Stare wiadukty kolejowe w okolicy Wiżajn

Wiżajny są bardzo popularną miejscowością na Suwalszczyźnie, znane też jako Polski biegun zimna. Zimy są tu długie i mroźne, trwają od listopada aż do marca, co jest bardzo długim okresem, nie biorąc oczywiście pod uwagę terenów typowo górskich, gdzie wysokość powoduje znacznie niższe temperatury i przedłuża czas leżenia śniegu. Wiżajny są jednak popularne z wielu względów, dzięki takim zimom działają tu trasy narciarskie, z których corocznie podczas ferii zimowych korzysta cała masa turystów.

Dodatkowo popularnym miejscem wśród turystów odwiedzających ten region, jest Suwalski Park Krajobrazowy (więcej => http://www.spk.org.pl/), który słynie przede wszystkim z malowniczych tras rowerowych i właśnie za pomocą tego transportu poleca się zwiedzanie przepięknych terenów parku. W Wiżajnach, czy innych okolicznych miasteczkach, oczywiście działają wypożyczalnie rowerów, więc zwiedzenie Suwalszczyzny na dwóch kołach może być naprawdę świetną przygodą.

Jeśli wybierzemy się trochę dalej za Wiżajny to na pewno warto jest zobaczyć wyjątkowe wiadukty kolejowe, których wysokość sięga aż 40 metrów nad ziemią, a długość ponad 200 metrów. Kiedyś działała tu kolej Gołdap-Żytkiejmy, o długości 31 kilometrów, dziś jest już nieczynna, a stare wiadukty kolejowe zostały i urozmaicają ten teren, lecz nadal jako całość prezentują się po prostu wyjątkowo. Ich projekty datuje się na około 1905 rok, a ich powstanie zawdzięcza się włoskim architektom. Wykonano je dopiero w 1914 roku (most północny) oraz w 1926 roku (most południowy). Wybudowano je z żelbetonu. Wszystkie proporcje są wręcz doskonałe, a ozdobne filary niczym w starożytnym Rzymie prezentują się perfekcyjnie. Warto również zapuścić się trochę dalej w głąb kraju – do oddalonego o 60 km Augustowa (więcej =>http://www.lsb.edu.pl/)

Wiżajny to miasteczko typowo turystyczne, zarówno zimą jak i latem przyjeżdża tu spora liczba gości. Wszystko jest tu zorganizowane tak, aby było przyjazne, bo to na nich właśnie czekają liczne hotele, pensjonaty i inne kwatery. (więcej=>). Trzeba przyznać, że Wiżajny nie są najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków, sama nazwa może niewielu osobom cokolwiek mówić, jednak infrastruktura turystyczna rozwija się znakomicie.

Morąg – magiczne miejsce

W województwie warmińsko–mazurskim możemy odwiedzić mnóstwo niesamowitych miejsc, które od wielu lat pełnią funkcję popularnych kurortów wypoczynkowych. Od wielu lat jednym z nich pozostaje Augustów (tu: katalog Bloga), ale nie ukrywajmy, że w tym regionie nie brakuje innych równie pięknych miejscowości. Jedną z nich jest Morąg. Jest to miasto, które zlokalizowane jest na terenie powiatu ostródzkiego (tu: katalog Internetowy). Według danych historycznych istnieje od pierwszej połowy XIV wieku, wtedy także nadano mu prawa miejskie. Na co dzień żyje tutaj prawie 16 tysięcy osób. Co roku odwiedzane jest przez tysiące turystów, którzy pragną poznać historię tego miejsca. Aby ułatwić sobie planowanie wycieczki, warto skorzystać z pomocy Internetu i w ten sposób szybko zarezerwować nocleg (tu: katalog Meteora). Oferta zawiera porównanie wszystkich funkcjonujących na tym terenie pensjonatów oraz domków gościnnych, co bardzo ułatwi przygotowania do turystycznej wyprawy.

