Posted on

W dzisiejszych czasach świat stoi dla nas otworem. Nie ma najmniejszych problemów, by nawet w ciągu godziny spakować się i wyjechać do innego, zapewne wspaniałego miejsca. Mówiąc krótko, przeprowadzki w Warszawie stały się rzeczą powszechną, szczególnie wśród Polaków. Prócz przenosin w obrębie naszej ojczyzny, coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę. Z powyższą decyzją wiąże się wiele korzyści, jak i wad. Warto się im przyjrzeć, by być w pełni świadomym swojego wyboru.

Dlaczego Polacy emigrują?

Przeprowadzka zagraniczna wiążę się najczęściej z celami zarobkowymi. Lepiej płatna praca stanowi dla większości naszych rodaków motywację do wyjazdu. Idąc dalej, kolejnym ważnym czynnikiem jest komfort życia. Lepsza opieka zdrowotna oraz dostęp do innych, mnogich usług, takich jak choćby edukacja są niesamowicie ważne podczas wyboru miejsca docelowego wyjazdu. Powodem emigracji często jest także kultura lub też rodzina, która już wcześniej wyjechała. 

przeprowadzki we Wrocławiu
przeprowadzki we Wrocławiu

Dokąd najczęściej Polacy wyjeżdżają?

Na początek przyjrzymy się miejscom, które są najbardziej atrakcyjne dla polskich emigrantów:

Niemcy – jedno z najczęściej wybieranych państw europejskich. Cechuje się najmniejszym dystansem do pokonania, który jest szczególnym plusem podczas, gdy w kraju pozostawiamy naszą rodzinę. Co więcej, język niemiecki, wbrew pozorom, jest naprawdę prosty w nauce, co także pozwala na pokonanie bariery językowej. Przeprowadzka ze Szczecina do tego kraju wiąże się z znacznie wyższymi zarobkami oraz komfortem życia.

Wielka Brytania – kolejne miejsce, gdzie znajdziemy jedną z większych Polonii. Państwo to jest atrakcyjne przede wszystkim z wysokich zarobków oraz niewymagającego do nauki języka. Angielski stał się powszechny już nawet w szkołach podstawowych, dzięki czemu większość młodych ludzi potrafi nim bardzo dobrze władać. Niestety, dużym minusem tego kraju jest fakt, iż dystans jaki mamy do pokonania, by się tam dostać, jest ogromny, przez co wzrastają koszty podróży oraz czas, jaki musimy poświęcić na przejazd.

Kraje Skandynawskie – są one wybierane najczęściej przez osoby z wyższym wykształceniem. Oferują one znakomite warunki życia, jak chociażby klimat, oraz zarobki przynajmniej kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Mimo, że są one oddalone od naszej ojczyzny oraz tamtejszy język nie jest zbyt popularny, to stanowią na pewno dobrą alternatywę dla czołowych państw Unii Europejskiej.

Belgia – kolejny na liście kraj niemieckojęzyczny oferujący pracę z wysokimi zarobkami oraz komfortem życia. 

Wszystkie powyższe kraje są jedynie najczęściej wybieranymi jako cel przeprowadzki z Wrocławia. Oprócz wymienionych, należy przypomnieć o Holandii, Włochach, Francji czy też Stanach Zjednoczonych, które także cieszą się dużą popularnością. Jakie są więc zalety przeprowadzki za granicę?

Zalety emigracji

Na początku warto wspomnieć o rzeczy w większości przypadków najważniejszej, jaką są wyższe zarobki. Znacznie wyższe zarobki. Pracując w Niemczech, Holandii czy też Wielkiej Brytanii jesteśmy w stanie uzyskać dochód nawet kilkukrotnie większy niżeli na tym samym stanowisku w Polsce. Jeśli więc nie boisz się nowych wyzwań, a naprawdę potrzebujesz pieniędzy, przeprowadzka za granicę będzie idealnym wyborem. Zyskujemy także wspomniany już wyższy komfort życia. Kraje za granicą wyprzedzają Polskę w rozwoju, co skutkuje większą ilością lepiej świadczonych usług, jak właśnie opieka zdrowotna, edukacja i inne. Kolejnym ważnym często czynnikiem jest kultura danego państwa. Wiele osób decyduje się na wyjazd właśnie przez miłość do obyczajowości kraju. Mimo wszystko, przeprowadzki zagraniczne niosą ze sobą pewne ryzyko, o którym także warto wspomnieć.

Wady emigracji

przeprowadzki Gdańsk
przeprowadzki Gdańsk

Zacznijmy od kosztów przeprowadzki. Co prawda, za granicą można zarobić naprawdę dużo, jednak na początek trzeba znaleźć mieszkanie do wynajęcia oraz pokryć opłaty za dojazd. Tak więc warto jest poświęcić chwilę czasu na znalezienia odpowiedniego miejsca do zamieszkania. Kolejnym czynnikiem, który często ogranicza możliwości emigracji jest bariera językowa. Mając w planach pracę za granicą musimy umieć tamtejszy język. Zanim więc postanowimy wyjechać, należy wręcz sprawdzić nasze umiejętności językowe, by nie okazało się, że próżno ich szukać. Decyzja o przeprowadzce bywa także trudna z powodu bliskiej rodziny, którą musimy zostawić na dany okres czasu. Jest to dla wielu osób naprawdę trudne i często to decydujący powód do skreślenia planów dotyczących zagranicznego wyjazdu.

Warto czy nie warto?

Krótko odpowiadając: decyzja jest w Twoich rękach. Nie da się jednoznacznie określić, czy przeprowadzki zagraniczne niosą za sobą więcej korzyści niż wad. Ludzie są różni i mają inne priorytety w życiu. Dla jednego liczy się przede wszystkim rodzina, przez co będzie się wahał nad wyjazdem, a natomiast drugi z chęcią skorzysta, gdyż prestiż zawodowy jest najwyżej w jego hierarchii wartości. Najważniejsze powinno być to, czy decyzja o przeprowadzce została podjęta w pełni świadomie. Zanim więc postanowisz wyjechać gdziekolwiek, poświęć chwilę swojego czasu na pozyskania odpowiedniej wiedzy o danym miejscu, by z zapewne wielkiej zmiany w swoim życiu móc być w pełni szczęśliwym.