Posted on

Dlaczego wiele osób ma problem z uzależnieniami? Przyczyny uzależnień rzadko kiedy są jednoznaczne do określenia. Jest ich bardzo wiele, jak osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu,  hazardu czy też gier komputerowych. Najczęściej osoba uzależniona popada w nałóg w wyniku pojawienia się przeróżnych zdarzeń, jak i także okoliczności. Są to wydarzenia, które mają wpływ bezpośredni na zaburzenia poczucia stabilności danej osoby oraz także jej bezpieczeństwa wewnętrznego. Spróbujmy zająć się tematem uzależnień wśród osób i zagłębienia się w temat – dlaczego się tak dzieje.

Poznajmy przyczyny uzależnień

Przyczyn przeróżnych uzależnień trudno jest się doszukiwać. Każda osoba uzależniona ma inną historię swojego uzależnienia. Musimy jednak pochylić się nad tym tematem. Dlaczego? Jest to takie ważne, ponieważ to właśnie przyczyny nałogu wskażą nam drogę jak postępować z uzależnionym. Dla jednych osób leczenia ambulatoryjnego uzależnień, a inne wyjdą z nałogu dzięki całodobowym ośrodku leczenia uzależnień.

Dlaczego wiele osób ma problem z uzależnieniami?Przyczyn przez, które osoby uzależnione popadają w uzależnienie powinniśmy szukać w biologii, jak i także w genetyce. Poprzez pewne uwarunkowania genetyczne, znaczna część społeczeństwa jest określana jako podatna bardziej na różne nałogi. Szczególnie dotyczy to na przykład osób, które wychowywały się z ojcem alkoholikiem. Osoby te bardzo często również zaglądają do kieliszka. Jedna uzależniona osoba pociąga za sobą następną. Są to właśnie członkowie jej rodziny czy też najbliżsi przyjaciele oraz znajomi. Możemy poniekąd odziedziczyć pewne predyspozycje do nadużywania odurzających środków. Pod biologicznym względem, uzależnienia są reakcją organizmy na jakieś stresowe sytuacje czy też sytuacje, które są trudne do opanowania. W takiej sytuacji sięgamy po alkohol czy też po narkotyki.

Jako inne przyczyny uzależniania się osób zalicza się przyczyny hormonalne, psychologiczne, środowiskowe, socjologiczne czy też po prostu przebywanie w złym towarzystwie oraz jednocześnie podatność na manipulację.

Popadanie w nałóg

Popadanie w nałóg na pewno nie jest procesem o bardzo krótkim czasie trwania. Zanim będzie potrzebna terapia od uzależnień minie nieco czasu. Jest to oddziaływanie długofalowe. Czasami od początku uzależnienia się do szukania centrum terapii uzależnień minie dobrych kilka lat. Osoba uzależniona obserwuje u siebie szereg bardzo przyjemnych dolegliwości. Umożliwiają one funkcjonowanie harmonijne zarówno psychiczne, jak i także fizyczne. Problemy się zaczynają w momencie przerwania ciągu, a więc wystąpienia objawów odstawienia danej używki.

Bardzo dużym problemem w naszym kraju jest alkoholizm. Rocznie Polak wypija 10 litrów czystego alkoholu. Napoje alkoholowe się cieszą bardzo dużą popularności, nawet wśród młodych osób. Popadanie we wszystkie uzależnienia, ale także w dużej mierze w alkoholizm jest dosyć poważnym problemem społecznym.

Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień może być przeprowadzone w różnych formach. Mogą to być warunki ambulatoryjne, jak i także szpitalne. Wiele osób uzależnionych decyduje się na leczenie odwykowe zamknięte. Są to najczęściej te najtrudniejsze przypadki. Sami niczego nie zdziałamy. Specjaliści znają przeróżne sposobu na radzenie sobie nawet z objawami najpoważniejszymi jeśli chodzi o odstawienie używek.

W samym procesie leczenia uzależnień bardzo ważne jest określenie przyczyny nałogu. Jej oceny się dokonuje już na samym początku leczenia. Aby zalecić odwyk zamknięty czy też odwyk zamknięty, musi zostać przeprowadzony szczegółowy wywiad. Dzięki takowemu wywiadowi można uzyskać wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia chorej osoby, jego rodzinnej sytuacji, a co za tym idzie, także określenia samej motywacji sięgania właśnie po alkohol.

Znając już wszelkie szczegóły dotyczące przeszłości oraz także stanu zdrowia pacjenta, personel medyczny przystępuje do kolejnych działań. polegają one głównie na określeniu potrzeb indywidualnych pacjenta oraz także ustalenia indywidualnego planu leczenia. Wszelkie podejmowane działania muszą oczywiście być przez osobę uzależnioną w pełni zaakceptowane. Bez jego motywacji odpowiedniej oraz także zaangażowania wyjście całkowite z nałogu może nie być w ogóle możliwe.

Specjaliści na pewno odradzają ostry detoks i rozpoczynanie leczenia uzależnień w domowych warunkach. Domowe środowisko nie jest niestety przystosowane do opieki nad uzależnioną osobą. Należy także pamiętać, że w fazie początkowej odstawienie substancji będzie wiązało się z nieprzyjemnymi, a czasami nawet niebezpiecznymi dolegliwościami. Poza tym detoks jednak jest częścią niewielką procesu długotrwałego leczenia alkoholizmu. Zawsze mu powinna towarzyszyć dokładna psychoterapia, która przywraca u osoby uzależnionej psychiczną równowagę. Taki rodzaj terapii wcale nie jest możliwy, gdyby nie było specjalistów w tej dziedzinie.

Podsumowując, ludzie wpadają w nałóg najczęściej przez problemy życiowe. Czasami także z uwagi na znalezienie się w złym towarzystwie, a młodzi ludzie czasem z nudy oraz chęci poznania innego stylu życia.