Miasto to pełne jest fascynujących zabytków. Jednym z nich jest Zamek Krzyżacki, który powstał w pierwszej połowie XIV wieku. Niestety w XIX wieku został on dotkliwie zniszczony, jednak po przeprowadzonym remoncie oraz renowacji, miejsce to nie straciło na swoim uroku. Wygląd oddaje wszystkie założenia stylu gotyckiego. Unikatowy charakter obiektu wynika także z faktu świetnej lokalizacji. Zamek umiejscowiony jest tuż nad Jeziorem Morąskim, które cieszy się dużym zainteresowaniem.

Obecnie, budowla została udostępniona dla turystów. W miejscu tym co roku organizowane są liczne wydarzenia kulturalne takie jak koncerty czy też przedstawienia kabaretowe. Przebywając na terenie Morąga koniecznie trzeba odwiedzić kościół pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Istnieje on od XIV wieku. Jego gotycki styl z pewnością zachwyci każdego miłośnika historii oraz architektury. Wewnątrz świątyni znajduje się wiele zabytkowych elementów.

Morąg to miejsce, które idealnie nadaje się do odpoczynku. Mnogość atrakcji turystycznych, ciekawych wydarzeń kulturalnych oraz niesamowite miejsca i zakamarki sprawiają, że żaden turysta z pewnością nie będzie się tutaj nudził.

Przegląd imprez kulturalnych w Gnieźnie

Po Augustowie czas na kolejne malownicze miasto. Najwięcej turystów odwiedza Gniezno latem, często przejazdem albo żeby skorzystać z imprez o tematyce historycznej, czy też od kwietnia, w sezonie szkolnych wycieczek. Warto jednak odwiedzić je jesienią i zobaczyć, co miłośnikom kultury oferuje Gniezno. Jesienne noclegi gnieźnieńskie są w tym czasie dostępne także w internacie i w części akademika tutejszej filii UAM, muzea zaś dostępne są cały rok.

Przede wszystkim jednak o tej porze roku odbywa się tu festiwal filmowy. W 2016 roku świętująca swoje X-lecie Offeliada, to od samego początku festiwal filmów niezależnych i krótkometrażowych. Zobaczyć więc można produkcje na co dzień niedostępne, za to często są to filmy, które zdobywają nagrody też na wielu innych przeglądach. Konkurs dla debiutantów i niezależnych twórców to jednak tylko część wydarzenia, któremu towarzyszą pokazy specjalne i spotkania z gośćmi. Niepowtarzalnością tego wydarzenia, prócz kameralnej atmosfery, jest także to, że w jury oceniającej konkursowe obrazy zasiadają nie tylko twórcy i krytycy filmowi, ale również osoby związane z innymi dziedzinami sztuk, jak literatura czy teatr, dzięki temu spotkanie z X muzą jest żywsze i niekiedy bardzo odkrywcze w trakcie rozmów z publicznością. Części konkursowej ze spotkaniami i rozmowami, która odbywa się w Miejskim Ośrodku Kultury, towarzyszą wieczorne koncerty muzyczne w różnych punktach miasta.

Warto też przy okazji zarezerwować sobie dodatkowy czas na tradycyjne zwiedzanie. W trakcie imprezy dla jej uczestników odbywają się bezpłatne wycieczki po najważniejszych zabytkach. Można też samodzielnie udać się, z mapą, którą dostaniemy w informacji turystycznej, jednym z którychś trzech szlaków kulturowych lub też z ulotką z grą turystyczną, zachęcającą do rozwiązania zagadek ze zdjęć różnych obiektów i odkrycia hasła. Jeżeli chodzi o inne eventy, w Gnieźnie odbywają się również m. in. spotkania teatralne organizowane przez miejscowy teatr, zloty zabytkowych pojazdów i motocykli czy coroczne spotkania miłośników fantastyki. Jeżeli zdecydujesz się odwiedzić miasto w trakcie turystycznego sezonu, istnieje duża szansa, że trafisz na jakieś wydarzenie odbywające się na Rynku i w jego okolicach. W tym czasie w każdy weekend odbywają się mniejsze, a czasem i większe koncerty, wystawy czy plenerowe warsztaty. Kojarzone głównie z katedrą i dawnymi czasami Gniezno to miejsce, które ma wiele do odkrycia. Jeżeli chcesz się wybrać tutaj w dowolnym czasie, baza noclegowa w ścisłym centrum i w okolicznych miejscowościach umożliwi spędzenie weekendu zarówno na studencką kieszeń, jak i miłośnikowi hoteli ze spa.

