Nie tylko Gdańsk – co zobaczyć w Trójmieście?

Urlop w Trójmieście to z całą pewnością dobry kierunek podróży, którego nie będziemy żałować. Atrakcje Gdańska, Sopotu i Gdyni (więcej – informacje) nie pozwolą nikomu się nudzić bez względu na to, czy wybieramy zwiedzanie zabytków, aktywny wypoczynek, romantyczne spacery plażą czy poszukiwanie współczesnych miejskich atrakcji. Każde z miast aglomeracji ma swój odrębny charakter i punkty warte odwiedzenia. Łączy je bezpośrednie sąsiedztwo na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej, wspólna komunikacja i możliwość wypoczynku na nadmorskiej plaży czy też korzystania z fal podczas uprawiania rozmaitych sportów. Wakacje w Trójmieście można spędzić i w luksusowych apartamentach, i w młodzieżowym schronisku czy hostelu, po drodze mając oczywiście cały szereg zróżnicowanych możliwości (Trójmiasto – spis noclegów), jakie we wszystkich trzech miastach oferuje zaplecze noclegowe.

Jeżeli planujemy jak najwięcej zwiedzić i poznać, to zapewne spędzimy najwięcej czasu w Gdańsku – mieście z ponadtysiącletnią historią, cieszącym się zawsze bogactwem morskiego portu i zasobów bursztynu, jak i dużą niezależnością, w okresie międzywojennym funkcjonujące jako Wolne Miasto Gdańsk. Choć wpłynęło na to wiele czynników, trudno się dziwić, że to właśnie tutaj rozpoczęło się kształtowanie losów wolnej Polski od podpisania w Stoczni Gdańskiej porozumień sierpniowych. Dzisiaj na jej terenie znajduje się centrum kultury oraz niecodzienne, nowoczesne muzeum, pełniące też rolę mediateki i centrum nauki – Europejskie Centrum Solidarności. Gdańsk ma także wiele muzeów, wśród których warto wymienić młodsze i mniej znane: Muzeum Bursztynu, Muzeum Zegarów Wieżowych, Twierdzę Wisłoujście czy zabytkową kuźnię wodną w Oliwie. Jest tu też wiele galerii sztuki oraz placówek kultury, gdzie życie toczy się przez cały rok.

Trochę w cieniu najstarszego z miasto pozostaje Gdynia, której rozwój nastąpił w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To nie tylko plaże i port morski. Oprócz spaceru promenadą i molo, zwiedzenia pokładów statków zamienionych na muzea, warto zobaczyć chociażby Muzeum Motoryzacji czy Centrum Nauki Eksperyment. Nikomu natomiast pewnie nie trzeba przedstawiać spacerowego Monciaka, plaży i mola w Sopocie. W tej raczej letniskowej części aglomeracji również spotkamy galerie oraz modne knajpki. Z pewnością nie zabraknie miejsc wartych zobaczenia ani na kilka dni, ani nawet całe dwa czy trzy tygodnie pobytu.

W każdym z miast znajdziemy różnorodne noclegi, Trójmiasto jest też skomunikowane dobrze z resztą Polski i ma wygodną komunikację publiczną, gdzie choćby kolejką dotrzemy do najważniejszych punktów.

Dodaj komentarz