Posted on

Urządzenie własnego biura to zawsze wyzwanie. Z jednej bowiem strony chce się stworzyć sobie i swoim pracownikom idealne warunki do pracy. Z drugiej z kolei nie chce inwestować się w rzeczy nietrwałe i wymagające ciągłej opieki. Jednym z elementów dekoracji, które stanowią podstawę w biurze i bardzo wpływają na panującą w nim atmosferę są kwiaty. Czy jednak postawienie na sztuczne ich odpowiedniki jest rozsądne? Czy ich aktualna popularność świadczy o tym, że są hitem? A może są postrzegane jako kit? O tym porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego warto zainwestować w sztuczne kwiaty do biura?

Chcąc urządzić własne biuro w sposób optymalny dla jego codziennego funkcjonowania, a jednocześnie estetyczny i po prostu przyjemny dla pracownika, warto postawić na kwiaty sztuczne. Dlaczego? Okazuje się, że płyną z nimi korzyści nie tylko czysto estetyczne, ale też czysto funkcjonalne. Kilka z tych najważniejszych przedstawiamy poniżej.

  • Sztuczne kwiaty nie wymagają dużej opieki – nią trzeba ich podlewać i dbać o to, by rozwijały się w sposób poprawny. Są przy tym bardzo przewidywalne. Nie rozwijają się, a zatem nie będą wymagały coraz to większej przestrzeni do tego, by istnieć. Tak naprawdę dbanie o nie sprowadza się do okazjonalnego przecierania ich z kurzu. Robi się to zwykle przy okazji swoich regularnych porządków w biurze.
  • Kwiaty tego typu nie więdną – dzięki temu jednorazowa inwestycja w nie jest czymś, co nam wystarczy. Nie będziemy musieli doinwestowywać – czy to by je wymienić, czy też by dbać o to, by były zdrowe i piękne. 
  • Są przyjazne alergikom – aktualnie bardzo wiele osób jest uczulonych na pyłki. Prawdziwe kwiaty mogą więc tworzyć dla nich bardzo nieprzyjazne pracy warunki. W przypadku kwiatów sztucznych nie trzeba się obawiać, że negatywnie wpłyną na zdrowie takich osób. Są względem niego całkowicie neutralne. 
  • Wprowadzają do biura mnóstwo zieleni – zieleń nie tylko uspokaja, ale też poprawia humor. W sposób zauważalny wpływa więc na nastroje w firmie, przy okazji motywując do działania i do bardziej efektywnej pracy. Zieleń jest bardzo miłe widziana przez pracowników. Jeżeli takich zatrudniamy, ich postrzeganie naszej firmy może dzięki nim poszybować w górę. Podobnie jak satysfakcja ze znalezionego miejsca pracy. 
  • Wyciszają pomieszczenie – sztuczne kwiaty znane są ze swoich właściwości akustycznych. Doskonale pochłaniają dźwięk i sprawiają, że można pozbyć się echa z otoczenia. Stwarza to w biurze atmosferę znacznie większego spokoju, pozwalając tym samym pracujących w nim osobom na skupienie się na wykonywanych przez siebie obowiązkach. 
  • Potrafią wypełnić każdą przestrzeń – z uwagi na ich charakterystykę, możemy je umiejscowić dosłownie wszędzie. Nie mają one bowiem żadnych większych wymagań. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach bez okien, a nawet w łazience czy toalecie. Co istotne, można je idealnie dopasować do miejsca, które się na nie posiada. Są bowiem elastyczne i podatne na większe i mniejsze modyfikacje. To z kolei sprawia, że będzie można w nie zainwestować również wtedy, gdy posiada się mniejszą przestrzeń biurową. Co więcej, odpowiednio dobrane, są w stanie optycznie ją powiększyć. To również ma duży wpływ na szeroko pojęty komfort pracy. 

Warto mieć na uwadze fakt, że kwiaty sztuczne cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. To z kolei napędza ich podaż i sprawia, że ma się coraz większy wybór w kontekście ich wyglądu. Z wyborem nie należy się zatem spieszyć. Wśród kwiatów tego typu można bowiem znaleźć zarówno takie, które nie są na czasie (a które można uznać za “kit”), jak i takie, które są świetne i nowoczesne. Słowem: na czasie.

A może nie warto?

Tak jak w przypadku zdecydowanej większości rzeczy, tak i jeśli chodzi o kwiaty sztuczne można mieć pewne obiekcje względem wprowadzenia ich do biura. Przede wszystkim z tego względu, że są kolejnym “meblem” gromadzącym kurz i zajmującym miejsce. Faktem jest to, że nie są w stanie poprawić jakości powietrza czy zapachu w pomieszczeniu (jak prawdziwe kwiaty). Mimo wszystko jednak są to argumenty po prostu błahe – zwłaszcza patrząc na to, ile dobrego są w stanie przynieść sztuczne kwiaty. Ostatecznie wiele jednak sprowadza się do indywidualnego gustu – nawet jednak jeśli nie optujemy za nimi i uważamy je za kit, powinniśmy dać im szansę. Zwłaszcza że nie musimy od razu wypełniać nimi całego biura. Możemy wdrażać je w nie stopniowo, patrząc, jaki mają one wpływ na codzienne jego funkcjonowanie.

Podsumowanie

Odpowiednio wybrane kwiaty sztuczne potrafią być świetną opcją dla osób chcących urządzić własne biuro. Aktualna ich forma doskonale imituje ich prawdziwe odpowiedniki, wprowadzając do biura mnóstwo zieleni, która uspokaja i w znaczący sposób wpływa na efektywność pracy. Oczywiście należy mieć świadomość co do tego, że postawienie na nie nie jest pozbawione wad. Mimo wszystko jednak te bledną przy skonfrontowaniu ich z zaletami. Odpowiadając więc na zadaje w temacie pytanie musimy powiedzieć, że kwiaty sztuczne są hitem we współczesnej aranżacji biura. Są i zapewne przez wiele nadchodzących lat takim właśnie będą.