Puszcza Białowieska i uroki jej okolic

Lubimy spokojne miejsca, w których można odetchnąć świeżym powietrzem i zrelaksować się – ostatnio poznawaliśmy Suwalski Park Krajobrazowy [tutaj]. Teraz czas na kolejną perełkę. Puszcza Białowieska to ciekawy obszar Polski. Razem z rezerwatami, pomnikami przyrody i całym Białowieskim Parkiem Narodowym stanowi dużą atrakcję turystyczną. Na co dzień zabiegani i zmęczeni poszukujemy takiego miejsca, aby połączyć wypoczynek z obcowaniem z przyrodą. Dodatkowym atutem są atrakcje, ale niekoniecznie takie wielkomiejskie. Wszystkie te zalety posiada właśnie Puszcza Białowieska. Wspaniała roślinność, stare pomnikowe drzewa i fragmenty dzikich, dziewiczych lasów, a także mnóstwo ptaków i przeróżnej zwierzyny – to wspaniałe otoczenie na wypoczynek. Baza noclegowa [Puszczy Białowieskiej], jaką ten region dysponuje, oferuje noclegi w ciekawych miejscach i w przystępnych cenach.

Spacerując wśród starych drzew, możemy sobie wyobrazić, jak kiedyś wyglądał las, zanim jeszcze pojawił się człowiek. O dużym znaczeniu puszczy świadczy fakt, że na liście UNESCO ten fantastyczny zakątek Polski zajmuje miejsce obok Himalajów i Wyspy Wielkanocnej. Każda pora roku jest dobra, aby tutaj przyjechać. Wiosna to budząca się do życia przyroda, śpiew ptaków i zapach mokrej ziemi. Jesień wita porannymi mgłami i odgłosami jeleni na rykowiskach. To też wspaniałe kolory i mnóstwo grzybów. Zimą natomiast widać, jak przyroda odpoczywa okryta śnieżną pierzyną. Każdej porze roku towarzyszy spokój i cisza. Już królowie polscy i książęta doceniali te zalety i chętnie tu przebywali.

Puszcza Białowieska to również żubry. Na całym obszarze puszczy żyje ich prawie 1000. Region ten to nie tylko las. To także miejsce zróżnicowane pod względem etnicznym. Najlepiej widać to na przykładzie architektury sakralnej. Zobaczyć tutaj możemy cerkwie drewniane i murowane, przydrożne kapliczki i kościoły. Niektóre z obiektów porozrzucane są po wsiach, a inne ukryte wśród drzew. Cmentarze przypominają czasy, kiedy obok siebie żyli tutaj wyznawcy różnych religii: prawosławni, katolicy i ekumenii [więcej]. Aby poznać lepiej tradycje i historie tego regionu, należy zwiedzić pobliskie muzea. Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, Przyrodniczo–Leśne czy Prywatne Muzeum Wsi. W Hajnówce zobaczymy Park Miniatur Zabytków Podlasia. Wszystkie ważniejsze obiekty zgromadzone są na jednym obszarze. Miejsc, które powinniśmy zobaczyć jest naprawdę dużo. Cała okolica to ciekawe tereny. Aby poznać chociaż część tajemnic Puszczy Białowieskiej, potrzeba przynajmniej kilku dni.

Augustów nie jest nudny

Będąc w Augustowie, nie możemy ominąć wspaniałych atrakcji tego miasta. Można tu aktywnie spędzić czas na różnych płaszczyznach. Oto niektóre propozycje atrakcji w tym mieście:

Pierwszą formą wypoczynku są rejsy katamaranami. Rejs jest czystą przyjemnością i katamaran płynie w najatrakcyjniejsze miejsca w okolicy, między innymi do Doliny Rospudy czy Szlakiem Papieskim. Na rejs można wybrać się również nocą, a w jego trakcie podawana jest kawa i herbata.

Kolejnym, fajnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną są rejsy gondolami, na których zmieści się jedenaście osób. Na gondolach znajdują się duże stoły, więc można podczas rejsu zorganizować imprezę okolicznościową. Gondole zabierają turystów w bardzo urokliwe miejsca, a biesiadowanie przy stole z rodziną na wodzie pozostanie w sercu każdego na długo.

