Puszcza Białowieska i uroki jej okolic

Lubimy spokojne miejsca, w których można odetchnąć świeżym powietrzem i zrelaksować się – ostatnio poznawaliśmy Suwalski Park Krajobrazowy [tutaj]. Teraz czas na kolejną perełkę. Puszcza Białowieska to ciekawy obszar Polski. Razem z rezerwatami, pomnikami przyrody i całym Białowieskim Parkiem Narodowym stanowi dużą atrakcję turystyczną. Na co dzień zabiegani i zmęczeni poszukujemy takiego miejsca, aby połączyć wypoczynek z obcowaniem z przyrodą. Dodatkowym atutem są atrakcje, ale niekoniecznie takie wielkomiejskie. Wszystkie te zalety posiada właśnie Puszcza Białowieska. Wspaniała roślinność, stare pomnikowe drzewa i fragmenty dzikich, dziewiczych lasów, a także mnóstwo ptaków i przeróżnej zwierzyny – to wspaniałe otoczenie na wypoczynek. Baza noclegowa [Puszczy Białowieskiej], jaką ten region dysponuje, oferuje noclegi w ciekawych miejscach i w przystępnych cenach.

Spacerując wśród starych drzew, możemy sobie wyobrazić, jak kiedyś wyglądał las, zanim jeszcze pojawił się człowiek. O dużym znaczeniu puszczy świadczy fakt, że na liście UNESCO ten fantastyczny zakątek Polski zajmuje miejsce obok Himalajów i Wyspy Wielkanocnej. Każda pora roku jest dobra, aby tutaj przyjechać. Wiosna to budząca się do życia przyroda, śpiew ptaków i zapach mokrej ziemi. Jesień wita porannymi mgłami i odgłosami jeleni na rykowiskach. To też wspaniałe kolory i mnóstwo grzybów. Zimą natomiast widać, jak przyroda odpoczywa okryta śnieżną pierzyną. Każdej porze roku towarzyszy spokój i cisza. Już królowie polscy i książęta doceniali te zalety i chętnie tu przebywali.

Puszcza Białowieska to również żubry. Na całym obszarze puszczy żyje ich prawie 1000. Region ten to nie tylko las. To także miejsce zróżnicowane pod względem etnicznym. Najlepiej widać to na przykładzie architektury sakralnej. Zobaczyć tutaj możemy cerkwie drewniane i murowane, przydrożne kapliczki i kościoły. Niektóre z obiektów porozrzucane są po wsiach, a inne ukryte wśród drzew. Cmentarze przypominają czasy, kiedy obok siebie żyli tutaj wyznawcy różnych religii: prawosławni, katolicy i ekumenii [więcej]. Aby poznać lepiej tradycje i historie tego regionu, należy zwiedzić pobliskie muzea. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, Przyrodniczo–Leśne czy Prywatne Muzeum Wsi. W Hajnówce zobaczymy Park Miniatur Zabytków Podlasia. Wszystkie ważniejsze obiekty zgromadzone są na jednym obszarze. Miejsc, które powinniśmy zobaczyć jest naprawdę dużo. Cała okolica to ciekawe tereny. Aby poznać chociaż część tajemnic Puszczy Białowieskiej, potrzeba przynajmniej kilku dni.

Dodaj komentarz