Stare wiadukty kolejowe w okolicy Wiżajn

Wiżajny są bardzo popularną miejscowością na Suwalszczyźnie, znane też jako Polski biegun zimna. Zimy są tu długie i mroźne, trwają od listopada aż do marca, co jest bardzo długim okresem, nie biorąc oczywiście pod uwagę terenów typowo górskich, gdzie wysokość powoduje znacznie niższe temperatury i przedłuża czas leżenia śniegu. Wiżajny są jednak popularne z wielu względów, dzięki takim zimom działają tu trasy narciarskie, z których corocznie podczas ferii zimowych korzysta cała masa turystów.

Dodatkowo popularnym miejscem wśród turystów odwiedzających ten region, jest Suwalski Park Krajobrazowy (więcej => http://www.spk.org.pl/), który słynie przede wszystkim z malowniczych tras rowerowych i właśnie za pomocą tego transportu poleca się zwiedzanie przepięknych terenów parku. W Wiżajnach, czy innych okolicznych miasteczkach, oczywiście działają wypożyczalnie rowerów, więc zwiedzenie Suwalszczyzny na dwóch kołach może być naprawdę świetną przygodą.

Jeśli wybierzemy się trochę dalej za Wiżajny to na pewno warto jest zobaczyć wyjątkowe wiadukty kolejowe, których wysokość sięga aż 40 metrów nad ziemią, a długość ponad 200 metrów. Kiedyś działała tu kolej Gołdap-Żytkiejmy, o długości 31 kilometrów, dziś jest już nieczynna, a stare wiadukty kolejowe zostały i urozmaicają ten teren, lecz nadal jako całość prezentują się po prostu wyjątkowo. Ich projekty datuje się na około 1905 rok, a ich powstanie zawdzięcza się włoskim architektom. Wykonano je dopiero w 1914 roku (most północny) oraz w 1926 roku (most południowy). Wybudowano je z żelbetonu. Wszystkie proporcje są wręcz doskonałe, a ozdobne filary niczym w starożytnym Rzymie prezentują się perfekcyjnie. Warto również zapuścić się trochę dalej w głąb kraju – do oddalonego o 60 km Augustowa (więcej =>http://www.lsb.edu.pl/)

Wiżajny to miasteczko typowo turystyczne, zarówno zimą jak i latem przyjeżdża tu spora liczba gości. Wszystko jest tu zorganizowane tak, aby było przyjazne, bo to na nich właśnie czekają liczne hotele, pensjonaty i inne kwatery. (więcej=>). Trzeba przyznać, że Wiżajny nie są najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków, sama nazwa może niewielu osobom cokolwiek mówić, jednak infrastruktura turystyczna rozwija się znakomicie.

Dodaj komentarz