Oprócz wspaniałych rejsów warto w Augustowie skorzystać z nauki nurkowania. W okolicy jest mnóstwo pięknych jezior, które doskonale się do tego nadają. Wiele z nich to jeziora rynnowe, których głębokość przekracza nawet trzydzieści metrów. Nurkowanie jest fantastycznym sposobem spędzania wolnego czasu, ponieważ zanurza nas w głębiny i ukazuje podwodny świat. Jest on fascynujący. Jeziora augustowskie są klarowne i bardzo czyste, więc można podczas nurkowania wykonywać pamiątkowe zdjęcia.

Dla osób, które uwielbiają adrenalinę Augustów również ma ciekawą atrakcję. Są to narty wodne. Może z nich skorzystać każdy, kto nie boi się wody i chce spróbować czegoś nowego. Działa tu wyciąg dla narciarzy wodnych z profesjonalnym sprzętem i ze świetnie wyszkolonymi instruktorami. Ta forma rekreacji to niezapomniane przeżycie.

Po tak aktywnym dniu musimy gdzieś przenocować [meteor-turystyka.pl ➦ Augustów]. Miejscem godnym polecenia na nocleg jest: “Hotel Nad Nettą”, który dysponuje trzydziestoma pokojami dla gości. Pokoje są wyposażone w telewizor z płaskim ekranem, bezpłatne WiFi oraz łazienkę z kabiną prysznicową, w której znajduje się suszarka do włosów, zestaw bezpłatnych kosmetyków oraz komplet ręczników. Posiłki możemy zjeść w hotelowym barze, w którym podawane są tradycyjne dania polskiej kuchni. Na specjalne życzenie możemy tutaj dostać posiłki dietetyczne. Przed obiektem znajduje się bezpłatny parking, ogród ze sprzętem do grillowania oraz plac zabaw dla dzieci.

Na plaży, na wodzie i nie tylko – wakacje w Skorzęcinie

Beztroskie plażowanie, imprezy nie tylko w plenerze, a dla wolących spokój – odpoczynek na łonie natury, atrakcje sportowe i nie tylko – to wszystko znajdziemy w Skorzęcinie, który nie na darmo bywa nazywany czasem letnią stolicą Wielkopolski. To miejsce jedyny w swoim rodzaju. Rozciągający się na 54 hektarach kompleks letniskowy zapewnia wiele atrakcji, rozbudowaną infrastrukturę i różnorodne noclegi.

Skorzęcin nadal pozostaje przy tym ośrodkiem na łonie przyrody, otoczonym lasami Powidzkiego Parku Krajobrazowego [więcej na Wikipedii], z dostępem do dwóch jezior. Szeroka, pokryta nawiezionym tu drobnym piaskiem plaża ze strzeżonym kąpieliskiem znajduje się nad jeziorem Niedzięgiel. Ma ono ponad 600 ha powierzchni i wydłużony, nieregularny kształt typowy dla obszarów ukształtowanych przez masy lądolodu. W miejscu kąpieliska bardzo długo pozostaje płytko. Po wszystkich zakątkach jeziora możemy pływać kajakiem, łodzią wiosłową czy nawet żaglówką. Lekki kajak, który możemy wypożyczyć w kilku punktach, będzie świetnym wehikułem na taką wyprawę. Możemy skorzystać także z bardziej zabawowych wodnych atrakcji, jak pływanie na „bananie” za motorówką czy też rower wodny. Z kolei fanów pływania na desce w różnych jego odmianach ucieszy wyciąg do wakeboardingu, wraz z wypożyczalnią sprzętu i lekcjami prowadzonymi przez instruktora. Ponadto przy plaży, jak i w innych punktach rozległego ośrodka znajdziemy boiska do siatkówki, piłki nożnej, tenisa, badmintona.

