Posted on

Prawidłowe parkowanie to jedna z wielu umiejętności jakie musi posiąść każdy kierowca. Podczas egzaminów na prawo jazdy egzaminatorzy zawsze skrupulatnie sprawdzają czy kandydat nie ma problemów z tym manewrem. Niestety często okazuje się, że wielu kierowców nie potrafi parkować wcale albo robi to bardzo źle.

Techniki parkowania.

Prawidłowy manewr parkowania nie jest łatwy do wykonania. Wszystko jest prostsze, gdy mamy dużo miejsca. Sytuacja się komplikuje, kiedy musimy wpasować swoje auto w niewielką przestrzeń na zatłoczonym parkingu. W takim przypadku prawdziwym wybawieniem są systemy ułatwiające parkowanie, takie jak kamery cofania czy czujniki parkowania. Jednak nawet najnowocześniejszy asystent parkowania nie pomoże, jeśli nie będziemy prawidłowo stosować odpowiednich technik parkowania. Dobry kierowca powinien znać i na co dzień korzystać z następujących technik parkowania:

  • parkowanie prostopadłe;
  • parkowania pod skosem;
  • parkowanie prostopadłe tyłem;
  • parkowanie równoległe tyłem.

Parkowanie prostopadłe polega na ustawieniu samochodu prostopadle do linii jezdni. W tej technice najłatwiej jest parkować w lewo, ponieważ kierowca ma klika dodatkowych metrów na prawidłowe ustawienie samochodu. Druga z technik – parkowanie skośne – jest jedną z najłatwiejszych. Nie wymaga mocnych skrętów i łatwo jest wpasować samochód w wyznaczone stanowisko. Należy tylko uważać, żeby łuk skrętu nie był za mały, ponieważ w takim przypadku nie będzie miejsca na korektę manewru. Parkowanie prostopadłe tyłem to technika, której obawia się wielu kierowców. Żeby sobie z tym poradzić, trzeba umiejętnie korzystać z lusterek. Wyposażeniem, które bardzo się przydaje podczas korzystania z tego manewru, jest kamera cofania, albo chociaż czujniki parkowania. Ustawienie samochodu prostopadle tyłem jest bardzo wygodne, jeśli chcemy później szybko i bez zbędnych manewrów wyjechać z zajętego miejsca. Parkowanie równoległe tyłem zalicza się również do trudnych technik. Stosować się ją powinno tylko w sytuacji, jeśli ruch na drodze nie jest zbyt duży, ponieważ wykonując ten manewr zablokujemy pas ruchu, na którym się znajdujemy. Warto pamiętać, że do prawidłowego wykonania tego parkowania potrzebujemy szerokości nie mniejszej niż dwie długości naszego auta.

 

Polecamy również:

 

Jak parkować prawidłowo? Dobre i złe nawyki.

Aby prawidłowo parkować, trzeba ten manewr często ćwiczyć. Dodatkowo warto pamiętać o kilku zasadach, które zdecydowanie ułatwią parkowanie. W pierwszej kolejności warto pamiętać, że podczas wykonywania tego manewru należy zachować odpowiednią odległość od innych pojazdów, tak aby wsiąść i wysiąść z samochodu bez obijania drzwiczek. Kierowca powinien podczas parkowania zajmować tylko jedno miejsce. Nie można zatrzymywać się na liniach oznaczających miejsce parkingowe, gdyż uniemożliwia to prawidłowe parkowanie innym kierowcom. Nie wolno, nawet na chwilę, parkować na miejscach dla niepełnosprawnych. Wiąże się to z wysokimi mandatami. Nie należy również parkować na wjazdach do różnych posesji czy na miejscach wyznaczonych dla policji, straży czy służb komunalnych.

Kamery cofania – pomysł na parkowanie idealne.

Kamery cofania to bardzo praktyczny gadżet, który zdecydowanie ułatwia manewr parkowania bez odwracania głowy. W nowszych modelach samochodów są one często już wbudowane i stanowią standardowe wyposażenie. Po włączeniu biegu wstecznego, na ekranie wewnątrz samochodu, pojawia się obraz z szerokokątnej kamery. Dodatkowym ułatwieniem podczas manewrów są specjalne linie nałożone na obraz z kamery cofania. W sytuacji pojawienia się przeszkody, system również ostrzeże kierowcę specjalnym dźwiękiem. W starszych modelach istnieje możliwość doinstalowania kamer cofania. Jest to zdecydowanie polecane ze względów bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu. Dobre kamery cofania charakteryzują się szerokim kątem widzenia. Optymalnym standardem jest 120 stopni w poziomie oraz 105 stopni w pionie. Dla bardziej wymagających kierowców dostępne są kamery ze 180 stopniami w poziomie i 155 stopniami w pionie. Czynnikiem wpływającym na jakość obrazu jest również rodzaj matrycy w kamerze cofania.

Konsekwencje złego parkowania.

Kierowcy, którzy nieprawidłowo parkują swoje samochody muszą się liczyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Oprócz ewentualnych uszkodzeń czy zarysowań, narażają się oni na kary nakładane przez straż miejską czy policję. Służby mogą nałożyć mandat, założyć blokadę na koło albo zdecydować o odholowaniu samochodu na strzeżony parking. W takim wypadku kierowca dodatkowo będzie musiał zapłacić za odholowanie auta oraz ponieść koszty parkowania samochodu na parkingu policyjnym. Parkowanie w ciasnych uliczkach osiedlowych czy na zatłoczonym parkingu pod sklepem jest często źródłem stresu dla wielu osób. Aby ułatwić sobie ten manewr należy dokładnie zapoznać się z prawidłowymi technikami parkowania i często je ćwiczyć. Warto również rozważyć instalację systemów wspomagających parkowanie, takich jak kamery cofania czy czujniki parkowania. Ich obecność w pojeździe znacznie ułatwia wykonywanie trudnych manewrów oraz podnosi poziom bezpieczeństwa naszego i innych kierowców.