Zadbane stopy to atut kobiet szczególnie latem, kiedy chętniej zakładają lżejsze i mniej zakrywające ubrania oraz obuwie. Coraz większym zainteresowaniem kobiet, cieszą się gabinety podologiczne, które oferują kompleksowe usługi w zakresie m.in. kosmetologii, ortopedii, dermatologii, chirurgii czy diabetologii. Podologia pomimo medycznego skojarzenia, dotyczy niemedycznych zabiegów wykonywanych na stopach http://www.spondylus-podologia.pl/kontakt/. Po specjalistycznej konsultacji lekarskiej oraz ustaleniu przyczyny powstania schorzenia, pacjentka kierowana jest do gabinetu podologicznego, w którym poddawana jest czynnościom profilaktycznym, leczniczym lub kosmetologicznym.
Czego dotyczy podologia?
Podologia (podos – stopa, logos – nauka) to szerokie pojęcie, które kojarzone jest z nauką o kończynach dolnych lub szeregiem zabiegów wykonywanych w obrębie stóp. Czynności realizowane w zakresie podologii https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/badania-histopatologiczne/ łączą w sobie zarówno praktykę, jak i teorię z wielu dziedzin medycyny m.in. ortopedii, kosmetologii, chirurgii, dermatologii oraz diabetologii. Do najpopularniejszych zabiegów podologicznych należą czynności z zakresu podologii kosmetycznej, które cechują medycynę estetyczną. Do najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych, które charakteryzują się brakiem konieczności zastosowania środków inwazyjnych lub czynności chirurgicznych należą m.in.:
- usuwanie nagniotków, modzeli i odcisków,
- obcinanie paznokci u stóp przez osobę wykwalifikowaną,
- eliminowanie popękanej skóry na stopach,
- likwidacja zrogowaciałego naskórka,
- czynności w zakresie rekonstrukcji płytki paznokciowej,
- profesjonalny masaż stóp.
Powyższe zabiegi podologiczne wymagają uprzedniej diagnozy stanu zdrowia pacjenta w zakresie kondycji zdrowotnej stóp. Ponadto podologia zajmuje się zagadnieniami m.in. z zakresu osteologii, flebologii, biologii, neurologii, limfologii oraz angiologii. Wymienione dziedziny naukowe w pojęciu podologii powiązane są ze sobą w celu badania stanu zdrowia stóp, które ma określić prawidłowość funkcjonowania kończyn dolnych osoby badanej. Coraz większa popularność medycyny estetycznej sprawia, że pacjenci częściej korzystają z zabiegów podologicznych.
Podolog – specjalista chorób stóp
Podstawowym zadaniem podologa jest dbanie o zdrowie stóp klienta. Podologia nie jest uznawana za dział medycyny, przez co podolog określany jest jako specjalista, a nie jako lekarz chorób stóp. Podolodzy ściśle współpracują z lekarzami m.in. ortopedami, dermatologami czy diabetologami. Profesja podologa najściślej utożsamiana jest z kosmetologią. Aby uzyskać uprawnienia podologa, należy ukończyć specjalistyczne kursy lub wyższe studia. Ponadto popularne są seminaria podologiczne oraz kongresy, podczas których przeprowadzane są szkolenia i wykłady. Wybór podologa jest niezwykle istotny. Decydując się na zabieg podologiczny, warto skorzystać z usług doświadczonego specjalisty. Wynika to z faktu, że podolog ma za zadanie w sposób samodzielny rozpoznać zmiany podologiczne https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/usuwanie-zmian-skornych/ oraz ich przyczyny w obrębie kończyn dolnych. Standardowa wizyta u podologa rozpoczyna się wywiadem, następnie badaniem statycznym i dynamicznym z użyciem podobaroskopu, badaniem przy użyciu podoskopu, badaniem statycznym i dynamicznym przy użyciu pantografu oraz badaniem manualnym.
Zakres usług gabinetów podologicznych
Podologia zawiera szereg usług, które oferowane są osobom z dolegliwościami w obrębie kończyn dolnych http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/usuniecie-modzeli/. Z zabiegów gabinetów podologicznych korzystają pacjenci, u których występują najczęstsze dolegliwości t.j.:
- choroby kości, skóry i stawów,
- ograniczenia ruchowe,
- wadliwe ustawienie stóp,
- deformacje palców, t.j. haluksy lub palce krogulcze,
- choroby cukrzycowe lub reumatyzm,
- dolegliwości stóp, m.in. brodawki, odciski, wrastające paznokcie, nadmierna potliwość stóp lub grzybica paznokci i skóry.
Podologia jako nowa dziedzina nauki sprawia, że na rynku dostępnych jest niewielu doświadczonych podologów. Powierzenie diagnozowania choroby stóp przypadkowemu specjaliście może wiązać się ze złą diagnozą oraz zastosowaniem nieskutecznej metody wyeliminowania problemu. Podolog powinien dysponować zarówno wiedzą merytoryczną oraz praktyczną, o której może świadczyć między innymi wykształcenie, jak i posiadane certyfikaty. Pomimo że najpopularniejszą dziedziną podologii jest podologia kosmetyczna klientami specjalistów z tej branży, są głównie osoby starsze, diabetycy oraz osoby z popularnymi dolegliwościami m.in. wrastającymi paznokciami, nagniotkami czy bolesnymi odciskami. Dodatkowo gabinety podologiczne odwiedzane są, przez osoby z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi przy grzybiczymi. Lekceważenie objawów dysfunkcji kończyn dolnych negatywnie wpływa na komfort funkcjonowania osoby dotkniętej chorobą stóp. Właściwa diagnoza oraz skutecznie przeprowadzona terapia profilaktyczna, lecznicza czy kosmetologiczna, przyczyni się do wyeliminowania objawów choroby stóp oraz poprawą komfortu życia pacjenta. Właściwe ustalenie przyczyny powstałego schorzenia stanowi kluczowy element w całym procesie leczenia, które ma na celu wyeliminowanie kompleksów oraz powrót osoby z dolegliwościami do właściwego funkcjonowania.