Posted on

Choroba psychiczna czy zdrowy styl życia? Dzisiejsze standardy piękna obejmują smukłą sylwetkę i nienaganny wygląd. Dbanie o siebie stało się popularne na początku XXI wieku, a wraz ze wzrostem popularności „blogerek fitness” coraz więcej kobiet chciało żyć i wyglądać tak samo. Większość z nich to młode kobiety, zwykle nastolatki, które swoją przygodę ze „zdrowym odżywianiem” rozpoczęły w wieku szkolnym.

Zwykle zaczyna się niewinnie, wykluczając z diety słodkie i słone smakołyki. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy w codziennej diecie odrzucane są wszelkiego rodzaju tłuszcze zwierzęce i roślinne. Chude mięso nagle stało się niezdrowe, a owoce tuczą ze względu na zawartość cukru.

Kiedy zaczęła się niebezpieczna obsesja?

Kiedy silna niechęć do jedzenia przeradza się w panikę związaną z przybieraniem na wadze. Chociaż mężczyzna był w rzeczywistości bardzo chudy i zwykle głodny, prawie nic nie jadł, ponieważ myślał, że jest otyły. Obraz mojego ciała uległ zniekształceniu, ćwiczenia stały się bardziej intensywne, a spożycie pokarmu zostało ograniczone do minimum. Cała ta obsesja na punkcie jedzenia kończy się niedowagą i poważnym zagrożeniem dla twojego zdrowia.

Już jesteś anorektyczką?

Choroba psychiczna czy zdrowy styl życia?
Choroba psychiczna czy zdrowy styl życia?

Niektórzy eksperci od zaburzeń odżywiania twierdzą, że anoreksja może dotknąć dziewczyny, które są ambitne, bardzo wrażliwe i mają niską samoocenę. Narzucone sobie twarde i szybkie zasady dotyczące jedzenia to tylko przejaw buntu, sposób na przejęcie kontroli nad własnym życiem.

Jednak nie jest to do końca prawdą. Często przyczyną jest drastyczna zmiana stylu życia lub w wyniku stresującego wydarzenia. Ludzie mieszkający w dysfunkcyjnych domach z alkoholizmem, przemocą lub podobnymi zaburzeniami są bardziej narażeni na zaburzenia odżywiania.

Anoreksja to przede wszystkim obsesja na punkcie jedzenia, a nie niechęć. Chęć bycia szczupłym i nie szczupłym jest chorobliwym pragnieniem. Jest formą autodestrukcji psychicznej i fizycznej, która wymaga pomocy specjalisty, zwykle zakładu psychiatrycznego.

Jak pomóc

Po pierwsze, od samego początku pacjenci powinni mieć zdrową, prawidłową wagę. Włącz terapię rodzinną i bądź pod stałą opieką lekarza i psychiatry.

Musisz wyeliminować strefę komfortu osoby z zaburzeniami odżywiania. W skrajnych przypadkach anoreksji stosuje się również hospitalizację i żywienie dojelitowe. Niestety skuteczność leczenia i leczenia zależy tylko od pacjenta i jego chęci powrotu do zdrowia.

Niektóre osoby odzyskują normalną wagę po jednym epizodzie anoreksji, podczas gdy inne mają wiele epizodów problemu.

Jak uniknąć zaburzeń odżywiania?

Nie ma konkretnych wskazówek, jak uniknąć anoreksji. Zdrowy styl życia to nie obsesyjne odchudzanie i wypalenie. Daje ciału to, co jest dla niego dobre, wzmacniając je, a nie osłabiając. Jednak najlepszym sposobem na uniknięcie zaburzeń odżywiania jest pokochanie siebie i zaakceptowanie swojego ciała w całej okazałości.