Wypoczynek i rekreacja w Gliwicach

Region Górnego Śląska jest szalenie interesujący pod względem turystycznym, zwłaszcza dla mieszkańców odległych regionów Polski. Najlepszym przykładem są Gliwice. Zachwyca tak odmienna architektura, imponuje również dynamiczny rozwój gospodarczy tego miejsca. Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje turystyczne Gliwic w jednym miejscu. Skupimy się na tych najważniejszych.

Na tle innych miast śląskich wyróżnia się tu dużo zieleni – znajdują się tu liczne parki, skwery, tereny rekreacyjne. Jedną spośród oazy w mieście jest Palmiarnia Miejska znajdująca się w Parku im. F. Chopina (https://pl.wikipedia.org). Można podziwiać 6000 egzotycznych gatunków flory i fauny, pochodzące z Australii, Afryki czy odległej Ameryki Południowej. Będąc na miejscu warto również zobaczyć Pawilon Akwarystyczny, podzielony na cztery tematyczne akwaria.

Osoby spragnione bliskiego kontaktu z naturą w Gliwicach mogą wypoczywać w ośrodku wypoczynkowym „Czechowice“. Znajdą tu tanie noclegi (http://meteor-turystyka.pl), oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wybrzeże jeziora jest dobrze zagospodarowane – znajdują się tu liczne punkty gastronomiczne, wypożyczalnie, pola namiotowe, a nawet stadnina koni. Latem warto korzystać z uroków szerokiej i piaszczystej plaży. Niemal w centrum miasta znajduje się również kompleks odkrytych pływalni. Turyści jak również mieszkańcy mogą zażywać kąpieli w 3 pływalniach o różnej głębokości, w dwóch brodzikach oraz zjeżdżalni. W pobliżu znajdziemy również doskonałe warunki do uprawiania Nordic Walking czy zwykłych spacerów.

W 2012 otworzono ponadto Marinę Gliwicką położoną na terenie portu gliwickiego. Można wypożyczyć motorówkę czy jacht i odbyć rejs wzdłuż Kanału Gliwickiego oraz Odry. Gliwice to też piękna starówka, ze wspaniale odbudowanymi kolorowymi kamienicami oraz liczne perełki architektury. Warto wspomnieć o kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Powstały pod koniec XV wieku, od 1925 roku znajduje się na terenie aglomeracji. To jeden z najlepiej zachowanych na Górnym Śląsku drewnianych budynków sakralnych. Najstarsza świątynia znajduje się w centrum miasta – kościół p. w. Wszystkich świętych.

Uwagę warto zwrócić na barokowe wykończenie oraz przepiękne sklepienie. Z wieży kościelnej można podziwiać panoramę miasta. Gliwice jest pełne niespodzianek. To prężny ośrodek naukowy oraz biznesowy, świetna baza noclegowa i gastronomiczna rokrocznie przyciągają tysiące turystów. To też centrum kulturalnego życia regionu.

Dodaj komentarz