Posted on

W trakcie naszego życia stale bogacimy się. Zarabianie przez nas pieniądze często przeznaczamy na poprawę komfortu naszego życia (chociażby na zakup mieszkania), ale często inwestujemy w coś, co pozwoli je bezpiecznie ulokować i uniezależnić od inflacji – złoto, papiery wartościowe, biżuterię. Problemem w tym przypadku może okazać się ich przechowywanie. O ile bowiem trzymanie ich w mieszkaniu czy domu pozwala mieć nad nimi kontrolę, naraża je na kradzież, na przykład w przypadku włamania. Gdzie zatem trzymać cenne rzeczy, po które nie musimy sięgać każdego dnia, a których utrata byłaby dla nas co najmniej niepożądana? Odpowiedzią na to pytanie mogą być skrytki sejfowe. Warszawa, ale i inne miasta Polski oferują dostęp do coraz większej ich ilości. Na czym polega korzystanie z nich i co musimy wiedzieć na ich temat? To wyjaśnimy w naszym krótkim poradniku.

Czym tak właściwie są skrytki sejfowe w Warszawie i jaki jest ich koszt?

Skrytki sejfowe w Warszawie stanowią miejsce, w którym możemy bezpiecznie zdeponować wszystko to, co uważamy za cenne, a co nie jest w niezgodzie z ich regulaminem (ten nie akceptuje między innymi substancji toksycznych, produktów radioaktywnych i wybuchowych, ale też przedmiotów pochodzących z kradzieży oraz artykułów ulegających zepsuciu). Prowadzone są przez bank (choć współcześnie – nie tylko; patrz: dalsza część naszego poradnika), który jest odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo i daje nam do nich dostęp.

Skrytki sejfowe są wynajmowane, a ich koszt zależy od ich wielkości (większość banków pozwala na jej ustalenie), ale też od okresu wynajmu. Ten może być różny i zakładać wynajem na czas nieokreślony (abonent jest stosunkowo niski), na miesiąc (za największą zapłatą) czy na rok (jedna z najtańszych opcji).

Warto wspomnieć, że dostęp do skrytki sejfowej posiadamy wyłącznie my oraz osoby do tego przez nas upoważnione (tak zwani “pełnomocnicy”). Istnieją jednak pewne sytuacje, w których bank ma prawo udzielić dostępu do nich osobom trzecim. Taką sytuacją może być:

  • postępowanie śledcze – jeżeli w skrytce możemy przechowywać potencjalne dowody w sprawie,
  • postępowanie komornicze – jeżeli mamy dług o spłaty, a nasz majątek zaczął zajmować komornik,
  • likwidacja skrytki – jeżeli nie zapłaciliśmy skrytki w terminie, albo skończył nam się abonament na nią, bank sam może zająć się opróżnieniem jej (na nasz koszt, gdyż będzie się to wiązało ze zniszczeniem zamka – w końcu klucz do niego posiadamy my).

Skrytki sejfowe Warszawa – kto może je wynająć?

Niemal każdy może wynająć skrytki sejfowe. Warszawa, Kraków, Łódź – nie ma znaczenia, w jakim mieście się znajdujemy. Ważne, abyśmy posiadali dowód osobisty. Na wynajem może też zdecydować się cudzoziemiec, na podstawie posiadanego przez siebie paszportu. Oferta skrytek depozytowych nie ogranicza się jednak wyłącznie do osób fizycznych – sięgnąć po nie mogą również firmy, które często inwestują w kapitał bardziej bezpieczny aniżeli gotówka.

Jak wygląda korzystanie ze skrytki sejfowej?

Zanim tak właściwie wejdziemy w posiadanie skrytki sejfowej w Warszawie czy gdziekolwiek indziej, będziemy musieli sporządzić stosowną umowę regulującej zarówno korzystanie z niej, jak i to, co będziemy mogli przechowywać w jej obrębie. W nasze ręce trafi kluczyk, będący jedyną opcją na uzyskanie dostępu do skrytki. Co ciekawe, drugi kluczyk będzie w posiadaniu banku (lub instytucji depozytowej) i posiadanie obu będzie konieczne do otwarcia skrytki. Cała procedura otwierania i zamykania musi się zatem odbywać w asyście wykwalifikowanego pracownika.

Całości towarzyszy stała procedura, w której otwierając sejf swój klucz najpierw (po zweryfikowaniu naszej tożsamości) otwiera pracownik, a następnie my. Zamykanie odbywa się w odwrotny sposób, z nami jako tymi pierwszymi przekręcającymi kluczyk.

Uwaga! Nasz kluczyk jest jedyną kopią, jaką posiadamy. Gubiąc go, będziemy musieli liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.

Skrytka sejfowa – tylko w banku?

Choć skrytki sejfowe w Warszawie kojarzą się niemal wyłącznie z bankami (to one stanowią synonim bezpieczeństwa), tak naprawdę nie są one naszą jedyną opcją. Zwłaszcza, że większość z nich dysponuje niewielką przestrzenią i po prostu nie daje nam możliwości skorzystania z nich (gdyż wszystkie są zwykle zajęte). Możemy sięgnąć po usługi prywatnej firmy depozytowej. Te specjalizują się w tej usłudze, niejednokrotnie zapewniając bezpieczeństwo na poziomie banków . Jest ono zresztą gwarantowane umową, jaką z nimi zawieramy – możemy więc bez obaw powierzyć im nasz majątek. Zwłaszcza, że stanowią opcję wygodniejszą, bo zwykle dającą do niego całodobowy dostęp.

Podsumowanie

Skrytki sejfowe w Warszawie, ale i wielu innych miastach Polski stanowią coraz częstszy wybór osób dbających o własne oszczędności i majątek. Są wygodne, a przede wszystkim bezpieczne i tanie w utrzymaniu. Pamiętajmy, że decydując się na nie wcale nie musimy ich kupować w banku – zwłaszcza, że może to być problematyczne (ich dostępność jest stosunkowo nieduża). Możemy sięgnąć również po podmiot zewnętrzny, który też będzie opcją bezpieczną, gwarantowaną przez umowę.