Co roku na całe wakacje otwiera się wesołe miasteczko, a na najmłodszych czekają liczne place zabaw. Dostępne są również wypożyczalnie rowerów, możemy więc wybrać się jedną z kilku oznakowanych tras, rozpoczynając od dwóch różnej długości pętli wokół ośrodka, a kończąc na krajoznawczych wycieczkach czy to przez tereny malowniczych leśnych krajobrazów, czy też okoliczne wioski z zabytkowymi kościółkami, domami i dworkami. Jeżeli jeszcze mało nam aktywności fizycznych, w okolicy znajdziemy także stadniny koni.

Baza noclegowa Skorzęcina [pod hasłem: Skorzęcin meteor] to pensjonaty i hotele, domy wczasowe, domki w lesie, pola namiotowe i kempingowe. Dużo jest także różnego typu barów i restauracji. W sezonie miejscowość ta obfituje w wydarzenia kulturalne i sportowe, w tym konkursy odbywające się na plaży i w amfiteatrze. Z pewnością więc znaleźć tutaj można moc atrakcji i niejeden sposób na udane wakacje.

Restauracja Kaszubski Młyn w Choczewie

Udając się na wakacje myśli się nie tylko o wypoczynku, ale też o dobrym jedzeniu, a raczej nowych smakach, z którymi będzie można zapoznać się w miejscu, do którego się udamy. Szczególnie polecane turystom jest obecnie Choczewo, gdzie oprócz zwiedzenia wielu atrakcji turystycznych, można też naprawdę dobrze zjeść.

W tym mieście zdecydowanie najbardziej znana jest restauracja Kaszubski Młyn. Zyskuje ona coraz większe uznanie na rynku i cieszy się sympatią nie tylko polskich turystów, ale też i tych zagranicznych. Restauracja jest bardzo elegancka i oryginalna, ponieważ mieści się w starym młynie, ale jest odrestaurowana i bardzo zadbana, o co na co dzień dbają jej właściciele. Jest to niezwykle klimatyczne oraz bardzo nastrojowe miejsce, w którym można zjeść obiad po plażowaniu wraz z całą rodziną, a jego dużym atutem jest bogate menu. Dużo potraw pochodzi z regionu kaszubskiego. W kuchni królują potrawy kaszubskie [więcej ➦Wikipedia], ale nie brakuje również potraw staropolskich, więc każda zainteresowana osoba z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Potrawy te nie są wysokokaloryczne, co stanowi ich dodatkową zaletę, a oprócz tego ceny za nie, nie są zbyt wygórowane.

Najważniejsze jest to, że blisko restauracji znajduje się doskonała baza noclegowa, gdzie można przyjemnie spędzić wolny czas i poczuć się naprawdę komfortowo. Nie ma nic dziwnego w tym, że coraz większa liczba turystów chętnie decyduje się na noclegi w Choczewie [patrz ➦ meteor], skoro można tam ciekawie spędzić czas oraz dobrze zjeść. Warto zabrać ze sobą swoją drugą połówkę, ale równie dobrze można się tam udać na wakacje z całą rodziną lub znajomymi, a nudzić nikt się nie powinien.

Restauracja Kaszubski Młyn jest bardzo przyjazna turystom, ponieważ oferuje im też do dyspozycji cztery tarasy, a także plac zabaw dla najmłodszych dzieci, gdzie mogą przyjemnie spędzić czas, podczas gdy ich rodzice będą zachwycać się regionalnymi potrawami. Warto udać się do Choczewa przynajmniej na kilka dni, aby zapoznać się tam z lokalnymi specjałami. Jest to oczywiście duża szansa na poznanie nowych smaków, zwiedzenie ciekawych miejsc, ale też komfortowe spędzenie wakacji w gronie rodzinnym. Z racji tego trzeba też udać się do restauracji Kaszubski Młyn, gdzie serwują naprawdę pyszne jedzenie.

Nie tylko Gdańsk – co zobaczyć w Trójmieście?

