Posted on

Obecnie istnieje możliwość zamówienia wiązarów dachowych z płytkami kolczastymi, co stanowi innowacyjny element łączenia konstrukcji drewnianych. Do ich produkcji wykorzystywana jest nierdzewna lub ocynkowana blacha stalowa posiadająca wytłoczone kolce po obu stronach. Zastosowanie specjalnego procesu produkcji powoduje, że płytki są trwale połączone i bardzo wytrzymałe. Wiązary dachowe wyposażone w płytki kolczaste stanowią ekonomiczne a więc korzystne rozwiązanie i są wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Również przy konstrukcjach rolniczych cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ generują niższe koszty w porównaniu ze standardową więźbą dachową.

 

Jak można zamówić wiązary dachowe z płytką kolczastą?

Zaprojektowanie konstrukcji dachowej jest podstawą uzyskania wyceny całych wiązarów dachowych. Korzystając z usług profesjonalistów należy przesłać rzut dachu a konstruktorzy wykonają projekt konstrukcji z uwzględnieniem przedstawionych oczekiwań. Firma zajmująca się produkcją wiązarów dachowych po otrzymaniu projektu od swoich konstruktorów przystępuje do ich wykonania z wykorzystaniem profesjonalnego parku maszynowego. Aby otrzymać doskonały efekt końcowy, wykorzystywane jest drewno odpowiednio zaimpregnowane a także innowacyjne rozwiązania przy łączeniu części drewnianych. Zamawiający nie musi martwić się transportem gotowych wiązarów dachowych, ponieważ producent dysponuje własną logistyką i dowiezie zamówiony produkt we wskazane miejsce. Montażem zajmują się specjaliści, którzy nie tylko sprawnie, ale również dokładnie zamontują wiązary.

 

Polecamy:

 

Zastosowanie wiązarów dachowych w budownictwie

    • Budownictwo mieszkaniowe jest największym odbiorcą wiązarów dachowych. Dotyczy to domów wielorodzinnych i jednorodzinnych a także budynków mieszkalnych. Firmy budowlane mają możliwość zamówienia standardowego dachu dwuspadowego albo kopertowego, ale mogą także zlecić wykonanie złożonej konstrukcji dachowej.
    • Budownictwo przemysłowe również opiera się na wiązarach dachowych, które są wykorzystywane do budowania takich obiektów jak: centra handlowe czy hale przemysłowe a cechują się dużą rozpiętością. Można zamówić wiązary dachowe bez pośrednich podparć do 30 metrów, co pozwala na swobodne zagospodarowania powierzchni budynku.
    • Budownictwo rolnicze również chętnie korzysta z tak ekonomicznego rozwiązania i z ich pomocą powstają obory, chlewnie, wiaty i magazyny. Obiekty użyteczności publicznej również są budowane przy użyciu więźby dachowej drewnianej z płytkami kolczastymi.

Czy prefabrykowane wiązary dachowe są wystarczająco wytrzymałe?

Inwestorzy często zastanawiają się nad wyborem odpowiednich wiązarów dachowych czy mają być tradycyjne czy prefabrykowane. Podejmując decyzję trzeba brać pod uwagę nie tylko koszt, ale również długość użytkowania i jakość produkcji. Ale przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wszystkie konstrukcje dachowe są naturalnie wystawione na działanie obciążeń związanych z ciężarem własnym a także wybranego pokrycia dachowego. Do tego dochodzą jeszcze obciążenia takie jak zalegający na dachu śnieg a także opory wiatru. Bardzo dużą rolę, w jakości wiązarów dachowych odgrywa drewno, które zostało wykorzystane do produkcji, powinno być ono prawidłowo zakonserwowane, co będzie gwarancją utrzymania wysokiej jakości przez długi czas. Podczas projektowania prefabrykowanych wiązarów konstruktorzy muszą uwzględnić wszystkie obciążenia. Natomiast producent podejmując się wykonania wiązarów musi wybrać najlepszy materiał oraz określić współczynnik bezpieczeństwa.

 

Czy prefabrykowane wiązary dachowe będą w stanie wytrzymać ciężar dachówki ceramicznej?

Z takim pytaniem zwracają się do producenta inwestorzy i otrzymują pozytywną odpowiedź. Dlaczego? Otóż, już na etapie projektowania konstruktorzy skrupulatnie obliczają, jakie jest dopuszczalne obciążenie konstrukcji dachowej. Ponadto łączenia w postaci płytek kolczastych mogą wytrzymać naprawdę duże obciążenia. Z tego powodu, powstała możliwość prefabrykacji wiązarów o rozpiętości 30 metrów, a to doskonale się sprawdza w przypadku budowania centrum handlowego, które dąży do wygospodarowania jak największej powierzchni użytkowej.

 

Jakie materiały używane są do produkcji wiązarów dachowych?

Producent nie może sobie pozwolić na zakup drewna z dowolnego miejsca. Aby uzyskać najlepszej jakości wiązary wybiera materiał tylko ze znanego sobie źródła. Sprawdzony dostawca drzewa oferuje racjonalne ceny, natomiast zamawiając kompleksową usługę to znaczy: produkcja, transport i montaż można być pewnym doskonałej jakości produktu. Tarcica wykorzystywana do produkcji prefabrykowanych wiązarów musi spełniać określone normy wilgotności, dlatego jest poddawana suszeniu w specjalnych warunkach. Po wystarczającym wysuszeniu drewno poddawane jest impregnacji z uwzględnieniem rodzaju drewna. Takie działania zabezpieczają materiał przed grzybem i ogniem. Dużą zaletą współpracy z firmą produkcyjną jest dysponowanie nowoczesnym parkiem maszynowym a to zmierza do zmniejszenia kosztów całej inwestycji. Ponadto specjalistyczne urządzenia do produkcji wiązarów dachowych gwarantują wyjątkową trwałość. Firma wykonująca całokształt prac oferuje montaż wiązarów i udziela wieloletniej gwarancji na swój produkt, jest to efektywne zabezpieczenie na lata.