Posted on

Inspirujące wzornictwo oraz wysoka jakość tapet czynią je jednym z bardziej popularnych materiałów wykończeniowych. Profesjonalnie wykonane tapetowanie jest doskonałą alternatywą dla malowania ścian i często swobodnie może konkurować z dużo droższymi technikami, takimi jak na przykład układanie płytek ceramicznych, czy też kamiennych. Bez względu na to jaki rodzaj tapet ściennych wybierzemy, pamiętajmy zawsze o zainwestowaniu w fachową usługę. Kładzenie tapet wymaga bowiem sporo doświadczenia i jeśli chcemy się cieszyć pięknym wnętrzem przez dłuższy czas to koniecznie zlecić tę usługę profesjonalistom. 

Tapety ścienne – dlaczego tak często się na nie decydujemy?

Tapety znane były w Europie już w XVI wieku. W okolicach wieku XVIII zaczęto masowo sprowadzać je z Chin i dzięki temu tapety ścienne jeszcze bardziej zyskały na popularności. Początkowo malowane były ręcznie. Dopiero pod koniec XVIII wieku rozpoczęto drukowanie maszynowe. Pierwsze europejskie ośrodki produkcji tapet zaczęły powstawać już w połowie XVIII wieku we Francji, w Niemczech, w Anglii i Holandii. Projekty wzorów tapet już od samego początku w Europie tworzone były przez znamienitych artystów. Tapety były produktem luksusowym, dostępnym jedynie dla wybranych. Stanowiły one główną dekorację ścian na przykład na dworach królewskich. Dziś na szczęście tapety ścienne  są towarem ogólnodostępnym. Wykonywane są rozmaitymi sposobami i od tego zależy ich ostateczna cena. Stylizując pomieszczenie, współczesne trendy nakazują na tapetowanie tylko jednej, wybranej ściany we wnętrzu. Tym sposobem tapeta stanowi aranżacyjny akcent i w żadnym wypadku nie przytłacza przestrzeni. Jednymi z najtrwalszych są tapety flizelinowe. Ich spodnią warstwę stanowi flizelina. Potrafią one doskonale maskować nierówności ściany i dzięki nim wszelkie wady płaskich powierzchni są niewidoczne. Najbardziej poszukiwanymi na rynku są tapety ścienne winylowe na flizelinie. Papierowa, wierzchnia warstwa tego rodzaju tapet pokryta jest winylem co sprawia, że są one bardzo odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Te o najwyższej jakości można swobodnie myć przy pomocy wody, a nawet detergentów. Taka ściana prezentuje się czysto i estetycznie przez długie lata. Dodatkowo, tapety czynią każde pomieszczenie bardziej przytulnym, ciepłym i wyciszonym. Wodoodporne, reliefowe tapety polecane są zwłaszcza do łazienek i kuchni. Rynek wciąż oferuje tapety ścienne wykonane w całości z wielowarstwowego papieru. Należą one do najmniej trwałych, są podatne na wilgoć i zanieczyszczenia. Bardzo trudno jest je ułożyć, gdyż łatwo mogą ulec rozdarciu. Ich atrakcyjna cena oraz wzornictwo sprawiają, że są one także bardzo popularne zwłaszcza w pomieszczeniach rzadziej użytkowanych. 

Pożądana geometria, czyli wpływ nurtu art deco w XXI wieku

Styl art deco w architekturze wnętrz rozpowszechnił się dokładnie sto lat temu. Elegancja, uproszczone formy oraz przede wszystkim geometryzacja to cechy charakterystyczne tych stylowych aranżacji. Jeśli pragniemy odwzorować we wnętrzu unikalny klimat art deco to warto wziąć pod uwagę wyjątkowe tapety ścienne inspirowane stylistyką lat 50. i 60. XX wieku. W tym czasie styl art deco przeżywał wyraźny rozkwit. Postawmy na wysokiej jakości tapety geometryczne o pastelowych barwach. Miętowa szarość, pudrowy róż, zgaszone żółcienie i zielenie, różne odcienie brązów, pomarańczy oraz szarości i wszystko to przeplatane złotymi lub srebrnymi liniami. Oto wiodąca kolorystyka supermodnych w tym sezonie tapet geometrycznych. Z drugiej jednak strony, szczególnie gdy zależy nam na dodaniu wnętrzu charakteru, wybierajmy monochromatyczne i pełne kontrastu tapety ścienne o uporządkowanym wzornictwie. Doskonale w tej roli odnajdą się geometryczne tapety biało-czarne. Nakładając tego rodzaju tapetę na jednej ze ścian w niewielkim, nowoczesnym salonie uzyskamy dynamiczne i pełne wyrazu wnętrze. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że takie tapety stanowią mocny akcent w pomieszczeniu i nie lubią konkurencji. W takich przestrzeniach dobierajmy więc minimalistyczne i stonowane dodatki. Pozwólmy kontrastowej tapecie grać pierwsze skrzypce. 

Motywy roślinne – dominacja trendu ekologicznego na ścianach

W XXI wieku najwyraźniej wśród dekoratorów wnętrz obudziła się tęsknota za naturą. Surowe, minimalistyczne aranżacje zaczynają powoli odchodzić na dalszy plan. W mieszkaniach tworzone są ekologiczne kąciki, pełne ozdobnych kwietników z rozmaitymi roślinami. Coraz bardziej popularne we wnętrzach są także i piękne, kolorowe tapety ścienne, pełne kwiatów. Nadają one pomieszczeniom sporo ciepła, przytulności i nawiązują do stylistyki rustykalnej, prowansalskiej, vintage, czy też retro. Z drugiej strony na uwagę zasługują bardziej modernistyczne tapety, przedstawiające egzotyczną faunę i florę. Liście palmy lub monstery, flamingi, papugi, tukany, kolibry. Te unikalne tapety ścienne świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje w stylu kolonialnym. Zawsze zwracajmy uwagę na ogólny wydźwięk kolorystyczny tapety. Jeśli w naszym wnętrzu już dużo się dzieje to szukajmy tapety, która będzie stanowić jedynie tło dla obecnej aranżacji.