Posted on

Przed dylematem dotyczącym chusty, czy nosidełka dziecięcego stoi wielu rodziców, którzy chcieliby jak najlepiej rozpocząć swoją przygodę z noszeniem malucha, przy czym nie mają pojęcia, jakie rozwiązanie okaże się najtrafniejsze. Zastanawiając się nad tym co jest najlepsze dla maleństwa, należy wziąć pod uwagę kilka naprawdę istotnych kwestii, które odróżniają między sobą nosidełko od chusty. Na rynku jest ogrom producentów oferujących najróżniejsze rozwiązania, aż trudno podjąć samodzielny wybór odnośnie bezpiecznego nosidełka dla niemowlaka.

Chusty – jakie są ich plusy i minusy?

Nosidełka, czy chusty?Jeśli mowa o chustach, te mogą być z powodzeniem używane już od dnia narodzin dziecka, co powoduje, że jest to ich najważniejsza zaleta. W chuście można także ułożyć maluszka w anatomiczny i wygodny sposób, który bliźniaczo podobny jest do tego, jaki przyjmowało ono w łonie matki, co w pierwszym okresie życia jest bardzo naturalne. Można spotkać się z głosami, które twierdzą, i niemowlaki długo noszone w chuście o wiele łagodniej przechodzą bunt dwulatka. Taka praktyka może dać maluchowi niezbędne poczucie bezpieczeństwa, a również pozwoli mu obserwować otaczający go świat, przy jednoczesnym towarzyszeniu rodzicowi podczas codziennych czynności. Chusta w taki sposób wspomaga naturalny rozwój dziecka, pozytywnie wpływając na jego psychikę. Co warte zaznaczenia chusta wygląda bardzo kobieco, gwarantuje poczucie swobody oraz intymności podczas karmienia piersią w miejscach publicznych, a jednocześnie pasuje do letnich sukienek. Rzecz jasna zalety chusty nie są jedynie jednostronne, ponieważ jej plusy mogą odkrywać nawet ojcowie. Jednym z większych minusów może być konieczność poprawnego zawiązania chusty, co ma zapewnić dziecku i rodzicowi odpowiedni poziom wygody, jak i bezpieczeństwa. Na całe szczęście internet bogaty jest w różnorakie filmy instruktażowe, które skutkują szybkim nauczeniem się wiązania chusty, również dla początkujących. Oczywiście można również posilić się alternatywą dla wiązanej klasyki, którą są chusty kółkowe. Charakteryzują się one swoją wysoką wygodą w codziennym użytkowaniu, jak i umożliwieniem noszenia dziecka w najróżniejszych pozycjach: na plecach, na boku, brzuszkiem do brzuszka. Istotne bardzo jest to, iż chusta kółkowa może być używana już od pierwszego dnia życia dziecka, ale tylko w pozycji poziomej, tzw. kołyski. Kiedy nadejdzie czas na to, że dziecko będzie stabilnie trzymało główkę, będzie to znakiem na stosowanie pozycji pionowej.

Zobacz również:

 

Nosidełka – jakie są ich plusy i minusy?

Dobre nosidełko dla niemowlaka z całą pewnością jest wygodną opcją dla wielu rodziców, która daje dziecku poczucie niezbędnego bezpieczeństwa, kiedy znajduje się blisko niego. W przypadku nosidełek rodzic zawsze zyskuje wolne obie ręce, dzięki czemu może z pełną swobodą otwierać drzwi, nosić coś, czy przeglądać. Najlepsze nosidełka sprawiają, iż rodzic nie musi zabierać wszędzie ze sobą wózka, może więc swobodnie wejść do galerii handlowej, zmieścić się w komunikacji miejskiej, czy wyjść do sklepu. Nosidełka ergonomiczne umożliwiają także, pozostanie malucha w bliskim kontakcie z opiekunem, co zapewnia mu wysokie poczucie bezpieczeństwa oraz powoduje, iż dziecko o wiele łatwiej się uspokoi niż w przypadku zwykłego wózka. Niemowlak czuje wtedy ciepło i bliskość rodzica, a ten nie musi martwić się, stałym zaglądaniem do wózka, w celu upewnienia się, że z dzieckiem wszystko w najlepszym porządku. Warte zauważenia jest również to, że nosidełko skonstruowane jest taki sposób, aby było ono wygodne tak samo dla dziecka, jak i dla rodzica. Zwłaszcza jeśli mowa o tych nosidełkach, które nakłada się na dwa ramiona, ponieważ to właśnie one zapewniają największy komfort i wygodę. Miękkie nosidełka dla niemowlaka doskonale sprawdzą się również podczas noszenia większych dzieci, a jest to znacznie wygodniejsze niż tradycyjne trzymanie malucha na rękach. Nosidełka charakteryzują się również tym, że są proste w użyciu oraz nie wymagają tyle w prawy, ile potrzeba w przypadku chust, których prawidłowe wiązanie nie należy ani do szybkich, ani też do łatwych. Należy też zwrócić uwagę na miękkie nosidełka, które dopasowane są do ciała dziecka, dzięki czemu pomagają uzyskać podobny efekt, jak w przypadku wyżej wspomnianych chust, tyle że są one o wiele prostsze w użytkowaniu. Umożliwiają również zachowanie prawidłowego ułożenia ciała dziecka, przez co nie powinno ich zabraknąć w wyprawce dla malucha.

Chusta, jak i nosidełko kosztują bardzo podobnie, czyli około kilkuset złotych. Ponieważ nosidełka są o wiele bardziej nowoczesne, można do nich dokupić dodatki w postaci kocyków, śpiworków, śliniaków itp. Z chustami zazwyczaj nie są związane żadne gadżety, chyba że mowa obszernych kurtkach dla dwojga. Ile osób tyle opinii, a podjęcie decyzji o wyborze pomiędzy nosidłem a chustą nie jest tylko kwestią w przypadkowej opinii, gustu czy nawet trendów, chodzi w tym przecież o bezpieczeństwo oraz zdrowie malucha. W tak ważnej kwestii niezbędną okazuje się rada osoby, która nie tylko posiada specjalistyczną wiedzę o technikach noszenia, ale również potrafi ją spożytkować, jednocześnie służąc pomocą w nienachalny sposób.