Urlop w Trójmieście to z całą pewnością dobry kierunek podróży, którego nie będziemy żałować. Atrakcje Gdańska, Sopotu i Gdyni (więcej – informacje) nie pozwolą nikomu się nudzić bez względu na to, czy wybieramy zwiedzanie zabytków, aktywny wypoczynek, romantyczne spacery plażą czy poszukiwanie współczesnych miejskich atrakcji. Każde z miast aglomeracji ma swój odrębny charakter i punkty warte odwiedzenia. Łączy je bezpośrednie sąsiedztwo na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej, wspólna komunikacja i możliwość wypoczynku na nadmorskiej plaży czy też korzystania z fal podczas uprawiania rozmaitych sportów. Wakacje w Trójmieście można spędzić i w luksusowych apartamentach, i w młodzieżowym schronisku czy hostelu, po drodze mając oczywiście cały szereg zróżnicowanych możliwości (Trójmiasto – spis noclegów), jakie we wszystkich trzech miastach oferuje zaplecze noclegowe.

Jeżeli planujemy jak najwięcej zwiedzić i poznać, to zapewne spędzimy najwięcej czasu w Gdańsku – mieście z ponadtysiącletnią historią, cieszącym się zawsze bogactwem morskiego portu i zasobów bursztynu, jak i dużą niezależnością, w okresie międzywojennym funkcjonujące jako Wolne Miasto Gdańsk. Choć wpłynęło na to wiele czynników, trudno się dziwić, że to właśnie tutaj rozpoczęło się kształtowanie losów wolnej Polski od podpisania w Stoczni Gdańskiej porozumień sierpniowych. Dzisiaj na jej terenie znajduje się centrum kultury oraz niecodzienne, nowoczesne muzeum, pełniące też rolę mediateki i centrum nauki – Europejskie Centrum Solidarności. Gdańsk ma także wiele muzeów, wśród których warto wymienić młodsze i mniej znane: Muzeum Bursztynu, Muzeum Zegarów Wieżowych, Twierdzę Wisłoujście czy zabytkową kuźnię wodną w Oliwie. Jest tu też wiele galerii sztuki oraz placówek kultury, gdzie życie toczy się przez cały rok.

Trochę w cieniu najstarszego z miasto pozostaje Gdynia, której rozwój nastąpił w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To nie tylko plaże i port morski. Oprócz spaceru promenadą i molo, zwiedzenia pokładów statków zamienionych na muzea, warto zobaczyć chociażby Muzeum Motoryzacji czy Centrum Nauki Eksperyment. Nikomu natomiast pewnie nie trzeba przedstawiać spacerowego Monciaka, plaży i mola w Sopocie. W tej raczej letniskowej części aglomeracji również spotkamy galerie oraz modne knajpki. Z pewnością nie zabraknie miejsc wartych zobaczenia ani na kilka dni, ani nawet całe dwa czy trzy tygodnie pobytu.

W każdym z miast znajdziemy różnorodne noclegi, Trójmiasto jest też skomunikowane dobrze z resztą Polski i ma wygodną komunikację publiczną, gdzie choćby kolejką dotrzemy do najważniejszych punktów.

Suwalski Park Krajobrazowy

Myśląc o wyjeździe na Suwalszczyznę pojawia nam się w głowie obraz nieco egzotyczny. Nie jest to bowiem najpopularniejszy kierunek podróży – wiele osób decyduje się raczej na polskie morze czy góry. Jeśli jednak chcielibyście zobaczyć nieco inne miejsce to świetnie się składa! Zabierzemy Was dzisiaj w jeden z najpiękniejszych zakątków Suwalszczyzny – Suwalski Park Krajobrazowy. Zapraszamy do lektury!

Suwalszczyzna jest regionem położonym w północno-wschodniej części naszego kraju. Leży u styku trzech kultur – polskiej, litewskiej i białoruskiej. Wielokulturowość można poczuć tutaj na każdym kroku. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest też bogactwo jezior, piękna przyroda oraz brak gwaru charakterystycznego dla popularnych miejscowości turystycznych. Suwalski Park Krajobrazowy jest swego rodzaju kwintesencją Suwalszczyzny. Łączy w sobie to, co w tym regionie najlepsze. Co możemy w nim zobaczyć?

W Parku tym znajduje się aż 25 jezior. Odkrycie ich wszystkich może stanowić nie lada wyzwanie. Jednak zdecydowanie warto wybrać się na brzegi jednego z nich – Hańczy. Kto był uważny podczas lekcjach geografii w szkole ten wie, że jest to najgłębsze jezioro w Polsce. Jest to więc obowiązkowy punkt wycieczki! Miejscem, którego nie może zabraknąć na trasie naszej wycieczki jest Głazowisko Bachanowo. Znajduje się tutaj aż 10 000 różnego rodzaju głazów! Tak, aż tyle! Na pewno zadajecie sobie pytanie, skąd w jednym miejscu wzięło się aż tak dużo kamieni?

