Transkrypty – czym są i do czego służą? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym są transkrypcje, do czego służą, poznamy podstawy transkrypcji oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Co to jest transkrypcja?
Transkrypcja nagrania dźwiękowego różni się nieco od zwykłych napisów w wielu zagranicznych produkcjach filmowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych napisów, nie można ich czytać razem z nagraniem wideo, ponieważ do odpowiednich momentów nagrania nie są przypisane żadne konkretne linie. Krótko mówiąc, chodzi o coś zupełnie innego. Tworzenie transkrypcji treści wideo lub audio wydaje się łatwe. Jednak niektóre zasady nie są tak oczywiste. Poniżej przedstawiamy najważniejsze naszym zdaniem zasady transkrypcji.
Na czym polega praca transkryby?
Transkrypcjonista wciela się w rolę słuchacza, dokonując transkrypcji usłyszanych na nagraniu wersów do pliku tekstowego. Czysto teoretycznie zadanie to nie wymaga wiele od osoby wykonującej ten zawód. Co za wysiłek, kiedy spokojnie przepisujemy to, co słyszymy, zamiast śpieszyć się, popijając kawę i siedząc w wygodnym fotelu. czy to prawda? Z relacji wielu osób, które wykonywały ten niezwykły zawód, można usłyszeć zupełnie inne rzeczy. Transkrypcja może zmęczyć każdego – psychicznie lub fizycznie, niezależnie od wieku, stażu pracy czy ogólnego doświadczenia.
Pisarz musi nie tylko biegle poruszać tematy związane z poprawnością językową, być dokładny, mieć doskonały słuch (ze względu na często słabą jakość nagrań, z którymi przychodzi do pracy) i rozumieć postać wypowiadającą jego kwestie, musi także Oczywiście posiadają niezbędne. Jedną z podstawowych możliwości sprzętu jest szybkie pisanie na klawiaturze. Bez tych funkcji i umiejętności praca z transkrypcjami może szybko stać się nużąca, powodować frustrację i napięcie, które są niepotrzebne w codziennej pracy.
Podstawy pracy nad transkrypcją
• Transkrypcje powinny być szczegółowe, słowo w słowo i zawierać wszystkie możliwe dźwięki i odgłosy w nagraniu.
• Słowa, których pisownia jest niejasna, powinny być pisane fonetycznie i odpowiednio stemplowane.
• Trudne słowa są pisane tak, jak je słyszymy i są opatrzone znacznikiem czasu.
• Elementy, których nie słyszymy, zostaną oznaczone w następujący sposób: „[NIESŁYSZALNE hh:mm:ss]”.
• W nawiasy kwadratowe wpisz inne elementy dźwiękowe, takie jak jąkanie się, śmiech, płacz, oburzenie, krzyk: [nazwa elementu tutaj]. Podobnie nagrywamy komentarze dotyczące wszelkich zdarzeń niewerbalnych, takich jak wejścia rozmówców, bójki, kłótnie itp.
• Wszelkie przerwy w nagraniu są oznaczane wielokropkiem „[…]”.
• Jeśli słyszysz tylko część tego, co usłyszałeś, również to zapisz.
• Każdą osobę mówiącą zapisywaliśmy w nagraniu w nowym akapicie, zaznaczając imię postaci, która się wypowiadała: [Jacek] co powiedziała postać, [Beata] co powiedziała postać.
• Gdy nie wiadomo, kto mówi, podajemy płeć mówiącego na podstawie podanego skrótu. [K] dla kobiety [M] i [M[ dla mężczyzny.
• Imię, nazwisko i wszystkie określenia własne pisane są zawsze dużymi literami.
• Niczego nie skracamy. Wszystkie imiona, nazwiska, imiona własne itp. podaje się zawsze w pełnej formie.
• Liczby należy zawsze zapisywać słownie.
• Domyślnie zdania zaczynają się wielką literą i kończą kropką.
• Transkrypcje powinny odzwierciedlać wszystkie błędy językowe, powtórzenia, oryginalną (lub nawet błędną) wymowę oraz wszelkie inne napotkane elementy fonetyczne i językowe.
Aspekty techniczne – coś, o czym nie można zapomnieć!
Mówiąc o transkrypcji, nie można nie wspomnieć o technicznej dziedzinie tej branży, gdzie odpowiednie zaplecze jest niezwykle ważne. Istnieje kilka podstawowych kwestii technicznych, o których żaden skryba nie powinien zapominać, w przeciwnym razie zadanie transkrypcji nie zakończy się sukcesem na dłuższą metę. W związku z tym poruszyliśmy kwestię podstawowych informacji, o technologii aplikacji tego zawodu.
Dźwięk cyfrowy
Korzystajmy z dzisiejszej technologii. Dźwięk cyfrowy daje nam duże możliwości poprawy jakości dźwięku, redukcji szumów i wyostrzenia niektórych fragmentów mowy, co znacznie ułatwi nam pracę nagraniową, nawet w bardzo trudnych warunkach. Warto polegać na popularnym oprogramowaniu – często za darmo, bo czas zainwestowany w tego rodzaju naukę z pewnością szybko zwróci się w pracy.
Sprzęt
Nagrania nie zawsze mają cyfrową jakość. Trzeba być przygotowanym na kasety VHS lub klasyczne taśmy. Jeśli ze względu na wiek nie mieliśmy z tym do czynienia, warto kształcić się w tym kierunku, aby nawet takie nagrania nie szokowały nas w twarz. Warto więc oprócz wiedzy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do odtwarzania starych materiałów audio.