nie należy zatem zbyt często go używać. Może doprowadzić do rozdwojenia się płytki, a także do wysuszenia skórek. Klasyczny środek tego typu można zatem zastąpić acetonem z lanoliną, która chronić i nawilża nie tylko paznokcie, ale i skórki. Można również – zamiast takiego środka – wybrać frezarkę, która nie jest tak szkodliwa.