Posted on

W dzisiejszych czasach, aby zasłynąć w internecie, a tym samym zwiększyć sprzedaż towarów bądź usług, konieczne okaże się posiadanie strony internetowej. Wbrew pozorom stworzenie nowej witryny nie należy do najłatwiejszych. Już napisanie jej w odpowiednim języku strony jest dość skomplikowane. Dochodzi jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego serwera. Czym on jest? Czy każdy komputer może być serwerem? Jakie są najważniejsze parametry serwerów? Jaką rolę mogą pełnić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule. 

Czym jest serwer?

Najczęściej mówi się, że serwer to program lub urządzenie, które świadczy usługi na rzecz innych programów nazywanych Klientami. Jest podłączony do Internetu, a dzięki niemu możliwe jest utworzenie własnej strony internetowej, używanie poczty e-mail, a także magazynowanie plików. Z reguły każdy tego typu komputer ma różne specjalizacje. Przykładowo zadaniem jednego jest wyświetlanie stron WWW, inny obsługuje pocztę elektroniczną, a jeszcze inny zajmuje się tworzeniem kopii zapasowych. Należy pamiętać o tym, że decydując się na zakup serwera, nie jest konieczne kupowanie całego komputera. Oczywiście możliwe jest wypożyczenie części maszyny. Warto wynająć serwer chociażby ze względu na to, że zaoszczędzimy dużo czasu i pieniędzy. Koszt uruchomienia serwera na własną rękę jest bowiem często dość duży, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, chłodzenia, zasilania awaryjnego, a także kilku innych elementów. Obrazowo przedstawiając działanie serwera, wygląda to następująco: użytkownik chce zobaczyć Twoją stronę www, wysyła więc żądanie do serwera, na którym znajdują się poszczególne pliki serwisu. W odpowiedzi przesyła niezbędne pliki, dzięki temu możliwe jest zobaczenie danej witryny.

Czy każdy komputer może być serwerem?

Na to pytanie odpowiedź nie jest oczywista, bowiem teoretycznie każdy komputer może być serwerem, ale nie każdy powinien nim zostać. Wszystko dlatego, że najbardziej zaawansowane serwery posiadają mnóstwo skomplikowanych zabezpieczeń, dzięki którym mamy pewność co do niezawodności. Dodatkowo umieszczane są w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach, w których to panuje odpowiednia temperatura i wentylacja. Najlepsze serwery wyposażone są także w dodatkowe zasilacze, a także awaryjne zasilanie. Należy także wspomnieć o specjalnie przystosowanym oprogramowaniu i wydajnych podzespołach. Ponadprzeciętne procesory, błyskawiczne i pojemne dyski twardy, wystarczająca ilość pamięci RAM to tylko niektóre z nich. Jest to niezwykle ważne, ponieważ serwery muszą działać 24 godziny na dobę, powinny więc być do tego odpowiednio przystosowane. Dlatego też pomimo, że każdy komputer może być serwerem, powinniśmy zadbać o to, aby był jak najbardziej wydajny, a także przystosowany do ciągłego działania. W innym przypadku sprzęt narażony jest na szybkie zużycie, tym samym może dojść do kosztownych awarii.

Najważniejsze parametry serwerów.

Wybór odpowiedniego serwera nie należy do najprostszych. Aby wiedzieć dokładnie, który będzie najbardziej optymalny, powinniśmy poznać kilka podstawowych parametrów, dzięki którym możliwe będzie podejmowanie decyzji dotyczących nowego serwera. Przede wszystkim istotna jest powierzchnia, czyli ilość miejsca na dysku, jaką możemy zająć. Kolejnym parametrem jest ilość obsługiwanych domen. Pozwala to odpowiedzieć na pytanie, ile adresów i stron WWW możemy mieć na danym serwerze. Istotny jest również transfer- jest to ilość informacji, jakie możemy wymienić między serwerem a internetem. Pobieranie e-maili, plików ze strony, a także każde wejście na witrynę generuje ruch, który można bez problemu zmierzyć. W przypadku, kiedy zależy nam na poczcie elektronicznej, musimy sprawdzić ilość kont pocztowych. To od nich zależy maksymalna ilość obsługiwanych skrzynek mailowych. Nie można zapomnieć o obsługiwanych technologiach. Możemy do nich zaliczyć chociażby antywirusy, systemy antyspamowe dla poczty, zainstalowane bazy danych, a także języki stron WWW obsługiwane przez poszczególne serwer. Są to podstawowe parametry, które każdy powinien brać pod uwagę podczas wyboru najkorzystniejszej oferty. Jednak nie należy zapominać o innych, mniej istotnych aspektach, jak chociażby zakres obowiązków administratora, staż, zakres pomocy technicznej.

Jakie dokładnie rolę pełni serwer?

Z pewnością do jego podstawowej roli możemy zaliczyć serwowanie stron internetowych, a także obsługa poczty elektronicznej. Jednak równie dobrze może pełnić rolę zapasowego dysku. Możemy na nim umieścić kopie najbardziej istotnych plików, dzięki czemu mamy pewność, że w razie awarii komputera, ważne foldery nadal będą dostępne. W dzisiejszych czasach serwer można wykorzystać jak każde urządzenie w firmie. Można na nich uruchamiać programy księgowe, które będą dostępne dla wszystkich pracowników, a także przykładowo pakiet Office. To właśnie dzięki serwerowi możliwe jest wyświetlanie zdjęć, tekstów, a także plików do pobrania, które dostępne są na stronie. Właściwie jest to niezbędny element, aby zaistnieć w świecie internetowym.