Posted on

Wciąż zmieniający się rynek samochodowy w Polsce, z roku na rok przyciąga do siebie nowych klientów. Z tego powodu również warsztaty samochodowe są coraz częściej obleganie. Klient niejednokrotnie musi oczekiwać kilkanaście dni na wizytę u mechanika. Taka kolej rzeczy otwiera ogromną szansę na otwarcie dobrze prosperującego biznesu. Nie jeden z nas od zawsze myślał o otwarciu czegoś swojego. Jeżeli posiada odpowiednie umiejętności w dziedzinie naprawy samochodów, to być może właśnie teraz jest Twój czas, który powinieneś wykorzystać. Jak dokładnie zabrać się za otwarcie warsztatu? Już teraz przedstawmy sobie kilka ważnych punktów, których z pewnością nie można pominąć.

1. Stwórz plan działania i postaw pierwsze kroki

Jeżeli chodzi nam po głowie założenie biznesu warsztatowego, to warto na początek odpowiednio ocenić szanse na jego powodzeniu. Otóż obecne czasy dają nam spore możliwości, zanim osiągniemy jakiekolwiek zyski i zdecydujemy się prowadzić firmę na serio. Jako, że na początku do wyboru mamy zarówno prowadzenie swojej firmy w ramach działalności nierejestrowanej, jak i w ramach działalności rejestrowanej, to warto wybrać tą pierwszą, do czasu, gdy nasze przychody nie przekroczą połowy średniego wynagrodzenia w danym miesiącu. Takie działanie pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz lepiej poznać rynek i zapotrzebowanie na wykonywane usługi.

W momencie, gdy nasz biznes rozkręci się na tyle, że nasze przychody nie pozwolą już na prowadzenie działalności w formie nierejestrowanej, to dopiero wtedy powinniśmy oficjalnie założyć jednoosobową działalność gospodarczą. W tym przypadku warto już wstępnie określić nasze przychody w skali roku i wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Warto pamiętać, że warsztat samochodowy https://readyauto.pl/oferta/mechanik-szczecin/ ponosi z reguły sporo kosztów, które można kolejno odliczyć. Z tego powodu dobór odpowiedniej formy opodatkowania wydaje się tutaj bardzo ważny.

2. Od początku dobór odpowiednich ludzi

Jest to ważny punkt o którym nie można zapominać. Otóż warsztat samochodowy cechuje się tym, że ciężko jest samemu rozwinąć się na szerszą skalę. Poczynając od początku, to już naprawa jakiegokolwiek samochodu wymaga niejednokrotnie pomocy innych osób. Ponadto również dostawca części jest często osobą bądź firmą, z którą warto trzymać dobre relacje. Takie kontakty mogą pozwolić nam niejednokrotnie uzyskać jakieś rabaty oraz zniżki, co w konsekwencji pozytywnie przełoży się na nasze przychody. Nie mówiąc już o dobrych pracownikach, którzy praktycznie najważniejsi w naszym biznesie.

Mówiąc o osobach, które okażą się praktycznie niezbędne na naszej drodze do sukcesu, to nie powinniśmy zapominać o odpowiednio wybranej księgowej. To ona w głównej mierze będzie kontrolowała nasze zarobki i finanse, a więc to, co jest dla wszystkich przedsiębiorców najważniejsze. W przypadku księgowej, warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym aspekcie dotyczącym otwarcia warsztatu samochodowego, który należy zrobić już na samym początku. Otóż często osoby zajmujące się mechaniką samochodową mają niemały problem, z dokładnym wybraniem odpowiednich PKD. Dla warsztatu samochodowego są to z reguły PKD z sekcji G oraz działu 45, jednak warto abyśmy osobiście skonsultować to z naszą księgową. To z pewnością zapewni uniknięcie zbędnych problemów w przyszłości.
<h2>3. Brnij do przodu i rozwijaj swoją działalność

W przypadku, gdy założenie działalności i wybór formy opodatkowania mamy już za sobą, możemy skupić się na właściwej pracy, która przyczyni się do naszego rozwoju. Na początku nie każdy może pozwolić sobie na zatrudnienie dużej grupy pracowniczej. Z tego względu sporo mechaników decyduje się na rozpoczęcie swoich działań po prostu samemu. Ewentualnie decydują oni się na zatrudnienie pomocnika, który często jest niezbędny w warsztacie samochodowym https://readyauto.pl/oferta/zawieszenie-szczecin/. Takie działania mogą być dobre w przypadku, gdy naprawdę nasze zasoby finansowe nie są zbyt duże na start.

Natomiast w sytuacji, gdy możemy sobie pozwolić na większą liczbę pracowników zatrudnionych w swojej firmie, to zdecydowanie warto to zrobić. Należy tutaj podkreślić, że w tej branży większa ilość pracowników często przekłada się na o wiele większe zyski. To właśnie ludzie pracujący u nas w warsztacie są najczęściej tą dźwignią, która w głównej mierze odpowiada za nasz rozwój. Jeżeli nie masz pewności co do tego, czy już na starcie powinieneś zatrudnić osoby do pomocy, to warto przedyskutować ten fakt ze swoją księgową. Powinna ona dokładnie przeanalizować sprawę i stwierdzić czy aby na pewno jest to już dobry moment na kolejny krok.

4. Nie poddawaj się i walcz do końca

Pomimo, że branża samochodowa naprawdę bardzo dobrze rokuje na przyszłość, to nie należy zapominać o tym, że to wciąż prowadzenie firmy. A biznes jak to biznes, jednym się uda, a drugim niekoniecznie. W tym przypadku dużo zależy od naszych osobistych kompetencji oraz umiejętności. Zarówno tych czysto technicznych, które związane są z konkretna branżą, ale również i tych osobistych. To jakimi jesteśmy ludźmi na co dzień, ma ogromny wpływ na nasz biznes. Stąd warto nie zapomnieć o odrobinie pokory, co pozwoli nam krok po kroku rozwijać nasz warsztat samochodowy do momentu, w którym osiągniemy wyczekiwany i upragniony sukces.

 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl