Posted on

Sama wizja czyszczenia jakiejś powierzchni napawa nas raczej małym entuzjazmem. Szczególnie, gdy musimy robić to sami, jedynie przy pomocy swoich własnych rąk oraz podstawowych akcesoriów ja szczotka, gąbka bądź ścierka.

 

Na czym polega piaskowanie drewna?

Jedną z najchętniej stosowanych metod oraz jednocześnie najbardziej znanych jeśli chodzi o czyszczenie powierzchni jest piaskowanie. Na czym ono polega? Jakie są jego wady i zalety? Musimy sobie powiedzieć jasno, że piaskowanie drewna jest jedną z metod najpopularniejszych czyszczenia, która jest wykorzystywana nie tylko do drewna. Piaskowanie to proces technologiczny, którzy wykorzystuje ścierniwo. Jest ono wyrzucane z urządzenia przy pomocy cieczy bądź sprężonego powietrza. Do tego procesu jest używana piaskarnia. Natomiast ścierniwem może być wiele materiałów. Kiedyś to był piasek szklarski czy też piasek kwarcowy. Powierzchnia piaskowana nie tylko robi się czysta, ale także bardzo równa. Należy pamiętać o tym, że materiał musi być w sposób odpowiedni oczyszczony oraz przygotowany. Sam proces składa się z trzech etapów. W pierwszym etapie usuwa się stare powłoki oraz wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni obrabianej. W drugim etapie cała powierzchnia staje się ujednolicona. Z kolei trzeci etap nadaje chropowatość odpowiednią. Po wykonaniu powyższych etapów przechodzi się już do malowania. Efekt piaskowania jest bardzo podobny do efektu, który uzyskuje się po szlifowaniu. Jednak używając piasku się otrzymujemy powierzchnię znacznie różniejszą, która po procesie czyszczenia jest już gotowa na kolejne etapy obróbki. Tak się dzieje, ponieważ piaskowanie drewna nadaje mu odpowiednią szorstkość, co wpływa bezpośrednio na znacznie lepszą przyczepność farby.

 

Zalety piaskowania drewna

Piaskowanie to proces https://czyszczenie24.waw.pl/, który jest używany w naprawdę wielu przemysłowych gałęziach. Piaskowanie drewna jest przydatne wszędzie tam, gdzie jest konieczne oczyszczenie czy też wygładzenie powierzchni, która może być nie tylko drewniana, ale także aluminiowa, kamienna, stalowa, metalowa czy też z tworzywa sztucznego. Proces piaskowania drewna jest bardzo uniwersalnym procesem. Sprawdza się naprawdę w wielu przypadkach oraz w wielu branżach. Jeśli z kolei chodzi o piaskowanie drewna to przy pomocy tego procesu możemy czyścić chociażby konstrukcje drewniane, płoty drewniane czy też meble. Piaskowanie drewna jest także skuteczne, jeśli chcemy się pozbyć z powierzchni różnych powłok lakierów czy też farb. Może być również piaskowanie używane do obróbki ozdobnych elementów. Dzięki niemu można odnawiać konstrukcje drewniane. Jak widzimy zastosowanie tejże metody oczyszczenia jest bardzo zróżnicowane oraz szerokie. Jedna nie jest to proces bez wad. W zasadzie to nie ma niczego bez wad.

Wady piaskowania drewna

Bez dwóch zdań największą wadą piaskowania jest sam fakt, że osoby, które je wykonują są niestety narażone na wiele poważnych chorób dróg oddechowych. Gdy ścierniwo dochodzi do czyszczonej powierzchni, to jego ziarenka drobne się rozpadają na całą masę cząsteczek, które są wdychane przez osoby będące w pobliżu. Właśnie piasek jest najbardziej niebezpiecznym ścierniwem. Gdy zderza się z powierzchnią, to twarzy się z niego krystaliczny krzemionkowy pył, który się dostaje do płuc. Doprowadzić może do tak zwanej krzemicy. Ta choroba stanowi bardzo duże zagrożenie, ponieważ może zakończyć się nawet śmiercią, która będzie spowodowana zaburzeniami oddychania. Aby zmniejszyć szkodliwość zaczęto stosować pewnego rodzaju substytuty, na przykład kruszone szkło niklowe, żużel węglowy, żwir stalowy oraz wiele, wiele innych. Poza tym wprowadzono także obowiązek posiadania zabezpieczeń odpowiednich. Mamy tutaj na myśli maski, odzież ochronną, gogle czy też respiratory. Później zaczęto zastanawiać się, czy wszelkie substytuty oby na pewno są bezpieczne. Wiemy doskonale, że samo ścierniwo niekoniecznie jest szkodliwe, jednak w wyniku piaskowania powstaje produkty uboczne są już dla nas sporym zagrożeniem. Wiadomo, że właśnie tak jest. Substancje, która podczas zastosowania substytutów w procesie piaskowania, mogą się stać poważną przyczyną nowotworów czy też bardzo poważnych chorób płuc. Podczas oczyszczania powierzchni tę metodą nie tylko są uwalniane same cząsteczki ścierniwa, ale także podłoża czyszczonego, farb czy też innym powłok oraz zanieczyszczeń, które na tym podłożu się znajdowały. Substancje szczególnie niebezpieczne powstają na skutek piaskowania aluminium, stali oraz także powierzchni miedziowo-niklowych. Jak widać na załączonym obrazku piaskowanie drewna jest procesem niezwykle potrzebnym. Ilość zalet tego procesu mówi sama za siebie. Wadami raczej się nie przejmujmy. Posiadając odpowiednie zabezpieczenie w formie odzieży ochronnej oraz koniecznie gogli. Ochrona oczu w tym wypadku oraz twarzy jest najważniejsza. Pamiętając o tym, a na pewno nic złego nam się przy piaskowaniu drewna nie przytrafi. Jeśli nie czujemy się w tej dziedzinie dobrze, to poprośmy o pomoc fachowców.