Zakochajmy się w Piszu

Pisz to przepiękna miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim (➨), która z roku na rok jest odwiedzana przez coraz więcej turystów. Słynie ona między innymi z niezwykle urokliwej przyrody oraz wielu wspaniałych zabytków. Co między innymi zasługuje na uwagę i koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Na pewno trzeba udać się do kościoła św. Jana Chrzciciela, którego najstarsza część – wieża, pochodzi z końca siedemnastego wieku. Jest ona murowana oraz otynkowana i składa się z trzech kondygnacji. Na wieży znajduje się zegar oraz krzyż. Kościół również pochodzi z końcówki siedemnastego wieku, ale w pierwszej połowie XIX został przebudowany. Zachował się tam jednak późnorenesansowy ołtarz główny oraz barokowa ambona, która pochodzi z początku XVIII wieku. Na uwagę zasługuje także przepiękny drewniany krucyfiks, polichromowany pelikan i zabytkowa chrzcielnica. Turystów zachwyca również neogotycki ratusz, który zbudowano w 1900 roku. Wzniesiono go za pieniądze z kontrybucji po wygranej z Francją w 1871 roku. W ratuszu tym mieści się obecnie niezwykle interesujące Muzeum Ziemi Piskiej, a także Starostwo Powiatowego oraz Urząd Stanu Cywilnego.

W Piszu znajduje się także zespół niemieckich schronów wojskowych, które wybudowano podczas II wojny światowej. Jest ich osiem, z czego jeden jest jedynym w Polsce schronem biernym typu Regelbau 502. Obecnie znajduje się w nim ekspozycja militarno-historyczna. Cały kompleks tworzy historyczną trasę, nazwaną Piską Pozycją Ryglową i można go bezpłatnie zwiedzać. Zespół ten tworzy także między innymi odnowiony schron bojowy CKM i działa przeciwpancernego.

Co jeszcze warto zobaczyć w Piszu? Na pewno ruiny zamku, na który składają się fragmenty muru i krzyżackich zabudowań. Poza tym w mieście podziwiać można wiele zabytkowych budynków mieszkalnych, między innymi trzy barokowe domy z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Ciekawym zabytkiem jest także Kamienna Baba, czyli pamiątka po Prusach, którą znaleziono w Wejsunach. Jest to obelisk z różowego głazu, który ma zarysowaną twarz i przedstawia któregoś ze staropruskich bogów.

Okazuje się, że Pisz to niezwykle piękne i zabytkowe miasto. Warto przyjechać tu na dłużej, tym bardziej, że w mieście funkcjonuje świetna baza noclegowa (➨). Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Pisz, a na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz