Przegląd imprez kulturalnych w Gnieźnie

Po Augustowie czas na kolejne malownicze miasto. Najwięcej turystów odwiedza Gniezno latem, często przejazdem albo żeby skorzystać z imprez o tematyce historycznej, czy też od kwietnia, w sezonie szkolnych wycieczek. Warto jednak odwiedzić je jesienią i zobaczyć, co miłośnikom kultury oferuje Gniezno. Jesienne noclegi gnieźnieńskie są w tym czasie dostępne także w internacie i w części akademika tutejszej filii UAM, muzea zaś dostępne są cały rok.

Przede wszystkim jednak o tej porze roku odbywa się tu festiwal filmowy. W 2016 roku świętująca swoje X-lecie Offeliada, to od samego początku festiwal filmów niezależnych i krótkometrażowych. Zobaczyć więc można produkcje na co dzień niedostępne, za to często są to filmy, które zdobywają nagrody też na wielu innych przeglądach. Konkurs dla debiutantów i niezależnych twórców to jednak tylko część wydarzenia, któremu towarzyszą pokazy specjalne i spotkania z gośćmi. Niepowtarzalnością tego wydarzenia, prócz kameralnej atmosfery, jest także to, że w jury oceniającej konkursowe obrazy zasiadają nie tylko twórcy i krytycy filmowi, ale również osoby związane z innymi dziedzinami sztuk, jak literatura czy teatr, dzięki temu spotkanie z X muzą jest żywsze i niekiedy bardzo odkrywcze w trakcie rozmów z publicznością. Części konkursowej ze spotkaniami i rozmowami, która odbywa się w Miejskim Ośrodku Kultury, towarzyszą wieczorne koncerty muzyczne w różnych punktach miasta.

Warto też przy okazji zarezerwować sobie dodatkowy czas na tradycyjne zwiedzanie. W trakcie imprezy dla jej uczestników odbywają się bezpłatne wycieczki po najważniejszych zabytkach. Można też samodzielnie udać się, z mapą, którą dostaniemy w informacji turystycznej, jednym z którychś trzech szlaków kulturowych lub też z ulotką z grą turystyczną, zachęcającą do rozwiązania zagadek ze zdjęć różnych obiektów i odkrycia hasła. Jeżeli chodzi o inne eventy, w Gnieźnie odbywają się również m. in. spotkania teatralne organizowane przez miejscowy teatr, zloty zabytkowych pojazdów i motocykli czy coroczne spotkania miłośników fantastyki. Jeżeli zdecydujesz się odwiedzić miasto w trakcie turystycznego sezonu, istnieje duża szansa, że trafisz na jakieś wydarzenie odbywające się na Rynku i w jego okolicach. W tym czasie w każdy weekend odbywają się mniejsze, a czasem i większe koncerty, wystawy czy plenerowe warsztaty. Kojarzone głównie z katedrą i dawnymi czasami Gniezno to miejsce, które ma wiele do odkrycia. Jeżeli chcesz się wybrać tutaj w dowolnym czasie, baza noclegowa w ścisłym centrum i w okolicznych miejscowościach umożliwi spędzenie weekendu zarówno na studencką kieszeń, jak i miłośnikowi hoteli ze spa.

7 przemyśleń nt. „Przegląd imprez kulturalnych w Gnieźnie”

1. moim zdaniem raczej nudzić się tu nie można, poczytaj @alena o innych miejscowościach i zdecyduj co będzie dla Ciebie najlepsze

2. Romuald – noclegów w Gnieźnie pod dostatkiem, nie ma się co martwić, tak samo zresztą jak atrakcjami – myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie

3. Ja uwielbiam to miasto, tam się nie można nudzić!!! 3 – dniowy pobyt to za mało 🙁