Posted on

Ozonowanie pomieszczeń to jeden ze sposobów na zachowanie w nich czystości i idealnej higieny. Niestety, ozonowania nie jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie – musi to zrobić specjalistyczna firma, która posiada odpowiedni sprzęt. Ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń i od czego zależy cena? Odpowiadamy.

Dlaczego ozonowanie?

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się na temat konieczności zachowania higieny własnej oraz tak zwanych przestrzeni wspólnych. Częsta dezynfekcja rąk oraz dokładne mycie powierzchni, na przykład mebli, ma nas uchronić przed zarazkami. Co prawda wcześniej wiele firm doskonale zdawało sobie sprawę z potrzeby dezynfekcji, jednak teraz temat jest szczególnie istotny. Do tego stopnia, że ludzie zaczęli ozonować pomieszczenia we własnych domach w trosce o swoje zdrowie. Ozon działa na niemal wszystkie drobnoustroje, które mogą powodować choroby. Należą do nich bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki czy alergeny. Nawet dokładne i częste mycie pomieszczeń nie pozwala na zachowanie takiej czystości, jak dzięki ozonowaniu. Niemniej jednak czyszczenie blatów, podłóg czy klamek możemy wykonać we własnym zakresie. Ozonowanie pomieszczeń trzeba zaś pozostawić firmom, które dysponują tak zwanymi ozonatorami. Zwykle zostawia się je w pomieszczeniu na określony czas, przez który człowiek nie może wejść do wnętrza. Ozonowanie pozwala pozbyć się zarazków z powierzchni mebli, podłóg, drzwi czy innych zakamarków, do których trudno dotrzeć. Jeżeli zostaną zachowane wszelkie procedury, ozonowanie pomieszczeń jest bardzo bezpieczne i stosunkowo trwałe.

Ozonowanie pomieszczeń – ceny

Pozostaje pytanie, ile kosztuje ozonowanie pomieszczeń? Generalnie nie ma na nie jednej, dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od sposobu naliczania opłat przez firmę oraz powierzchni pomieszczenia, które chcemy zdezynfekować. Obecnie firmy mają dwojaki sposób naliczania opłat. Jednym z nim jest stawka, jaką musimy uiścić za ozonowanie jednego metra kwadratowego. Im więcej metrów chcemy zdezynfekować, tym więcej zapłacimy. Niemniej jednak jednostkowy koszt za jeden metr zwykle jest tym mniejszy, im więcej metrów ma pomieszczenie. Przykładowo ozonowanie pomieszczenia, które ma 50 metrów kwadratowych, kosztuje około 250-300 zł. Natomiast ozonowanie pomieszczenia o wielkości 100 metrów kwadratowych będzie kosztowało około 650 zł. Ważna jest również wysokość pomieszczeń. Na ogół ceny pozostają takie same, jeżeli ma ono mniej, niż 3,5 metra wysokości. W przypadku wyższych pomieszczeń cena podawana jest klientowi indywidualnie. Firmy zajmujące się ozonowaniem naliczają również opłaty według czasu pracy ozonatora. Na ogół za pierwszą godzinę zapłacimy około 50 zł. Każda kolejna będzie już kosztować nas więcej – nawet i 100 zł za drugą, trzecią i następną godzinę. Oczywiście firmy na ogół wybierają jedną bądź drugą metodę naliczania opłat, a nie w formie mieszanej. Na rynku działa jednak sporo tego typu przedsiębiorstw, a ich oferta jest zróżnicowana. 

Od czego zależy cena ozonowania pomieszczeń?

Przy określaniu kwoty, jaką musimy zapłacić za ozonowanie pomieszczeń, weźmy pod uwagę przede wszystkim ich łączną powierzchnię. Niemniej jednak nie jest to jedyny wyznacznik kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić. Wpływa na nią także dostępność firm ozonujących w danym miejscu i zapotrzebowanie na tego typu usługi. Z pewnością w dużych miastach zapłacimy więcej, natomiast w mniejszych miejscowościach – mniej. Weźmy pod uwagę, że przez okres pandemii koronawirusa usługi ozonowania pomieszczeń mogą kosztować jeszcze więcej, niż zwykle. Pozostaje pytanie, czy cena zmienia się, gdy chodzi o ozonowanie lokali gospodarczych? Na ogół firmy nie przyjmują osobnego cennika dla podmiotów gospodarczych i osób prywatnych. Możliwa jest jednak sytuacja, w której przedsiębiorca zapłaci mniej, niż właściciel mieszkania. Powodem jest fakt, iż częste korzystanie z usług ozonowania skutkuje nawiązaniem stałej współpracy. Ta zaś daje możliwość wynegocjowania lepszych dla siebie cen. Stawka za ozonowanie pomieszczeń zawsze bowiem zależy od konkretnego przypadku, a podane ceny są jedynie orientacyjne. Firmy zajmujące się ozonowaniem zachęcają również do tego, aby korzystać z całych pakietów. W ich skład wchodzą zwykle ozonowanie pomieszczeń (całego mieszkania) i samochodu bądź samochodów. Wtedy też klient indywidualny zapłaci mniej w przeliczeniu za konkretną usługę. 

Ozonować czy nie?

Ceny za ozonowanie pomieszczeń nie są bardzo wygórowane w zamian za pewną czystość i higienę, jaką zyskujemy. Przedsiębiorcy mają też możliwość uwzględnić opłaty za ozonowanie w kosztach uzyskania przychodów. Zmniejszają one podatek dochodowy do zapłaty, przez co ozonowanie staje się jeszcze bardziej opłacalne. Osoby fizyczne również mogą sobie pozwolić na taką usługę. Czystość mieszkania to podstawa, szczególnie gdy mamy skłonność do alergii czy w ogóle mamy obniżoną odporność. Ozonowanie pozwala bowiem pozbyć się zanieczyszczeń, których niestety nie widać gołym okiem. Stąd też tak trudno usunąć je we własnym zakresie.