Otóż, są to pozostałości po lodowcu, który pokrywał tę krainę kilkaset tysięcy lat temu. Warte zobaczenia są również niewielkie szczyty, które znajdują się na terenie parku. Widać z nich świetnie panoramę okolicy. Dwa najpopularniejsze to Góra Zamkowa oraz Góra Cisowa. Jeśli i Was zachwyciła Suwalszczyzna i chcielibyście tu zostać na dłużej to świetnie się składa. Region ten bowiem charakteryzuje bardzo bogata baza noclegowa. Suwalszczyzna ma do zaoferowania luksusowe hotele, małe pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Ceny są bardzo zróżnicowane – na pewno uda Ci się znaleźć odpowiednią opcję na dłuższy pobyt w tym regionie. Jak widać, Suwalszczyzna jest regionem, który zdecydowanie warto odwiedzić. Idealną okazją ku temu będzie wolny weekend, ferie zimowe czy wakacyjny urlop. Wybór tego kierunku gwarantuje miły odpoczynek w towarzystwie pięknej przyrody oraz ciszy i spokoju. Nie czekajcie więc dłużej i zaplanujcie pobyt w tym pięknym miejscu. Do zobaczenia na Suwalszczyźnie!

Zakochajmy się w Piszu

Pisz to przepiękna miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim (➨), która z roku na rok jest odwiedzana przez coraz więcej turystów. Słynie ona między innymi z niezwykle urokliwej przyrody oraz wielu wspaniałych zabytków. Co między innymi zasługuje na uwagę i koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Na pewno trzeba udać się do kościoła św. Jana Chrzciciela, którego najstarsza część – wieża, pochodzi z końca siedemnastego wieku. Jest ona murowana oraz otynkowana i składa się z trzech kondygnacji. Na wieży znajduje się zegar oraz krzyż. Kościół również pochodzi z końcówki siedemnastego wieku, ale w pierwszej połowie XIX został przebudowany. Zachował się tam jednak późnorenesansowy ołtarz główny oraz barokowa ambona, która pochodzi z początku XVIII wieku. Na uwagę zasługuje także przepiękny drewniany krucyfiks, polichromowany pelikan i zabytkowa chrzcielnica. Turystów zachwyca również neogotycki ratusz, który zbudowano w 1900 roku. Wzniesiono go za pieniądze z kontrybucji po wygranej z Francją w 1871 roku. W ratuszu tym mieści się obecnie niezwykle interesujące Muzeum Ziemi Piskiej, a także Starostwo Powiatowego oraz Urząd Stanu Cywilnego.

W Piszu znajduje się także zespół niemieckich schronów wojskowych, które wybudowano podczas II wojny światowej. Jest ich osiem, z czego jeden jest jedynym w Polsce schronem biernym typu Regelbau 502. Obecnie znajduje się w nim ekspozycja militarno-historyczna. Cały kompleks tworzy historyczną trasę, nazwaną Piską Pozycją Ryglową i można go bezpłatnie zwiedzać. Zespół ten tworzy także między innymi odnowiony schron bojowy CKM i działa przeciwpancernego.

Co jeszcze warto zobaczyć w Piszu? Na pewno ruiny zamku, na który składają się fragmenty muru i krzyżackich zabudowań. Poza tym w mieście podziwiać można wiele zabytkowych budynków mieszkalnych, między innymi trzy barokowe domy z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Ciekawym zabytkiem jest także Kamienna Baba, czyli pamiątka po Prusach, którą znaleziono w Wejsunach. Jest to obelisk z różowego głazu, który ma zarysowaną twarz i przedstawia któregoś ze staropruskich bogów.

Okazuje się, że Pisz to niezwykle piękne i zabytkowe miasto. Warto przyjechać tu na dłużej, tym bardziej, że w mieście funkcjonuje świetna baza noclegowa (➨). Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Pisz, a na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.